Reklama
Rozwiń

Kontrowersyjny reformator FIFA

Francois Carrard odpowiedzialny za reformy w światowej federacji. 77-letni Szwajcar będzie starał się złagodzić skutki afery korupcyjnej. A korupcja nie jest mu obca.

Publikacja: 11.08.2015 22:43

Kontrowersyjny reformator FIFA

Foto: AFP

FIFA robi co w jej mocy, by poprawić swój wizerunek. Trudno przypomnieć sobie czasy, gdy światowa federacja cieszyła się szacunkiem kibiców. Organizacja od lat jest synonimem zepsucia i łapownictwa. Fatalna sytuacja jeszcze bardziej pogorszyła się 27 maja, gdy w luksusowym hotelu w Zurychu, dwa dni przed wyborami prezydenta FIFA, zatrzymano siedmiu prominentnych działaczy podejrzewanych o korupcję.

Wtedy też na kolejną kadencję wybrano rządzącego światowym futbolem od 1998 roku Seppa Blattera. W mediach zawrzało, a nowy-stary prezydent ustąpił ze stanowiska i zapowiedział, że dla dobra wizerunku federacji i futbolu, nie wystartuje w wyborach zaplanowanych na 26 lutego przyszłego roku.

Jednak ustąpienie Blattera nie oznacza, że FIFA zaniechała wszelkich działań. Działacze zdają sobie sprawę, że odzyskanie imienia jest w tym momencie rzeczą nadrzędną. Dlatego powołano specjalny zespół odpowiedzialny za reformy w międzynarodowej federacji.

Jednak trudno pozbyć się wrażenia, że FIFA działa w myśl porzekadła, że trzeba wiele pozmieniać, by nic się nie zmieniło. Bowiem szefem reformatorów mianowano Francoisa Carrarda. To 77-letni prawnik ze Szwajcarii. Przez 14 lat (do 2003 roku) był dyrektorem generalnym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Czy prawie 80-letni działacz jest odpowiednią osobą do tworzenia nowego wizerunku FIFA? Można mieć wątpliwości. Tym bardziej, że w czasie rządów Carrarda w MKOl miała miejsce afera korupcyjna związana z przyznaniem Salt Lake City zimowych igrzysk olimpijskich w 2002 roku.

Ale grupa reformatorska to nie tylko Francois Carrard. Według oficjalnego komunikatu FIFA każda z sześciu kontynentalnych federacji będzie miała w zespole po dwóch przedstawicieli. I tak np. UEFA reprezentować będą Gianni Infantino (sekretarz generalny; zaufany człowiek Michela Platiniego, kandydata na prezydenta FIFA) i Alasdair Bell (dyrektor prawny), a Azję szejk Ahmad Al-Fahad Al-Ahmed Al-Sabah z Kuwejtu (członek Komitetu Wykonawczego FIFA) oraz Australijczyk Kevan Gospar (były wiceprzewodniczący MKOI). Dodatkowo w grupie będą pracowali przedstawiciele dwóch największych sponsorów FIFA.

Czy powstanie zespołu naprawdę ma na celu zreformowanie federacji, czy jest tylko stwarzaniem wrażenia, że coś się dzieje – pokaże czas. Propozycje reform zostaną przedstawione 26 lutego w czasie nadzwyczajnego zjazdu wyborczego w Zurychu.

Piłka nożna
Żegluga bez celu. Michał Probierz przegranym roku w polskiej piłce
Piłka nożna
Koniec trudnego roku Roberta Lewandowskiego. Czas odzyskać spokój i pewność siebie
Piłka nożna
Pokaz siły Liverpoolu. Mohamed Salah znów przeszedł do historii
Piłka nożna
Real odpalił fajerwerki na koniec roku. Pokonał Sevillę 4:2
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Piłka nożna
Atletico gra do końca, zepsute święta Barcelony
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku