Ranking UEFA: Raków Częstochowa i Legia Warszawa grają dla siebie i Polski

Polska umocniła się na 20. miejscu w Rankingu UEFA i perspektywa dwóch drużyn z PKO BP Ekstraklasy w eliminacjach Ligi Mistrzów staje się coraz bardziej realna. W rankingu pną się także Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa.

Publikacja: 01.12.2023 10:32

Raków Częstochowa wygrał w czwartek ze Sturmem Graz 1:0

Raków Częstochowa wygrał w czwartek ze Sturmem Graz 1:0

Foto: PAP/Waldemar Deska

Obie drużyny grają tej jesieni w fazie grupowej europejskich pucharów i niewykluczone, że na międzynarodowej arenie zobaczymy je także wiosną. Legia zwyciężyła w trzech z pięciu meczów, dzięki czemu zajmuje drugie miejsce w swojej grupie Ligi Konferencji. Warszawiacy - po spotkaniu z Aston Villą (1:2) - potrzebują w ostatniej kolejce remisu u siebie z AZ Alkmaar, aby awansować do fazy play-off i dać sobie oraz polskiej lidze szansę na kolejne zyski.

Raków sytuację ma trudniejszą, ale dzięki wygranej na wyjeździe ze Sturmem Graz (1:0) wciąż jest w grze. Mistrzowie Polski są na czwartym miejscu w grupie i mają tyle samo punktów, co Austriacy, lecz strzelili jednego gola mniej. To oznacza, że aby zająć trzecią lokatę, która da im wiosną prawo gry w fazie play-off Ligi Konferencji, muszą w ostatniej kolejce mieć w meczu z Atalantą Bergamo lepszy wynik niż Sturm osiągnie w starciu ze Sportingiem Lizbona.

Ranking UEFA. Jak działa i które miejsce zajmują Raków oraz Legia

Dobre wyniki na międzynarodowej arenie sprawiły, że Legia oraz Raków pną się w Rankingu UEFA, który decyduje o koszykach przed losowaniem europejskich pucharów. To zestawienie, gdzie kluby są nagradzane za osiągnięcie konkretnych etapów rozgrywek oraz - w przypadku przekroczenia bonusu podstawowego, niejako gwarantowanego - dostają bonifikaty za remisy (jeden) oraz zwycięstwa (dwa) w poszczególnych meczach.

Czytaj więcej

Michał Probierz: Nie buduję oblężonej twierdzy

Raków na razie wywalczył tej jesieni trzy punkty za udział w fazie grupowej Ligi Europy. To zysk bazowy. Częstochowianie w pięciu meczach mieli zwycięstwo oraz remis i - zyskując w ten sposób trzy punkty - wyrównali tym samym ten podstawowy bonus, więc dziś o tyle ich konto jest bogatsze. Meczem z Atalantą (14 grudnia) mogą dorobek powiększyć. Raków na razie awansował tej jesieni z 251. na 163. miejsce w klubowym Rankingu UEFA.

Wyżej jest Legia. Stołeczny klub zwyciężył tej jesieni w fazie grupowej trzy razy, co oznacza sześciopunktową zdobycz. Każda kolejna ten dorobek powiększy. Lepszy spośród polskich klubów pozostaje Lech Poznań, który w poprzednim sezonie - awansując do ćwierćfinału Ligi Konferencji - wzbogacił swoje konto o 14 punktów, dzięki czemu tej jesieni przed losowaniem drugiej i trzeciej rundy eliminacji był rozstawiony, ale to zmarnował.

Sezony 2019/20-2023/24
Klubowy Ranking UEFA

1. Manchester City - 139.00
2. Bayern Monachium - 134.000
3. Real Madryt - 121.000
4. FC Liverpool - 107.000
5. Paris Saint-Germain - 104.000
...
85. Lech Poznań - 19.000
103. Legia Warszawa - 15.000
163. Raków Częstochowa - 8.000
265. Pogoń Szczecin - 5.000

Ranking UEFA. Polska coraz wyżej i co to oznacza

Każdy zespół pracuje dla siebie oraz dla innych. Jego wyniki mają bowiem wpływ także na ranking krajowy, który decyduje o podziale miejsce w europejskich rozgrywkach. Opiera się na sumie punktów zdobywanych przez kluby w meczach (dwa za zwycięstwo, jeden za remis; połowę tej stawki warte są wyniki z kwalifikacji) oraz bonusy za awanse do kolejnych rund. Dorobek kraju to średnia zdobyta przez jego reprezentantów w danym sezonie. Obejmuje pięć lat.

Czytaj więcej

Liga Mistrzów. Fajerwerki w Madrycie, Piotr Zieliński cierpiący i kontuzjowany

Rok temu na sukces PKO BP Ekstraklasy pracował Lech, teraz duży wkład w rosnącą pozycję ligi mają Legia oraz Raków. Polska awansowała dzięki temu z 24. na 20. miejsce - ostatni raz tak wysoko byliśmy w 2017 roku. Nasza liga w przyszłym sezonie będzie miała prawo do czterech reprezentantów na międzynarodowej arenie: jednego w eliminacjach Ligi Mistrzów, dwóch w eliminacjach Ligi Europy i jednego w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

Sezony 2019/20-2023/24
Krajowy Ranking UEFA

1. Anglia - 98.678
2. Hiszpania - 84.739
3. Włochy - 80.998
3. Niemcy - 79.909
5. Francja - 59.664
...
18. Ukraina - 27.400
19. Grecja - 27.125
20. Polska - 24.625
21. Chorwacja - 23.525

Tegoroczne zyski to także ziarno rzucone na pole lat kolejnych. Polska w zestawieniu obejmującym dwa ostatnie sezony zajmuje 11. miejsce. To dawałoby PKO BP Ekstraklasie dwa miejsce w eliminacjach Ligi Mistrzów. Każdy punkt zdobyty dziś ma istotne znaczenie w przyszłości. Pole wzrostu jest duże, zwłaszcza że już dziś władze ligi chwalą się, że chociażby pod względem zysków z praw telewizyjnych już dziś jesteśmy blisko najlepszej "dziesiątki" Europy.

Piłka nożna
Liga Mistrzów. Manchester United nad przepaścią, awans coraz mniej realny
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piłka nożna
Liga Mistrzów. Fajerwerki w Madrycie, Piotr Zieliński cierpiący i kontuzjowany
Piłka nożna
Liga Mistrzów. FC Barcelona wywalczyła awans, Robert Lewandowski nosił fortepian
Piłka nożna
Liga Konferencji Europy: Asysta Sebastiana Szymańskiego
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piłka nożna
Liga Mistrzów. Dlaczego Robert Lewandowski był bohaterem meczu PSG-Barcelona