TAURON Festiwal Biegowy. Kiepura też by pobiegł

W piątek zaczyna się w Krynicy-Zdroju TAURON Festiwal Biegowy – rzetelna obietnica trzech dni radości dla każdego, kto zdecyduje się na start.

Aktualizacja: 06.09.2018 18:19 Publikacja: 06.09.2018 17:50

TAURON Festiwal Biegowy. Kiepura też by pobiegł

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Wielu uczestników zaprzyjaźniło się z festiwalem już dawno. Osiem edycji to dużo. Był czas, by poznać i polubić tę dość niezwykłą w polskim krajobrazie sportów masowych imprezę w Beskidzie Sądeckim.

PROGRAM TAURON Festiwalu Biegowego

Festiwal numer 9 nie będzie znacząco inny od poprzednich – krynicki Deptak, Muszyna, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Tylicz, Jaworzyna – te miejsca oznaczają dla zarażonych pasją biegania (także szybkiego maszerowania) wiadome atrakcje: trzy dziesiątki konkurencji, dystanse od 300 m do 100 km, na nich przeróżne barwy rywalizacji: od biegowych wspinaczek po chody z kijkami, od nocnej wielogodzinnej ultramaratońskiej mordęgi po rozrywkę kilkuset metrów pokonanych w fantazyjnym przebraniu. Od startów dzieci, które niekiedy trzeba jeszcze trzymać w biegu za rękę, do wielobojów dla twardzieli, którzy w Iron Runie w sumie przebiegają po górskich bezdrożach i miejskich brukach ponad 140 km.

Festiwalowe bieganie jest dla każdego – ta prawda dociera do coraz większej liczby aktywnych ruchowo Polaków i choć rekordy frekwencyjne nie są może najważniejsze, warto zauważyć, że na TAURON Festiwal Biegowy zapisało się już prawie 10 tysięcy osób, niemal 1/5 to młodzież i dzieci, więc ta moda łatwo nie przeminie.

Beskidzkie biegi mają oczywiste przeboje, które łatwo rozpoznać, analizując listy zgłoszeń. Największy z powodu prestiżu, puli nagród (w tym roku aż 300 tys. z ogólnej kwoty 650 tys. zł, po 40 tys. dla zwycięzców w klasyfikacji kobiet i mężczyzn, jeśli pobiją rekordy tras) jest firmowy Bieg 7 Dolin – ponad 3300 chętnych na dystanse 100, 64 oraz 34 km.

Potem jest kolejny klasyk – Życiowa Dziesiątka z Krynicy do Muszyny (prawie 2400 zadeklarowanych uczestników). Są też masowe szkolne starty pod hasłem Niepodległa – Bieg Małopolski (ponad 1400 zgłoszeń), blisko tysiąca uczestników można się spodziewać w Runek Run na 22 km, grube setki zgłosiły się do Konspol Półmaratonu, Koral Maratonu, Biegu Nocnego i Biegów Deptaka.

Gdyby zsumować – wyjdzie ponad 10 tys. uczestników, bo w konkurencjach festiwalowych startować można do woli, byle zdrowie dopisało. Dotychczasowy rekord frekwencji (8150 odebranych pakietów biegowych i ponad 12 tys. zarejestrowanych pojedynczych startów w 2016 r.) zapewne zostanie pobity, tym bardziej że prosta zasada, iż niemal do każdej konkurencji zapisywać się można do 30 minut przed startem, wciąż obowiązuje. Wyjątek stanowią tylko najtrudniejsze wyzwania: Bieg 7 Dolin na dystansach 100 i 64 km oraz Drużynowy Bieg 7 Dolin na 100 km – w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo uczestników i sprawną logistykę.

Kto się waha, może spojrzeć w informator festiwalowy – na stronie internetowej www.festiwalbiegowy.pl jest w formie elektronicznej, w Krynicy znajdzie się też w formie drukowanej, w nim co, gdzie i kiedy o wszystkich startach.

Festiwal w Krynicy zyskał renomę także dlatego, że dba o uczestników także wówczas, gdy nie biegają. Trzy dni koncertów na scenie przy Deptaku to już tradycja. W tym roku będą przeważać rytmy folkowo-jazzowe.

Centrum wystawiennicze zapowiada ponad 150 stoisk – sprzęt biegowy wciąż się dynamicznie rozwija, z nim usługi dla biegaczy, oferty turystyczno-sportowe, mnożą się wydawnictwa, nawet widać biżuterię podkreślającą biegową pasję. Ceny festiwalowe zwykle są niższe od detalicznych, goście EXPO skorzystają.

Trzy wrześniowe dni w Krynicy to także możliwość dziecięcej zabawy oraz dorosłego uczestnictwa w akcjach edukacyjnych (sponsor tytularny festiwalu pokaże, jak oszczędnie ogrzać dom), warsztatach i seminariach.

Goście Festiwalu Biegowego to wybitni sportowcy, eksperci, organizatorzy życia sportowego, praktycy ochrony zdrowia. Znów warto sprawdzać program spotkań, bo pojawią się m.in. złote medalistki lekkoatletycznych ME w sztafecie 4x400 m Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju Oktawia Nowacka, mistrz Polski w maratonie Henryk Szost, pięściarska mistrzyni Iwona Guzowska, legenda piłki ręcznej Bogdan Wenta, mistrz olimpijski w wioślarstwie i były minister sportu Adam Korol.

Krynica przez trzy festiwalowe dni żyje intensywnie. Gdyby mocno związany z miastem Jan Kiepura (jego willa Patria wciąż stoi) to wszystko widział, zapewne zaśpiewałby biegaczom i może nawet pobiegł.

Lekkoatletyka
Diamentowa Liga. Armand Duplantis i Jakob Ingebrigtsen wrócą do Polski po pierścień
Lekkoatletyka
Sebastian Chmara prezesem PZLA. Nie miał konkurencji
Lekkoatletyka
Medal po latach. Polacy trzecią drużyną Europy w Gateshead
Lekkoatletyka
Ile kosztuje sprzęt do biegania? Jak i gdzie trenować? Odpowiedzi w Zakopanem
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Lekkoatletyka
Rebecca Cheptegei nie żyje. Olimpijka została podpalona żywcem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku