Biegowi rycerze gór przyjadą do Krynicy

Krynica-Zdrój czeka na uczestników 9. Tauron Festiwalu Biegowego. Będzie zabawa wedle sprawdzonego wzoru: 30 konkurencji, kilkaset kilometrów tras i tysiące chętnych.

Aktualizacja: 26.08.2018 19:28 Publikacja: 26.08.2018 19:17

Festiwal Biegów w Krynicy – można się spełnić do utraty tchu

Festiwal Biegów w Krynicy – można się spełnić do utraty tchu

Foto: PAP, Grzegorz Momot

Festiwal będzie trwał od piątku do niedzieli 7–9 września. Trasy jak zawsze wytyczono po malowniczych wzniesieniach Beskidu Sądeckiego i krynickim Deptaku. Pora do biegania jest zawsze dobra, więc wyścigi odbywać się będą niemal całą dobę. Taka uroda tego wydarzenia.

Krynica mocno zrosła się z Festiwalem, Festiwal z Krynicą. Impreza zyskała znaną w środowisku markę, ma kilka stałych punktów programu. Będą dziecięce Biegi Deptaka, przyjdzie czas na Życiową Dziesiątkę z Krynicy do Muszyny, na stromy Bieg na Jaworzynę, wreszcie na wyzwania największe – Koral Marton oraz najsłynniejszy Bieg 7 Dolin na 100 km (w wersjach nieco lżejszych: 64 km i 34 km), którego ukończenie oznacza pasowanie na biegowego rycerza gór, czyli ultramaratończyka.

Dziewięć festiwalowych lat to wiele zmian, dodawanie kolejnych atrakcji, wśród których doskonałą opinię zyskał Iron Run – biegowy wielobój dla najwytrwalszych. Każdego dnia trzy konkurencje, w sumie dziewięć biegów na dystansach od 1 do 64 km, można się w nich spełnić do utraty tchu.

W tym roku wielkiej przebudowy programu nie ma, w końcu Festiwal wyznaczył standardy i nie wymaga radykalnych ulepszeń. Frekwencja liczona jest wciąż w grubych tysiącach, to jeden z oczywistych wskaźników jakości.

Organizatorzy – Fundacja „Festiwal Biegów" – mają przyjemny obowiązek wprowadzania modyfikacji wedle uwag uczestników, wygładzania programu, szlifowania spraw logistyki, ale także wyszukiwania wartościowych postaci promujących bieganie, zapraszania gości, którzy zapewnią ciekawe wykłady podczas Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze.

Rok obchodów stulecia odzyskania niepodległości podsunął fundacji pomysł, by zmienić dystans i nazwę jednego z głównych biegów otwarcia Festiwalu. Zamiast piątkowej Krynickiej Mili (na trasie liczącej 1609 m) będzie masowy bieg Polonia dla Niepodległej (z eliminacjami i finałem), na trasie o symbolicznej długości 1918 m. Także młodzież z okolicznych szkół, która ma od lat swoje Biegi Małopolski, w tym roku będzie biegać pod szyldem: Niepodległa – Biegi Małopolski.

Nowością jest Runek Run – kiedyś górski bieg na dystansie 17 km, teraz przedłużony do 22 km i przeniesiony z soboty na niedzielę. Ultrabiegaczom bardzo się ten start podobał, został więc wydzielony z Biegu 7 Dolin.

Niektóre wyścigi festiwalowe zyskały rangę mistrzostw Polski, zwłaszcza te, które wiążą się z amatorskim bieganiem w wieku dojrzałym – czyli w kategorii Masters (ponad 35 lat) oraz z zawodami w intensywnym chodzeniu z kijkami – nordic walking.

Oficjalne tytuły i medale mistrzów kraju w kategorii Masters zostaną przyznane po ultramaratonie górskim na 100 km (Bieg 7 Dolin), Koral Maratonie oraz Życiowej Dziesiątce, czyli biegu ulicznym na 10 km. Mistrzostwa Góry Parkowej w Nordic Walking stały się także Górskimi Mistrzostwami Polski w Nordic Walking, wejście z kijkami na Jaworzynę to wspinaczkowe Mistrzostwa Polski Hill Nordic Walking 2018.

Kiedyś sobotni wyścig Runek Nordic Walking na dystansie 17 km ze startem w Szczawniku w obecnej edycji odbędzie się w niedzielę, wydłuży o 5 km oraz zacznie się i skończy na Deptaku w Krynicy.

Tytularny sponsor wydarzenia był już obecny na Festiwalu, teraz powiększył wsparcie, organizatorzy mogli ogłosić, że łączna pula nagród wzrosła z 500 tys. do 650 tys. zł, że rok temu wręczyli 588 nagród finansowych i rzeczowych, teraz wręczą 821 (514 w formie gotówkowej, 307 w postaci prezentów), że wśród najważniejszych nagród jest jak poprzednio samochód osobowy, który zostanie rozlosowany między tych, którzy ukończą (na dowolnym miejscu) jeden z głównych festiwalowych biegów.

Nagrody zdobywać można na wiele sposobów, wśród nich są kolejne nowości: premie w klasyfikacji trzyosobowych drużyn podczas Konspol Półmaratonu oraz w Dyptyku Krynickim, czyli w łączonej klasyfikacji Życiowej Dziesiątki (sobota) i półmaratonu (niedziela) – decyduje suma czasów.

Dla wielu uczestników ważnym wydarzeniem są od lat targi sportowe (znów będą) oraz Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze. W tym roku spotkania z publicznością w Krynicy potwierdzili m.in. świetny piłkarz ręczny i trener reprezentacji Bogdan Wenta i brązowa medalista olimpijska z Rio w pięcioboju nowoczesnym Oktawia Nowacka.

Zapisy jak zawsze będą trwały do ostatniej chwili. Limitów nie ma. Na końcu jest zawsze medal i, to też tradycja, obecność na liście wyników w festiwalowym dodatku „Rzeczpospolitej".

Lekkoatletyka
Cztery medale Polaków na halowych mistrzostwach Europy. Sukces czy porażka?
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Złota Anna Wielgosz, Ewa Swoboda tuż za podium
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Maksymilian Szwed z medalem i rekordem Polski
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Jakub Szymański ze złotem, brązowa Pia Skrzyszowska
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Lekkoatletyka
Halowe mistrzostwa Europy. Skromne nadzieje młodej reprezentacji Polski
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń