Wygrana Jagiellonii w Lidze Konferencji. Pululu pokonał „prawdziwego mistrza Mołdawii”

Jagiellonia Białystok po dwóch golach Afimico Pululu strzelonych w trzy minuty pokonała mistrza Mołdawii, Petrocub Hincesti. Mistrz Polski po dwóch spotkaniach Ligi Konferencji ma na koncie komplet punktów, co daje mu spore szanse na awans do kolejnej rundy.

Publikacja: 24.10.2024 20:54

Afimico Pululu

Jagiellonia w pierwszym swoim meczu Ligi Konferencji sensacyjnie wygrała w Kopenhadze, co jest jej największym sukcesem w europejskich pucharach i wysoko podniosło poprzeczkę oczekiwań przed kolejnymi grami. Zwłaszcza przed drugim spotkaniem, bo do Białegostoku przyjechał teoretycznie jeden z najsłabszych zespołów w tych rozgrywkach, mistrz Mołdawii, Petrocub Hîncești.

Jagiellonia – Petrocub. Hîncești „dumnie reprezentuje Mołdawię”, wspiera Maię Sandu i dążenie do Europy

Petrocub sensacyjnie wygrał ligę mołdawską po przełamaniu hegemonii Sheriffa Tyraspol, który w XXI wieku wygrał 21 z 24 tytułów mistrza kraju. To detronizacja symboliczna, bo klub z Naddniestrza, regionu o silnej autonomii z silnymi wpływami rosyjskimi, tylko formalnie reprezentował Mołdawię w europejskich pucharach. Piłkarze Petrocubu po wygraniu tytułu ogłosili się więc „pierwszym prawdziwym mistrzem Mołdawii”, a kibice regularnie wywieszają flagi z hasłem „Dumnie reprezentujemy Mołdawię”.

Petrocubowi mistrzostwa gratulowała prezydent Maia Sandu, a klub w ostatnich tygodniach namawiał do głosowania w referendum europejskim. Nastroje w Hîncești są zdecydowanie proeuropejskie, w samym klubie o dążeniach do Unii głośno mówił Maxim Potirniche, obrońca, który dekadę temu zaliczył epizod w ROW Rybnik. - Nie chcemy wojny, nie chcemy, by Mołdawia była izolowana jak Białoruś czy Gruzja, nie chcemy ustawiać się w kolejkach w centrum wizowym - przemawiał publicznie piłkarz.

Maxim Potirniche mecz z Jagiellonii oglądał z ławki rezerwowych i przyglądał się chwilami heroicznej obronie bramki przez swoich kolegów. Mistrzowie Polski długo byli nieskuteczni, powinni prowadzić już przed przerwą, gdy doskonałej okazji nie wykorzystał m.in. Jesus Imaz. Z każdą kolejną minutą upływającą w drugiej połowie, białostoczanie grali coraz bardziej nerwowo. W końcu jednak, w 69. minucie, wielkim spokojem w polu karnym Petrocubu wykazał się Afimico Pululu, który kopnięciem piłki piętą zaskoczył bramkarza. Trzy minuty później napastnik z Angoli podwyższył na 2:0 po mocnym strzale prawą nogą po wejściu w pole karne. W tym momencie kibice w Białymstoku mogli już zacząć świętować pierwsze w historii domowe zwycięstwo klubu w Lidze Konferencji.

Jagiellonia ma na koncie sześć punktów. Według szacunków statystyków, do bezpośredniego awansu do 1/8 finału Ligi Konferencji (a więc do miejsc 1-8.) potrzeba ok. 11 punktów, Grę w barażu o 1/8 finału dają miejsca 9-24., do czego ma wystarczyć siedem punktów.

Jagiellonia w Lidze Konferencji - terminarz

Kiedy odbędą się kolejne mecze Jagiellonii Białystok w Lidze Konferencji? Oto ich daty i godziny:

• 7 listopada, 21.00: Jagiellonia – Molde
  • 28 listopada, 18.45: NK Celje - Jagiellonia
  • 12 grudnia, 21.00: FK Mlada Boleslav - Jagiellonia
  • 19 grudnia, 21.00: Jagiellonia – Olimpija Lublana

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
Legia pewnie wygrywa w Serbii. Tylko dwa wielkie kluby są wyżej w Lidze Konferencji
Cykl Partnerski
Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu: co warto wiedzieć?
Mecz z Bayernem był „dziełem sztuki”. Czy Barcelona może wygrać Ligę Mistrzów?
Viktor Orbán buduje piłkarskie Wielkie Węgry. Na drodze stoi Legia Warszawa
Barcelona wyrównała rachunki z Bayernem. Wyjątkowy wieczór Roberta Lewandowskiego
Bayern przylatuje do Barcelony. Katalończycy nie planują zemsty za 2:8