Reklama
Rozwiń

Piłkarskie transfery. Największy wygrany - Barcelona

Kataloński klub, który wydawałoby się wzmocnień nie potrzebuje, a ponadto ciąży na nim do stycznia zakaz transferów nałożony przez FIFA, wydaje duże pieniądze.

Aktualizacja: 08.07.2015 17:31 Publikacja: 08.07.2015 16:48

Roberto Firmino

Roberto Firmino

Foto: AFP

Powodem zakazu są nieprawidłowości przy podpisywaniu przez klub kontraktów z nieletnimi zawodnikami sprowadzanymi do klubowej akademii – La Masia. Według przepisów FIFA piłkarze poniżej 16 roku życia nie mogą zmieniać klubów, chyba że zostanie spełnione kilka warunków. Jednym z nich jest to, że przeprowadzka musi odbyć się w granicach Unii Europejskiej.

Barcelona odwołała się do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie, który jednak werdykt FIFA podtrzymał. Pełniący obowiązki prezydenta Barcy Josep Maria Bartomeu nazwał wówczas decyzję „największym absurdem w historii futbolu". I faktycznie z absurdem mamy do czynienia, gdyż Katalończycy w najlepsze sprowadzają kolejnych zawodników.

Najpierw, tuż po zakończeniu sezonu, ogłoszono, że nowym piłkarzem Blaugrany będzie Aleix Vidal - urodzony w Katalonii, ale wyszkolony w Espanyolu, 26-letni, ofensywnie grający prawy obrońca Sevilli. Kosztował 17 milionów euro. Koszulkę w bordowo-granatowe pasy (po raz pierwszy od nowego sezonu ułożone poziomo, a nie pionowo) założy jednak dopiero za pół roku, czyli w styczniu. Podobnie jak sprowadzony za 34 miliony euro Arda Turan – ostoja pomocy Atletico Madryt, jeden z najważniejszych zawodników drużyny Diego Simeone. W kontrakcie zapisana jest jednak opcja, że Turek wróci do Atletico przed 20 lipca – wówczas Barca straci 10 procent sumy, którą wyłożyła na walecznego zawodnika. Wszystko dlatego, że 18 lipca w katalońskim klubie dojdzie do wyborów nowego prezydenta, a transfer Turana firmuje jeden z kandydatów na to stanowisko – Bartomeu.

Zakupy Barcelony w ostatnich latach świadczą o chwilowym wyschnięciu źródła, które tak obficie dostarczało utalentowanych zawodników do pierwszego zespołu – La Masii. Martin Montoya, prawy obrońca, który miał być następcą Daniego Alvesa (przedłużył kontrakt) nie potrafił się przebić do pierwszego składu, sięgnięto więc po Vidala, a wychowanka wypożyczono do Interu Mediolan. Po odejściu Xaviego do Kataru jego następcą nie będzie żaden z piłkarzy drużyn młodzieżowych, tylko zbliżający się do trzydziestki Turan. A przecież w poprzednim sezonie Barcelona, która chwaliła się, że produkuje najlepszych pomocników świata, kupiła z Sevilli Ivana Rakiticia. Zbrojenia trwają też w Mediolanie, który po raz pierwszy od 60 lat i utworzenia europejskich pucharów nie będzie miał swojego przedstawiciela w międzynarodowych rozgrywkach – jak na ironię finał przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów odbędzie się na San Siro.

AC Milan dokonał zmiany na stanowisku trenera. Filippo Inzaghiego, który zajął zaledwie 10. miejsce w Serie A, zastąpił inny były gwiazdor ligi włoskiej – Sinisa Mihajlović. Za 30 milionów euro z Sevilii do Mediolanu przeniósł się kolumbijski napastnik Carlos Bacca. Ten sam, który w warszawskim finale Ligi Europejskiej przeciwko Dnipro strzelił dwa gole. Bacca jeszcze w 2007 roku łączył grę w piłkę w Atletico Junior z pracą kontrolera i sprzedawcy biletów w autobusie. Teraz w Mediolanie będzie konkurował z Brazylijczykiem Luizem Adriano pozyskanym z Szachtara Donieck.

