Stefan Szczepłek o wydarzeniach futbolowych 2014

Przegląd wydarzeń mijającego roku – wielu z nich nie zauważyliśmy, zapatrzeni w mundial i Ligę Mistrzów, o innych zapomnieliśmy

Aktualizacja: 31.12.2014 13:35 Publikacja: 31.12.2014 01:00

Laurent Koscielny, francuski obrońca Arsenalu polskiego pochodzenia

Laurent Koscielny, francuski obrońca Arsenalu polskiego pochodzenia

Foto: DPPI

STYCZEŃ

* Mecz Bournemouth (II liga) z Burton (IV liga) o Puchar Anglii nie odbył się ze względu na zły stan boiska. Około dwustu kibiców Burton nie stać było na ponowny przyjazd do Bournemouth więc fani tej drużyny pokryli koszty podróży gości. Zebrali między sobą około trzech tysięcy funtów.

* Thomas Hitzlsperger, 52-krotny reprezentant Niemiec, uczestnik mundialu 2006 przyznał publicznie, że jest homoseksualistą. To pierwszy taki przypadek w niemieckim futbolu. Wyznanie Hitzlspergera spotkało się z uznaniem jego kolegów i władz DFB. Lukas Podolski nazwał jego decyzję „słuszną i odważną".

* Konwent Seniorów parlamentu Portugalii podjął jednogłośnie decyzję, że rok po śmierci legendarnego piłkarza Eusebio trumna z jego ciałem znajdzie się w Panteonie Narodowym. Spoczywają tam najwybitniejsi obywatele Portugalii.

* Nagrody FIFA za rok 2013 (wyboru dokonywali trenerzy i kapitanowie 184 reprezentacji narodowych oraz dziennikarze). Piłkarz - Cristiano Ronaldo (Portugalia, Real Madryt), piłkarka - Nadine Angerer (bramkarka reprezentacji Niemiec i amerykańskiego klubu Portland Thorns), trener - Jupp Heynckes (Bayern), trenerka - Silvia Neid (reprezentacja Niemiec). Nagrodę im. Ferenca Puskasa za najładniejszą bramkę roku otrzymał Zlatan Ibrahimovic (przewrotka w meczu Szwecja - Anglia). Honorową Złotą Piłkę FIFA przyznała Pelemu. Michel Platini powiedział, że jest rozczarowany faktem, iż Złotą Piłkę otrzymał Ronaldo. Francuz stawiał na swojego rodaka Francka Ribery'ego. Zdaniem prezydenta UEFA od kilku lat przy wyborze niesłusznie bierze się pod uwagę ogólną wartość piłkarza a nie jego dokonania w konkretnym roku.

* Zinedine Zidane, były zdobywca Złotej Piłki, asystent Carlo Ancelottiego w Realu, uzyskał dyplom menedżera sportu na uczelni w Limoges.

* Cristiano Ronaldo został odznaczony przez prezydenta Portugalii orderem Infanta Henryka w stopniu Wielkiego Oficera za „wybitne zasługi dla Portugalii oraz dawanie przykładu młodemu pokoleniu w dążeniu do celu".

* Miroslav Blazevic został trenerem drugoligowego bośniackiego klubu Sloboda Tuzla. Najsłynniejszy chorwacki trener (trzecie miejsce na mundialu we Francji) ma 78 lat.

* Kibice Manchesteru United w Uzbekistanie wypuścili na rynek papier toaletowy z nazwą i herbem Chelsea.

* Hiszpański dziennik „Mundo Deportivo" poinformował, że Walijczyk Gareth Bale kosztował Real 265 mln euro, czyli o 174 mln więcej niż podano oficjalnie. Składała się na to nie tylko kwota, stanowiąca wartość zawodnika, ale także prowizje, ubezpieczenie i inne opłaty. W transferze brały udział trzy banki: Bankia, Santander i Deutsche Bank. Eurodeputowany z Belgii zapowiedział śledztwo w tej sprawie. Dług Realu osiąga 600 mln euro. Przypomniano przy tej okazji, że wciąż niewyjaśnione pozostają sumy, jakie w roku 2013 Barcelona zapłaciła za transfer Neymara z FC Santos. Klub przyznał ostatecznie, że zapłacił za Brazylijczyka nie 57 a 86 mln euro. Do dymisji podał się w tej sytuacji prezydent Barcelony Sandro Rosell.

* Występujące w Ligue 1 AS Monaco wpłaciło na konto Francuskiej Federacji Piłkarskiej 50 mln euro za możliwość zachowania swojej siedziby w księstwie Monako. Wiąże się to z utrzymaniem przywilejów podatkowych. Klub stanowi własność rosyjskiego oligarchy Dmitrija Rybołowlewa.

* Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos odwiedził w szpitalu w Porto leczącego kontuzję Radamela Falcao.

* Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece Garonnie odwołany został mecz ligowy Tuluzy z Bastią. Stadion Tuluzy znajduje się na wyspie, położonej w centrum miasta.

* Piłkarz szóstoligowego Oxford City Francuz Victor Francoz zranił się poważnie w łydkę, spadając z drzewa. Wszedł na nie aby ratować kota, który utknął między gałęziami. Trener klubu Mike Ford nie tylko nie wyraził z tego powodu współczucia dla piłkarza ale podważył jego wiarygodność jako zawodowca. Stwierdził, że „profesjonalni piłkarze nie wspinają się na drzewa".

* W 25. rocznicę tragedii na stadionie Hillsborough kapitan Liverpoolu Steven Gerrard przekazał na fundusz ofiar 96 tys. funtów. W roku 1989 podczas meczu półfinałowego o Puchar Anglii Liverpool - Nottingham Forest zginęło 96 kibiców Liverpoolu, uduszonych lub stratowanych w tłumie. Od tamtej pory na angielskich stadionach nie ma płotów, oddzielających trybuny od boisk. W herbie Liverpoolu znajdują się dwa znicze, upamiętniające zmarłych kibiców.

LUTY

* Trzecioligowy włoski klub Nocerina został usunięty z rozgrywek, zdyskwalifikowano prezesa i pięciu piłkarzy. To efekt meczu z Salernitaną, podczas którego trener dokonał trzech zmian zawodników w ciągu dwóch pierwszych minut gry a następnie pięciu graczy Noceriny opuściło boisko. Wszystkim postawiono zarzut oszustwa sportowego. Włoski media uważają, że sytuacja była następstwem decyzji policji, która zabronił kibicom Noceriny przyjazdu do Salerno. Ci z kolei postawili piłkarzom ultimatum: skoro my nie możemy jechać to wy nie powinniście grać. Podobno piłkarzom grożono nawet śmiercią jeśli zdecydują się zagrać. Ponieważ na boisku pozostało sześciu zawodników mecz nie mógł być kontynuowany, bo drużyna była zdekompletowana.

* W związku z napiętą sytuacją polityczną na Ukrainie zawieszono rozgrywki ligowe a mecz międzypaństwowy ze Stanami Zjednoczonymi, który miał zostać rozegrany w Charkowie został przeniesiony na Cypr.

* Wszystkie mecze ligowe na Cyprze zostały odwołane po wybuchu bomby w domu szefa sędziów piłkarskich Leonidasa Trattosa. Nikt nie został ranny.

MARZEC

* International Football Association Board zgodził się na to by zawodnicy i zawodniczki mogli rozgrywać mecze w nakryciach głowy. W przypadku mężczyzn wniosek złożyła wspólnota kanadyjskich sikhów. O prawa piłkarek walczyły kraje islamskie, domagające się aby ze względów religijnych zawodniczki mogły występować w chustach (hidżabach). Wcześniej FIFA argumentowała swój sprzeciw troską o zdrowie zawodniczek, przede wszystkim w obawie przed kontuzjami szyi i głowy.

* Obrońca Arsenalu, Francuz polskiego pochodzenia Laurent Koscielny uratował najstarszą we Francji fabrykę akordeonów w swoim rodzinnym mieście Tulle. Wszedł w skład grupy kapitałowej, która wyłożyła 600 tys. euro, stawiając tamę przed importem tańszych akordeonów z Chin i Rosji.

* Gheorghe Popescu, były kapitan reprezentacji Rumunii, obrońca Barcelony został skazany przez sąd w Bukareszcie na karę więzienia za oszustwa podatkowe przy transferach czołowych piłkarzy rumuńskich do klubów zagranicznych. Wraz z nim skazani zostali m.in. prezesi klubów Dinamo Bukareszt, Rapid oraz znani agenci piłkarscy bracia Victor i Ioan Becali. Znaczna część z dochodów trafiała na konta oskarżonych m.in. na Wyspach Dziewiczych. Według sądu skarb państwa, federacja i kluby straciły w wyniku tego procederu ponad 12 mln dolarów.

* Carson Yeung, właściciel drugoligowego klubu angielskiego Birmingham City został skazany przez sąd w Hongkongu na sześć lat więzienia za wypranie 67,5 mln euro brudnych pieniędzy.

* Uli Hoeness, legenda niemieckiej piłki i biznesu, mistrz świata, prezydent Bayernu i właściciel fabryki kiełbas skazany został przez sąd w Monachium na 3,5 roku więzienia za oszustwa podatkowe na kwotę ponad 27 mln euro.

* Alan Pardew, trener Newcastle został zawieszony przez federację na siedem meczów i 60 tys. funtów grzywny za uderzenie głową w klatkę piersiową piłkarza Hull Davida Meylera. Do zdarzenia doszło podczas meczu Hull City - Newcastle Utd.

* W Ghanie stracił życie sędzia liniowy Kwame Andoh Kyei, pobity podczas drugoligowego meczu przez kibiców. Po napaści nikt nie udzielił mu pomocy. Zmarł pięć dni później.

* Reakcją na pismo do FIFA dwóch amerykańskich senatorów Marka Kirka i Dana Coatesa, którzy domagają się wykluczenia Rosji z mistrzostw świata za agresję na Ukrainę był podobny w tonie list dwóch deputowanych do Dumy Państwowej. Aleksander Sidjakin i Michaił Markiełow zaapelowali do FIFA do usunięcia USA z tej organizacji i wykluczenie z mundialu w Brazylii jako kary za zaangażowanie militarne Stanów Zjednoczonych w byłej Jugosławii, Iraku i Libii. Na żadne z tych pism FIFA nie zareagowała.

* Trener reprezentacji Jamajki Niemiec Winfried Schaefer poinformował, że na niektóre mecze eliminacyjne do mundialu w roku 2018 zamierza powołać najszybszego człowieka świata Usaina Bolta, wielkiego kibica Manchesteru Utd., grającego w piłkę amatorsko.

* „Beckingham Palace", posiadłość Davida i Victorii Beckham w hrabstwie Hertfordshire, kupiona w roku 1999 za 2,5 mln funtów, została sprzedana za 11 mln. Nowym właścicielem został prezes towarzystwa ubezpieczeniowego. Kupił m.in. siedem sypialni, salę gimnastyczną, basen, boisko oraz - przy okazji - „Mini-Beckingham Palace", w którym wychowywali się trzej synowie piłkarza.

* Pierwszy raz w dwudziestojednoletniej historii ligi japońskiej (J-League) rozegrano mecz przy pustych trybunach. Znany z mundialu w roku 2002 stadion Saitama został zamknięty na spotkanie Urawa Red Diamonds - Shimizu S-Pulse. To kara za zachowanie kibiców Urawy, którzy na jednym z poprzednich meczów wywiesili transparent o treści: „Tylko dla Japończyków".

* Zaledwie połowa klubów Bundesligi opowiedziała się za wprowadzeniem technologii goal-line, pomagającej ustalić, czy piłka wpadła do bramki, czy nie. W drugiej Bundeslidze za wprowadzeniem technologii były zaledwie trzy z osiemnastu klubów. Wniosek, który złożył Bayern, nie przeszedł. Technologia ta została pierwszy raz wykorzystana na mundialu w Brazylii, stosuje się ją także w meczach Premier League.

* Kongres UEFA podjął decyzję o powołaniu Ligi Narodów, która od roku 2018 ma zastąpić międzypaństwowe mecze towarzyskie. Zdania na temat sensowności tego pomysłu są podzielone.

KWIECIEŃ

* Dziennikarze „The Sun" i „Daily Mirror" nie otrzymali od Bayernu Monachium akredytacji na rewanżowy mecz Ligi Mistrzów z Manchesterem Utd. To reakcja na nieelegancką, zdaniem Niemców, krytykę Bastiana Schweinsteigera, który dopuścił się faulu w pierwszym meczu.

* W ciągu ostatniego roku Real Madryt sprzedał około miliona koszulek z nazwiskiem Cristiano Ronaldo. Jedna kosztuje ok. 80 euro. W czerwcu 2009 roku Real zapłacił za Portugalczyka 93 mln. euro.

* Angielska federacja piłkarska nie zgodziła się na zmianę nazwy klub Hull City na Hull Tigres, mimo że większość kibiców poparła taki wniosek, zgłoszony przez właściciela, Egipcjanina Assema Allama. Federacja stanęła na straży tradycji. Hull powstał w roku 1904 i nosi przydomek „Tygrysy". Allam chciał zmienić nazwę ze względów marketingowych.

* Według danych firmy Sportingintelligence najlepiej płacącym klubem świata jest Manchester City. Średnia płaca piłkarza z pierwszej jedenastki wynosi tam 5,3 mln funtów rocznie. W Realu i Barcelonie gracze mogą liczyć średnio na 4,9 mln funtów rocznie.

* Alex Ferguson wystawia na aukcji swoją kolekcję win. Cenę wywoławczą za ok. pięć tysięcy butelek będzie 3 mln funtów.

* Premier Węgier Viktor Orban (do niedawna czynny piłkarz) wybudował w swojej rodzinnej miejscowości Felcsut koło Budapesztu nowoczesny stadion o pojemności 3,5 tys. miejsc. Nadal mu nazwę Pancho Arena, od hiszpańskiego przydomka Ferenca Puskasa, którego imię nosi drużyna z Felcsut. Na stadionie mogliby zmieścić się wszyscy jego mieszkańcy i jeszcze zostałoby sporo wolnych miejsc. Powstał z pieniędzy państwowych i partii Orbana - Fidesz. W ceremonii otwarcia wzięli udział dwaj ostatni żyjący członkowie „Złotej jedenastki" oraz gwiazdy Realu - Amaro Amancio i Pirri. Przed stadionem stanął pomnik Puskasa. Orban mieszka obok.

* Organizacja League Manager's Association skrytykowała Manchester Utd za formę zwolnienia Davida Moyesa. LM zarzuciła władzom Man Utd brak profesjonalizmu.

* Lukas Podolski kupił dwie akcje Górnika Zabrze, stając się w ten sposób udziałowcem klubu.

MAJ

* Dwa mecze bez kibiców muszą rozegrać piłkarze drugoligowego klubu Santa Cruz. To kara za zamieszki podczas meczu z Paraną, w wyniku których śmierć poniósł widz, uderzony muszlą klozetową. Do czasu znalezienia sprawcy kibice nie będą mogli oglądać meczów wyjazdowych Santa Cruz.

* Borussia Dortmund ma największą widownię w Europie. W sezonie 2013/14 jej mecze na Iduna Park oglądało średnio 80 291 kibiców.

* W anonimowej ankiecie portugalscy sędziowie piłkarscy napisali, że coraz częściej kluby zamiast pieniędzy oferują im usługi seksualne „kibicek".

* Po przegranym rzutami karnymi finale Ligi Europejskiej z Sewillą portugalscy dziennikarze i kibice Benfiki przypominają „klątwę Guttmanna". Ten węgierski trener w roku 1962 doprowadził do słynnego zwycięstwa Benfiki nad Realem w meczu o Puchar Mistrzów. Od tamtej pory Benfica brała u w ośmiu finałach rozgrywek europejskich i we wszystkich ponosiła porażki.

* Prezydent Boliwii 54-letni Evo Morales podpisał zawodowy kontrakt z klubem ekstraklasy Sport Boys. Zgodził się na gażę w wysokości 213 dolarów miesięcznie.

CZERWIEC

* Edinho, syn Pelego skazany został na 33 lata więzienia za pranie brudnych pieniędzy uzyskanych z handlu narkotykami.

* Mundial w Brazylii. Klęska broniącej tytułu Hiszpanii w pierwszym meczu z Holandią 1:5. Obydwie drużyny wystąpiły przed czterema laty w finale mundialu w RPA. Wtedy Hiszpanie wygrali po dogrywce 1:0. Dramat Brazylii: 1:7 w półfinale z Niemcami. To klęska większa niż przegrany finał z Urugwajem w roku 1950. Mundial na brazylijskich stadionach po 64 latach miał stanowić okazję do zmazania tamtej plamy. Dzięki pięciu minutom rozegranym w bramce Kolumbii w spotkaniu z Japonią Faryd Mondragon został najstarszym uczestnikiem w historii mundiali. Trzy dni przed tym meczem skończył 43 lata. Tytuł zdobyli Niemcy - pierwszy raz reprezentacja europejska triumfowała na zachodniej półkuli.

