Paryż 2024. Natalia Kaczmarek w finale 400 m. Wynik daje nadzieje na medal

Natalia Kaczmarek pobiegnie w piątek w finale biegu na 400 m igrzysk w Paryżu. Polka nie bez problemów na finiszu wygrała swój bieg. Uzyskała trzeci czas dnia. Pozostaje naszą największą nadzieją na medal olimpijski w lekkiej atletyce.

Publikacja: 07.08.2024 21:36

Może szansę ma jeszcze Maria Andrejczyk, która w kwalifikacjach rzutu oszczepem uzyskała najlepszy wynik w sezonie — 65.52 m. Może trzeba szukać nadziei w sztafetach, ale realnie to właśnie Kaczmarek broni honoru „królowej sportu”.

Pozostałe okazje zostały zaprzepaszczone. Przepadli młociarze Paweł Fajdek (5. miejsce) i Wojciech Nowicki (7. miejsce). Pięciu centymetrów do podium zabrakło Anicie Włodarczyk. A trzy lata temu w Tokio było tak dobrze. Lekkoatleci wywalczyli dziewięć z 14 medali olimpijskich.

Paryż 2024. Wycieńczający finisz Natalii Kaczmarek

W Paryżu już w kwalifikacjach u Kaczmarek było dobrze. 26-letnia lekkoatletka zwyciężyła w swoim biegu, z niezłym czasem jak na tę fazę zawodów — 49.98 s. Wszelkie porównania czasów nie miały sensu, bo wiele zależało od tego jak się układały eliminacje. Kaczmarek mogła spokojnie odpuścić sobie finisz, bo była pewna zwycięstwa. Tak samo postępowały inne zawodniczki.

W półfinale Polka pobiegła w trzecim biegu. Jej największą rywalką była Brytyjka Amber Anning i rzeczywiście dała się Kaczmarek mocno we znaki. W samej końcówce prowadziła raz jedna, raz druga zawodniczka. Ostatecznie minimalnie lepsza okazała się mistrzyni Europy z Rzymu, ale tylko o 0.02 sekundy. Czas lekkoatletki z Drezdenka — 49.45 Po biegu długo próbowała złapać oddech. Ten bieg kosztował ją dużo sił.

Na dziś taki wynik dawałby Polce brązowy medal. W pozostałych biegach szybciej pobiegły Salwa Eid Haser z Bahrajnu (49.08), ale wyraźnie odpuszczając w końcówce i Marileidy Paulino z Dominikany (49.21).

Paryż 2024. Kiedy w finale pobiegnie Natalia Kaczmarek?

Kaczmarek zachowała szanse na medal olimpijski. Taki był cel jaki postawiła sobie z trenerem Markiem Rożejem przed trzema laty po Tokio Nasza najlepsza obecnie lekkoatletka pod tym względem może służyć za podręcznikowy przykład jak właściwie przygotowywać się do występu do igrzyskach olimpijskich. Od Tokio nie przesadzała ze startami. Ograniczyła występy w sztafecie. Uniknęła w ten sposób kontuzji.

Wyniki poprawiała konsekwentnie z sezonu na sezon. W 2021 roku było 50.70 s. na Stadionie Śląskim, a rok później — również w Chorzowie — złamała barierę 50 sekund, w poprzednim sezonie  49.50 s. Na tegorocznych mistrzostwach Europy wygrała finał, czasem 49.98 s. bijąc 48-letni rekord Ireny Szewińskiej . Przed Paryżem jeszcze ten wynik poprawiła. W Londynie uzyskała rezultat 48.90 s.

Aby zdobyć medal będzie musiała pobiec w czasie zbliżonym do rekordu życiowego. Skoro w Paryżu z biegu na bieg jest szybsza możliwe, że tak się stanie. Finał 400 m z udziałem Kaczmarek w piątek o godzinie 20:00.

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
Lekkoatletyka
Rebecca Cheptegei nie żyje. Olimpijka została podpalona żywcem
Armand Duplantis kontra Karsten Warholm. Pojedynek, jakiego nie było
„Biegowe 360 stopni” znów w Zakopanem. „Największa dawka wiedzy dla ludzi kochających bieganie”