Pracę zmieniał jak rękawiczki. Kim jest Dorival Junior - nowy trener Brazylii

Na żadnym z wielu stanowisk nie wytrzymał dłużej niż dwa lata. Teraz poprowadzi zespół pięciokrotnych mistrzów świata.

Publikacja: 16.01.2024 15:35

Dorival Junior

Dorival Junior

Foto: AFP

Gdy w lipcu 2023 roku pojawiły się informacje, że Carlo Ancelotti w połowie 2024 roku obejmie reprezentację Canarinhos, głos w sprawie zabrał nawet prezydent kraju.

Dlaczego reprezentacji Brazylii nie poprowadzi Carlo Ancelotti

W Brazylii to żadna nowość, a Lula da Silva był bardzo krytyczny wobec pomysłu tamtejszej federacji. Przyznał, że docenia osiągnięcia trenerskie Włocha, ale zapytał, dlaczego trener ten nie rozwiązuje problemów swoich rodaków, skoro reprezentacja Italii dwa razy z rzędu nie awansowała na mundial. Lula był i jest zdania, że selekcjonerem drużyny narodowej powinien być Brazylijczyk. Podkreślił, że jest zadowolony z pracy Fernando Diniza, który pełnił wówczas rolę tymczasowego selekcjonera, prowadząc jednocześnie Fluminense.

Brazylia pierwszy raz w historii przegrała mecz eliminacji mundialu u siebie, uległa 0:1 Argentynie. Wcześniej przegrała 1:2 z Kolumbią i 0:2 z Urugwajem, a więc ma na koncie aż trzy porażki

W klubie radził sobie świetnie. Zdobył Copa Libertadores i zagrał w finale Klubowych Mistrzostw Świata. Dużo gorzej było w roli selekcjonera.

Brazylia pierwszy raz w historii przegrała mecz eliminacji mundialu u siebie, uległa 0:1 Argentynie. Wcześniej przegrała 1:2 z Kolumbią i 0:2 z Urugwajem, a więc ma na koncie aż trzy porażki.

To właśnie Diniza miał zastąpić Ancelotti na stałe w czerwcu 2024 roku, ale wiadomo już, że do tego nie dojdzie. Włoch przedłużył kontrakt z Realem Madryt do czerwca 2026 roku, a Diniz z reprezentacją – po takich wynikach – się pożegnał. Brazylijska federacja rozważała też zatrudnienie Jose Mourinho, który pewnie bardziej podobałby się prezydentowi, bo mówi po portugalsku. Ale charyzmatyczny trener, który stracił właśnie posadę w Romie, do Brazylii nie trafi.

Reprezentacja Brazylii. Kiedy debiut Dorivala Juniora 

Ostatecznie postawiono na rodzimego trenera. Selekcjonerem został Dorival Junior, którego CV jest bardzo bogate. Od początku szkoleniowej kariery, czyli od kwietnia 2002 roku, pracę zmieniał – uwaga – 25 razy. W niektórych klubach pełnił rolę trenera tymczasowego. Trzy razy obejmował Flamengo i to z tym klubem osiągnął największy sukces, wygrywając Copa Libertadores 2022.

Czytaj więcej

Paulo Sousa już zwolniony z Flamengo

Najdłużej jednorazowo wytrwał na stanowisku w Santosie - od lipca 2015 do czerwca 2017, czyli prawie dwa lata. Ostatnio prowadził FC Sao Paulo. Warto jeszcze wymienić kilka dużych brazylijskich klubów, w których pracował. Opiekował się m.in. Palmeiras, Fluminense, Vasco da Gama, Internacionalem Porto Alegre i Cruzeiro Belo Horizonte. W Brazylii jest szkoleniowcem bardzo znanym.

- Bardzo długo na to pracowałem. Posada selekcjonera jest spełnieniem moich najskrytszych marzeń – powiedział Dorival Junior, który prowadził zespoły na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Brazylii w 439 meczach.

W roli selekcjonera Canarinhos zadebiutuje w miejscu szczególnym. Na Wembley, 23 marca, Brazylia zmierzy się w towarzyskim meczu z Anglią. Kilka dni później Canarinhos zagrają w Madrycie z Hiszpanią. To prestiżowi rywale, ale w tym roku dla Brazylii najważniejszy będzie czerwcowy turniej Copa America, który rozegrany zostanie w Stanach Zjednoczonych. W grupie zmierzą się ze zwycięzcą baraży, a także z Paragwajem i Kolumbią. Kolejne mecze eliminacji mundialu w Ameryce Południowej dopiero we wrześniu.

Gdy w lipcu 2023 roku pojawiły się informacje, że Carlo Ancelotti w połowie 2024 roku obejmie reprezentację Canarinhos, głos w sprawie zabrał nawet prezydent kraju.

Dlaczego reprezentacji Brazylii nie poprowadzi Carlo Ancelotti

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Carlo Ancelotti zostaje w Realu. Dlaczego nie poprowadzi reprezentacji Brazylii?
Piłka nożna
Projekt Napoli utknął na mieliźnie
Piłka nożna
Superpuchar na sprzedaż
Piłka nożna
Fernando Santos znalazł pracę w Turcji. Jak radzą sobie inni byli selekcjonerzy?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Piłka nożna
Mieli grać w europejskich pucharach, wkrótce mogą przestać istnieć. Ukraiński klub na skraju upadku