Paryż 2024. Katarzyna Wasick w finale. Jak wypadli Polacy w sobotę 3 sierpnia?

Katarzyna Wasick awansowała do finału najszybszej pływackiej konkurencji 50 m stylem dowolnym. Nie jest w nim bez szans na medal. Zakończyły się zawody w windsurfingu. W finałowych regatach popłynęło dwoje Polaków Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski.

Publikacja: 03.08.2024 22:00

Paryż 2024. Katarzyna Wasick w finale wyścigu na 50 m stylem dowolnym

Wasick znakomicie wypadła już w przedpołudniowych kwalifikacjach. Wygrała swój wyścig, popłynęła go w bardzo dobrym czasie — 24.27. To był drugi czas tej fazy rywalizacji. Szybsza i to zdecydowanie była Szwedka Sarah Sjoestroem (23.85), rekordzistka świata (23.61), wicemistrzyni olimpijska na tym dystansie z Tokio, aktualna mistrzyni świata.

W półfinale krakowianka, od kilku lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, popłynęła jeszcze szybciej i znów wygrała. Jej rezultat to 24.23. W drugim wyścigu wygrała oczywiście Sjoestroem, bijąc do tego rezultatem 23.66 rekord olimpijski. Druga Amerykanka Gretchen Walsh miała drugi czas dnia (24.17). Polka wystartuje w niedzielę w finale (18:30) z trzecim rezultatem kwalifikacji.

Wasick ma już za sobą podobne doświadczenie. Była piąta w Tokio. Od tego czasu najszybsza polska pływaczka osiągnęła dwa spektakularne wyniki — wywalczyła srebro na MŚ w Budapeszcie dwa lata temu i brąz w Dausze w tym sezonie. W Katarze złamała barierę 24 sekund, ustanawiając rekord Polski czasem 23.95. To nasza poważna szansa medalowa.

W sobotę startowali inni kandydaci do medalu. Nie były to dobre występy. Żeglarz Paweł Tarnowski, wicemistrz świata w klasie iQFoil odpadł w ćwierćfinale, podobnie jak w tej samej konkurencji u kobiet Maja Dziarnowska.

4 x 400 m sztafeta mieszana

Finał: Marika Popowicz — Drapała, Justyna Święty-Ersetic, Maksymilian Szwed, Karol Zalewski (ew, Iga Baumgart — Witan) - 8. miejsce

Skok o tyczce mężczyzn

Kwalifikacje: Piotr Lisek (5.60), Robert Sobera (5.60) - bez kwalifikacji

1500 m mężczyzn

Repasaże

Filip Rak (3:34.53) - 7. miejsce/bez awansu, Maciej Wyderka (3:36.79) - 20. miejsce/bez awansu

Pływanie, sztafeta 4x100 m zm. mężczyzn

Ksawery Masiuk, Jan Kałusowski, Jakub Majerski, Bartosz Piszczorowicz (3:33.70)

Kwalifikacje: 10. miejsce/bez awansu

Pływanie, sztafeta 4 x 100 m st. zm. kobiet

Adela Piskorska, Paulina Peda, Kornelia Fiedkiewicz, Dominika Sztandera (4:00.94)

Kwalifikacje: 12. miejsce/bez awansu

• Siatkówka mężczyzn

Faza grupowa: Polska – Włochy 1:3 (15:25, 18:25, 26:24, 20:25)

• Siatkówka plażowa mężczyzn

Faza grupowa: Michał Bryl/Bartosz Łosiak – Ehlers/Wickler (Niemcy) 0:2 (19:21, 15:21)