Portugalia znów uniknęła wstydu

17 finalistów już znamy. Trzech kolejnych poznamy w poniedziałek i wtorek. O awans wciąż walczą Dania, Szwajcaria i Irlandia oraz Węgry, Walia i Słowacja.

Aktualizacja: 17.11.2019 21:01 Publikacja: 17.11.2019 19:49

Jedno z najważniejszych pytań minionego weekendu brzmiało: czy na Euro nie zabraknie broniącej tytułu Portugalii? Cristiano Ronaldo i spółka lubią trzymać rodaków w niepewności, eliminacje to nie ich bajka, ale wstydu zwykle udaje się uniknąć.

Nie inaczej stało się i tym razem. Nerwowo było tylko przez pół godziny, gdy mająca wciąż szansę Serbia wyszła na prowadzenie w meczu z Ukrainą (2:2), a mistrzowie Europy na fatalnym boisku w Luksemburgu nie potrafili strzelić gola. Ich męki ukróciła dopiero bramka Bruno Fernandesa tuż przed przerwą, a awans w samej końcówce przypieczętował nie kto inny jak Cristiano Ronaldo.

Kamień z serca spadł też Holendrom. Ich reprezentacja wraca na wielki turniej po sześciu latach przerwy. Porażka w Belfaście była jednak blisko, w pierwszej połowie Steven Davis nie wykorzystał rzutu karnego, który utrzymałby Irlandię Płn. przy życiu. Skończyło się na remisie 0:0.

Za podyktowanie tej jedenastki na głowę polskiego sędziego Szymona Marciniaka spadła lawina krytyki. Piłka trafiła w rękę Joela Veltmana, ale wszystko działo się na małej przestrzeni i obrońca Ajaxu nie miał możliwości uniknąć tego zagrania.

W najbardziej wyrównanej grupie D wciąż nic nie wiadomo. Tabelę otwiera Dania (15 pkt), ale eliminacje kończy w Dublinie. Irlandia ma trzy punkty mniej, jednak nie traci nadziei. W teoretycznie najlepszej sytuacji w tej grupie – z szansami nawet na pierwsze miejsce – jest Szwajcaria (14 pkt), gdyż trudno sobie wyobrazić, by nie pokonała Gibraltaru. Trzy drużyny pozostają w grze o drugą pozycję w grupie E: na konfrontacji Walijczyków z Węgrami zyskać mogą Słowacy, którzy podejmują Azerbejdżan.

O cztery ostatnie miejsca powalczy w marcowych barażach aż 16 zespołów. W tym gronie jest m.in. debiutujące w eliminacjach Kosowo, a z polskiej grupy Izrael i Macedonia Północna.

Drużyny, które już awansowały: Belgia, Włochy, Rosja, Polska, Ukraina, Hiszpania, Turcja, Francja, Anglia, Czechy, Finlandia, Szwecja, Chorwacja, Austria, Holandia, Niemcy, Portugalia.

ELIMINACJE W TELEWIZJI

PONIEDZIAŁEK

Grupa D: Irlandia – Dania (20.45, Polsat Sport News).

Grupa F: Hiszpania – Rumunia (20.45, TVP Sport, Polsat Sport).

Grupa J: Włochy – Armenia (20.45, Polsat Sport Extra).

WTOREK

Grupa C:

Niemcy – Irlandia Północna (20.45, Polsat Sport Extra)

Holandia – Estonia (20.45, Polsat Sport News).

Grupa E:

Walia – Węgry (20.45, Polsat Sport Premium 1).

PSG rozbiło się o żółty mur. Borussia Dortmund w finale Ligi Mistrzów
Dawid Szwarga odejdzie z Rakowa. Czy do Częstochowy wróci Marek Papszun?
Manchester United bije niechlubne rekordy. Na Old Trafford może nie być europejskich pucharów