LIPIEC

* W Madrycie zmarł Alfredo di Stefano (88), jedna z najważniejszych postaci w historii futbolu.

* Po klęsce Brazylii odeszli dwaj trenerzy, którzy w przeszłości zdobywali z nią tytuły: Carlos Alberto Parreira i Luis Felipe Scolari. Nowym trenerem został kapitan mistrzów świata z roku 1994 - Carlos Dunga.

* Towarzyski mecz drużyn do lat 21 HNK Rijeka - Manchester City nie został dokończony. W proteście przeciw rasistowskim uwagom chorwackiego gracza wobec Francuza Seko Fofany jego koledzy z MC zeszli z boiska.

* Robert Lewandowski przeszedł z Boussii do Bayernu. W sierpniowym prestiżowym magazynie piłkarskim „World Soccer" znalazły się cztery zdjęcia Polaka.

* Łukasz Surma (Ruch Chorzów) wyrównał rekord Marka Chojnackiego (ŁKS) - 452 meczów w lidze a w kolejnych tygodniach go bije.

SIERPIEŃ

* Obrońca Ludogorca Razgrad Cosmin Moti zajął miejsce wyrzuconego z boiska bramkarza i w serii rzutów karnych po meczu eliminacyjnym do Ligi Mistrzów ze Steauą Bukareszt obronił dwa strzały. Ludogorec awansował.

* Trener reprezentacji Rosji Włoch Fabio Capello od trzech miesięcy nie otrzymuje pensji. Trener interweniował u ministra sportu Rosji, ale bez skutku. Rosja nie wygrała żadnego z trzech meczów na mundialu i odpadła po fazie grupowej. Trener posady nie stracił ale pracuje za darmo. Teoretycznie, zgodnie z kontraktem, powinien otrzymywać rocznie 11 mln dolrów.

* W wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczony został ośrodek treningowy Szachtara - Kirsza, na przedmieściach Doniecka. Zniszczony jest też stadion Donbas Arena, na którym rozgrywano mecze Euro 2012.

* Moda na futbol w Indiach. Do powstającej tam ośmiozespołowej ligi udało się już sprowadzić Alessandro del Piero, Davida Trezegueta i Roberta Piresa. Trenerem drużyny FC Goa został Brazylijczyk Zico.

* 24-letni kameruński napastnik Albert Ebosse poniósł śmierć podczas meczu ligi algierskiej JS Kabylie - USM Alger. Ebosse zdobył bramkę z rzutu karnego, po czym stał się celem ataków kibiców, rzucających w jego kierunku rożne przedmioty. Jeden z nich trafił go w głowę. Piłkarz zmarł w szpitalu. Rozgrywki ligowe zostały przerwane.

* KS Chełmek wygrał 35:0 z LKS Skidziń w meczu I rundy Pucharu Polski na szczeblu oświęcimskiego podokręgu ZPN. To najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek padł w Polsce w oficjalnym meczu ligowym lub pucharowym.

WRZESIEŃ

* Polska pokonała Gibraltar 7:0 w meczu rozpoczynającym eliminacje mistrzostw Europy. Dla Gibraltaru, przyjętego do UEFA w roku 2013 to pierwszy mecz o punty. Został rozegrany w portugalskim Faro, ponieważ Gibraltar nie ma stadionu, spełniającego normy UEFA.

* Ismail Gunduz, piłkarz austriackiego klubu SK Rum, występującego w V lidze został zdyskwalifikowany na 70 meczów za uderzenie sędziego głową w twarz. Do zdarzenia doszło kiedy sędzia pokazał Gunduzowi czerwoną kartkę. Zawodnik twierdzi, że się poślizgnął i zatrzymał swoją głowę dopiero na twarzy arbitra.

