O możliwości zniesienia zasady goli strzelonych na wyjeździe nieoficjalnie informowały media już w maju. Ostateczna decyzja w tej sprawie należała do Komisji Wykonawczej UEFA.
Reguła bramek na wyjeździe była stosowana w celu wyłonienia zwycięzcy dwumeczu w przypadku, gdy obie drużyny zdobyły taką samą liczbę bramek w dwóch meczach. W takich przypadkach drużyna, która zdobyła większą liczbę bramek na wyjeździe, była uznawana za zwycięzcę i kwalifikowała się do następnej rundy rozgrywek. Jeśli obie drużyny zdobyły taką samą liczbę bramek u siebie i na wyjeździe, rozgrywana była dogrywka, a następnie rzuty karne, o ile wcześniej nie padła żadna bramka.
Jak poinformowano w czwartek, od sezonu 2021/2022 remisy, w których obie drużyny strzelą taką samą liczbę goli w dwóch meczach, będą wiązały się z przeprowadzeniem dwóch 15-minutowych dogrywek oraz ewentualnie serii rzutów karnych.
"Statystyki od połowy lat 70. pokazują wyraźny trend stałego zmniejszania się różnicy między liczbą zwycięstw na własnym boisku i na wyjeździe (z 61%-19% do 47%-30%) a średnią liczbą bramek na mecz strzelanych na własnym boisku i na wyjeździe (z 2,02-0,95 do 1,58-1,15) w rozgrywkach mężczyzn" - informuje UEFA.
"Wiele różnych czynników może mieć wpływ na spadek przewagi gospodarzy. Lepsza jakość boisk i ujednolicone rozmiary murawy, lepsza infrastruktura stadionowa, wyższe warunki bezpieczeństwa, większa dbałość o sędziowanie, obszerniejsze i bardziej zaawansowane relacje telewizyjne, bardziej komfortowe warunki podróży, ściślejszy kalendarz dyktujący rotację składu oraz zmiany formatów rozgrywek to elementy, które wpłynęły na sposób gry w piłkę nożną i zatarły granice między grą u siebie i na wyjeździe" - wskazuje UEFA.