Paryż. 2024. Znakomity występ Klaudii Zwolińskiej. Jak wypadli inni Polacy?

Nie tylko Iga Świątek i drużyna siatkarzy. Pierwszego dnia rywalizowali inni reprezentanci Polski. Bardzo dobrze wypadła kajakarka Klaudia Zwolińska. Poza wioślarstwem, w pozostałych sportach nie było już tak różowo.

Publikacja: 27.07.2024 20:30

Klaudia Zwolińska

W pierwszym oficjalnym dniu igrzysk olimpijskich w Paryżu bez większego problemu zadanie wykonali wielcy polscy faworyci do medali. Iga Świątek pokonała na otwarcie tenisowego turnieju na kortach Roland Garrosa wymagającą i doświadczoną Rumunkę Irinę-Camelię Begu. Reprezentacja siatkarzy pewnie wygrała z Egiptem 3:0.

Polacy startowali do samego rana. Po rozczarowujących występach dopiero późnym popołudniem z dobrej strony pokazała się Klaudia Zwolińska i wyrasta na wielką faworytkę do medalu olimpijskiego.

Klaudia Zwolińska – drugi przejazd z drugim czasem dnia

25-letnia zawodniczka z Nowego Sącza w kajakarskim slalomie w konkurencji „jedynek” do półfinału awansowała z drugim czasem (93.03), który uzyskała w drugim przejeździe. Lepsza była tylko Australijka Jessica Fox (92.18). Dokończenie zawodów w niedzielę. O godzinie 15.30 odbędzie się przejazd półfinałowy, o 17:45 – finał.

Przed igrzyskami Zwolińska była uważana za jedną z faworytek do medalu. W ubiegłym roku wywalczyła w K-1 brązowy medal mistrzostw świata w Lee Valley. Jest także złotą medalistką tegorocznych mistrzostw Europy i srebrną medalistką Igrzysk Europejskich w K-1 i C-1. Na igrzyskach wystartuje również w C-1 i kayak crossie.

W półfinale kajakarskiego slalomu wystąpi również Grzegorz Hedwig, który awansował z ósmym czasem.

Wioślarze w finale, zły start pływaków

W pozostałych sportach Polacy zaprezentowali się przeciętnie. Pewny awans do finału wywalczyła czwórka podwójna mężczyzn w wioślarstwie. Biało-Czerwoni nie wywalczyli kwalifikacji ani w pływaniu, ani w strzelectwie.

W szermierce w turnieju indywidualnym kobiet w szpadzie jedyne zwycięstwo (na trzy zawodniczki) odniosła 20-letnia Alicja Klasik. Drużynowo Polki, mistrzynie świata z ubiegłego roku z Mediolanu, powalczą o medal we wtorek

Paryż 2024. Starty Polaków (27 lipca)

• Tenis

I runda singla kobiet: Iga Świątek – Irina-Camelia Begu (Rumunia) 6:2, 7:5

• Siatkówka mężczyzn

Faza grupowa: Polska – Egipt 3:0 (25:21, 25:19, 25:13)

• Kajakarstwo slalom

Kajak (K-1): Klaudia Zwolińska – 2. miejsce w kwalifikacjach po dwóch przejazdach. Awans do półinału

Kanadyjka (C-1): Grzegorz Hedwig – 8. miejsce w kwalifikacjach po dwóch przejazdach. Awans do półfinału

• Wioślarstwo

Czwórka podwójna mężczyzn: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski

2. miejsce w przedbiegu. Awans do finału

• Pływanie

Jan Kałusowski – 100 m stylem klasycznym

7. miejsce w wyścigu kwalifikacyjnym. Bez awansu do półfinału.

Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz, Julia Maik, Zuzanna Famulok - sztafeta 4x100 m stylem dowolnym

6. miejsce w wyścigu eliminacyjnym. Bez awansu do finału.

Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Bartosz Piszczorowcz, Kamil Sieradzki – sztafeta 4x100 m stylem dowolnym

8. miejsce w wyścigu eliminacyjnym. Bez awansu do finału.

Jazda indywidualna na czas kobiet: Agnieszka – Skalniak Sójka – 12. miejsce, Marta Lach – 18. miejsce.

Jazda indywidualna na czas mężczyzn: Michał Kwiatkowski – 23. miejsce

• Szermierka

Szpada indywidualnie: Martyna Swatowska – Wenglarczyk, Renata Knapik – Miazga (porażka w 1/16 finału), Alicja Klasik (porażka w 1/8 finału).