Finał Ligi Mistrzów w futsalu nie dla Gliwic. Z powodu Rosjan UEFA wolała Majorkę

UEFA poinformowała na swojej stronie internetowej, że turniej Final Four futsalowej Ligi Mistrzów odbędzie się nie w Gliwicach, jak pierwotnie planowano, a w hiszpańskim mieście Palma de Mallorca.

Publikacja: 09.02.2023 22:03

Iwan Cziszkała (z prawej) w czasie finałowego meczu futsalowych mistrzostw Europy Portugalia - Rosja

Iwan Cziszkała (z prawej) w czasie finałowego meczu futsalowych mistrzostw Europy Portugalia - Rosja (6 lutego 2022 r.)

Foto: EPA/Gerrit van Keulen

O sprawie wyboru gospodarza najważniejszej w tym roku futsalowej imprezy w Europie pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” pod koniec stycznia. Jak ustaliła „Rz” Komitet Wykonawczy UEFA chciał przyznać organizację Gliwicom, ale wstrzymał się z ogłoszeniem decyzji, m. in. pod naciskiem portugalskiej federacji piłkarskiej (FPF).

UEFA nie ogłosiła decyzji w oficjalnym komunikacie po spotkaniu Komitetu Wykonawczego, gdyż domagała się z polskiej strony „gwarancji dyplomatycznych” dla dwóch Rosjan, występujących w Benfice i Sportingu Lizbona (w Final Four zagrają też Mallorca Palma Futsal i belgijski Anderlecht). Iwan Cziszkała i Anton Sokołow to etatowi reprezentanci Rosji, srebrni medaliści ostatnich futsalowych mistrzostw Europy, zakończonych niecałe trzy tygodnie przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Liga Mistrzów w futsalu: UEFA chce gwarancji dla Rosjan

Poglądy Cziszkały i Sokołowa na temat wojny nie miały wpływu na możliwość poruszania się po Europie. „Z naszych informacji wynika, że Cziszkała i Sokołow posiadają wydane w Portugalii unijne karty pobytu i bez problemu mogą wjechać na terytorium Polski. Tylko rosyjscy obywatele próbujący wjechać do Polski spoza UE nie mogą tego zrobić” – tłumaczył Miłosz Karski z futsalowego Piasta.

UEFA miała tymczasem zażądać, by obaj Rosjanie mieli zagwarantowany wjazd do Polski, na zaplanowany w maju Final Four, oraz wyjazd. Problemem ma być rozporządzenie szefa MSWiA z 19 września zeszłego roku, ograniczające możliwość przyjazdu Rosjan.

UEFA otrzymała wyjaśnienie, że rozporządzenie dotyczy tylko Rosjan przyjeżdżających z krajów spoza strefy Schengen. Tymczasem w polskich źródłach usłyszeliśmy, iż europejska federacja piłkarska chce konkretnej gwarancji od MSWiA, że w maju obywatele Cziszkała i Sokołow będą się mogli w Polsce pojawić. Nieoficjalnie wiadomo, że w tym tygodniu resort przygotował kolejne pismo dla UEFA. To okazało się za mało.

W komunikacie, opublikowanym w czwartkowy wieczór przez UEFA, wskazano jedynie, że gospodarzem Final Four będzie Palma de Mallorca, natomiast nie podano żadnego uzasadnienia takiego wyboru.

Piłka nożna
Fernando Santos znów bezrobotny. Dlaczego były trener Polaków stracił pracę w Besiktasie?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piłka nożna
Barcelona wygrywa bez Roberta Lewandowskiego. Za tydzień El Clasico
Piłka nożna
Zmiana trenera nie pomogła. Legia remisuje z Rakowem w Częstochowie
Piłka nożna
Kim jest Ruben Amorim, który może zastąpić w Liverpoolu Juergena Kloppa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
futsal
Polacy dalej od mistrzostw świata. Przegrali barażowe starcie z Chorwacją