Sobotnie kwalifikacje otwierające 63. Turniej Czterech Skoczni były dość udane dla reprezentacji Polski – awansowało pięciu z szóstki wystawionej przez trenera Łukasza Kruczka.

System KO obowiązujący w turnieju dał jednak Polakom trudnych rywali: Dawid Kubacki zmierzy się ze znanym Austriakiem Andreasem Koflerem (obecnie 21. w PŚ), Jan Ziobro z ubiegłorocznym zwycięzcą TCS Thomasem Diethartem (także Austria), Kamil Stoch z kolejnym Austriakiem, zdolnym Stefanem Kraftem (7. w PŚ), Aleksander Zniszczoł trafił na Jerneja Damiana (11. w PŚ) i Piotr Żyła na Matjaza Pungertara (17. w PŚ).

W kwalifikacjach nie wystartowała trójka z najlepszej dziesiątki Pucharu Świata: Szwajcar Simon Ammann, Austriak Michael Hayboeck i wicelider klasyfikacji Czech Roman Koudelka, dlatego trzy pary kończące serię KO są wyjątkowo mocne, tworzą je: Koudelka i Japończyk Noriaki Kasai, Hayboeck i jego rodak Gregor Schlierenzauer oraz Ammann i Słoweniec Peter Prevc.

Konkurs w Obersdorfie zaczyna się w niedzielę o 16.30 - transmisja w TVP 1 i Eurosporcie. Wcześniej, o 15. zaplanowano serię próbną.