Milan wzmacnia się jednak nie tylko w ataku. 20 milionów euro przelano na konta AS Roma w zamian za środkowego pomocnika Andreę Bertolacciego, który w listopadzie zeszłego roku zadebiutował w reprezentacji Włoch. Chociaż pieniądze trafiły do Rzymu, Bertolacci, który jest wychowankiem Romy nie zagrał ani jednego meczu w jej barwach. W 2014 roku Roma podpisała umowę o współwłasność tego zawodnika z FC Genoa – Bertolacci był w połowie własnością każdego z podmiotów, a występował w Genui. Teraz rzymianie wpłacili 8,5 miliona euro, by odkupić udziały od swoich partnerów biznesowych, a następnie sprzedali zawodnika do Milanu. We Włoszech taka forma współwłasności piłkarzy była powszechną praktyką. Włoska federacja piłkarska w grudniu 2014 jej zakazała, dlatego kluby Serie A w tym oknie transferowym robią porządki.

Drugi z mediolańskich klubów - Inter, wciąż poluje na zawodnika Legii Warszawa Ondreja Dudę. Wydawało się, że transakcja jest już dokonana, a wicemistrzowie Polski dostaną 5 milionów euro, ale pojawiły się rozbieżności i Słowak wciąż w rubryce „przynależność klubowa" musi wpisywać „Legia".

Pomimo to, Inter wydał już sporo gotówki. Pozyskał za 30 milionów euro Geoffrey'a Kondogbię, który swego czasu był równie ceniony jak dziś Paul Pogba (w wyścigu o pomocnika Juve najwyżej stoją szanse Manchesteru City). Uznawano go za uzdolnionego pomocnika, który musi tylko ustabilizować formę i pozbyć się juniorskich nawyków, by zostać wielkim piłkarzem. Te nadzieje raczej się nie spełniły, ale Interowi to nie przeszkadza.

16 milionów euro kosztował Xherdan Shaqiri, który do Mediolanu był w poprzednim sezonie wypożyczony z Bayernu Monachium, natomiast teraz doszło do transferu definitywnego.

W Manchesterze United trwa odbudowywanie pozycji utraconej wraz z odejściem Alexa Fergusona na emeryturę dwa lata temu. Z PSV Eindhoven przeszedł jeden z ulubieńców holenderskiego menedżera MU Louisa van Gaala – Memphis Depay. Nie przedłużono wypożyczenia Radamela Falcao, który ma za sobą słaby sezon w barwach United (4 gole w lidze, w Copa America nie zdobył żadnej bramki). Kolumbijczyk znalazł jednak godną przystań – w nowym sezonie będzie piłkarzem mistrza Anglii Chelsea.

Najdroższym transferem tego lata jest przejście 23-letniego brazylijskiego ofensywnego pomocnika Roberto Firmino z Hoffenheim do Liverpoolu. The Reds zapłacili za niego aż 41 milionów euro.

Najciekawsze transfery obecnego okna:

Falcao Monaco Chelsea wypożyczenie
Roberto Firmino Hoffenheim Liverpool 41 milionów euro
Jackson Martinez Porto Atletico 35
Arda Turan Atletico Barcelona 34
Paulo Dybala Palermo Juventus 32
Danilo Porto Real Madryt 31
Carlos Bacca Sevilla Milan 30
Geoffrey Kondogbia Monaco Inter 30
Rodrigo Benfica Valencia 30
Alvaro Negredo Manchester City Valencia 30
Douglas Costa Szachtar Donieck Bayern Monachium 30
Jewhen Konoplianka Dnipro Sevilla za darmo

Piłka nożna
Polskie piłkarki debiutują w mistrzostwach Europy. Nie boją się nikogo
Piłka nożna
Gwiazdor Liverpoolu zginął w wypadku samochodowym. Niedawno wziął ślub
Piłka nożna
Stefan Szczepłek po zjeździe PZPN: Prezes wygrał, a polski futbol?
Piłka nożna
Jerzy Dudek o nowym selekcjonerze: Stawiam na Jana Urbana
Piłka nożna
Cezary Kulesza nadal prezesem PZPN. Mądry król i źli dworzanie