PAŹDZIERNIK

* Martin Oedegaard został najmłodszym piłkarzem, jaki wystąpił w eliminacjach mistrzostw Europy. Norweg miał 15 lat i 300 dni kiedy w 64. minucie meczu z Mołdawią wszedł z ławki rezerwowych na boisko. Oedegaard jest zawodnikiem Stroemsgodset Drammen, co raczej długo nie potrwa. * Polska pierwszy raz w historii pokonała reprezentację Niemiec. Mecze pomiędzy obydwoma krajami odbywają się od roku 1933. Osiemnaście kończyło się zwycięstwem Niemców lub remisem. W dziewiętnastym Polska wygrała na Stadionie Narodowym 2:0. Było to też pierwsze zwycięstwo w meczu o punkty w Polsce nad aktualnym mistrzem świata.

* Bramkarz Orlando Pirates i kapitan reprezentacji RPA 27-letni Senzo Meyiwa został zastrzelony w domu koło Johannesburga, podczas napadu na dom jego dziewczyny.

* FIFA ukarała prezydenta włoskiego związku piłkarskiego Carlo Tavecchio półrocznym odsunięciem od pełnienia jakichkolwiek funkcji w światowym futbolu za rasistowską wypowiedź pod adresem francuskiego pomocnika Juventusu Paula Pogby. Wcześniej podobną karę nałożyła na Tavecchio UEFA.

LISTOPAD

* Strajk maszynistów Deutsche Bahn zmusił związki kibicowskie w Niemczech do zorganizowania autokarowych wycieczek na mecze Bundesligi.

* Prezydent tureckiego klubu Genclerbirligi Ankara Ilhan Cavcav zakazał piłkarzom noszenia bród, aby nie upodobniali się do uczniów szkół islamskich.

* Jedenastu najsłynniejszych piłkarzy świata, w tym Cristiano Ronaldo, Philipp Lahm, Gareth Bale i Neymar wzięło udział w akcji, mającej pomóc w walce z ebolą. To wspólna kampania FIFA, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Afrykańskiej Konfederacji Futbolu.

GRUDZIEŃ

* Zmiana podejścia klubów Bundesligi do technologii goal-line. Wiosną przeciw wprowadzeniu jej była połowa klubów, teraz za opowiedziało się piętnaście z osiemnastu klubów.

* UEFA zabroniła ukraińskim klubom z Krymu udziału w rozgrywkach, organizowanych przez Rosyjską Federację Piłkarską.

* Dennis Bergkamp uznany został przez holenderską federację najlepszym piłkarzem Holandii ostatniego ćwierćwiecza.

* Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych ostrzegła zawodników przed podpisywaniem kontraktów z klubami serbskimi, które nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych.

* Marco Reus (Borussia Dortmund) musi zapłacić 540 tys. euro mandatu za jazdę samochodem bez prawa jazdy. Jeździ tak od lat, bo nigdy prawa jazdy nie miał.

* Król Maroka Mohammed VI zawiesił ministra sportu i zarządził śledztwo w sprawie fatalnego stanu boiska w Rabacie, na którym Cruz Azul i Western Sydney Wanderers walczyły o półfinał klubowych mistrzostw świata.

* FIFA zniosła limit wieku dla sędziów międzynarodowych. Dotychczas arbiter kończył karierę po 45 roku życia. Teraz o tym czy może prowadzić mecz będzie decydować nie data urodzenia, tylko stan zdrowia i testy sprawności fizycznej.

Na podstawie Polskiej Agencji Prasowej

STYCZEŃ

* Mecz Bournemouth (II liga) z Burton (IV liga) o Puchar Anglii nie odbył się ze względu na zły stan boiska. Około dwustu kibiców Burton nie stać było na ponowny przyjazd do Bournemouth więc fani tej drużyny pokryli koszty podróży gości. Zebrali między sobą około trzech tysięcy funtów.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Wywiesił na stadionie baner "Strefa wolna od LGBT". Polonia Warszawa nałożyła zakaz klubowy
Piłka nożna
Trzy gole Jesusa Imaza. Jagiellonia wygrywa 4:0
Piłka nożna
Polskie drużyny w walce o europejskie puchary. Wszyscy chcą się dostać na salony
Piłka nożna
Mieli grać w europejskich pucharach, wkrótce mogą przestać istnieć. Ukraiński klub na skraju upadku
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Piłka nożna
Kim jest Leny Yoro - nastolatek, za którego Manchester United zapłacił fortunę?