Euro 2024. Turecki pochód zatrzymany. Holandia może wciąż marzyć o powtórce z 1988 roku

Turcy prowadzili w Berlinie z Holendrami 1:0, ale przegrali 1:2. Holandia została ostatnim półfinalistą Euro 2024. O finał powalczy w środę z Anglią w Dortmundzie.

Publikacja: 06.07.2024 23:11

Turcy prowadzili w Berlinie z Holendrami 1:0, ale przegrali 1:2

To mogła być jedna z najpiękniejszych historii tych mistrzostw. Kilkanaście dni temu Samet Akaydin strzelił kuriozalnego gola samobójczego w meczu z Portugalią (0:3). W sobotni wieczór częściowo odkupił winy.

Była 35. minuta ćwierćfinału. Turcy wykonywali rzut rożny, piłka trafiła pod nogi Ardy Gulera, który dośrodkował raz jeszcze w pole karne, a Akaydin głową wpakował piłkę do bramki. Na trybunach Stadionu Olimpijskiego wybuchła euforia.

Holandia - Turcja. Zdecydował gol samobójczy

Turcy na Euro 2024 czują się jak w domu. Wspierają ich tłumy rodaków, dla których Niemcy stały się drugą ojczyzną. Gorący doping niósł ich po historyczny wynik. W półfinale Euro grali dotąd tylko raz - w 2008 roku. Przegrali wówczas po zaciętym meczu z Niemcami (2:3). Holendrzy nie pozwolili jednak, by Turcja znów weszła do najlepszej czwórki.

Stałe fragmenty gry to największa broń Turków. Holendrzy musieli o tym wiedzieć, a mimo to dali się zaskoczyć.

Zdołali jednak wyrównać w 70. minucie. Asystował Memphis Depay, strzelał głową Stefan de Vrij. Minęło kilka minut i samobójcze trafienie zaliczył Mert Muldur, choć początkowo bramkę przypisano Cody'emu Gakpo.

Holandia odwróciła losy rywalizacji, Turcja już się nie podniosła, choć próbowała do samego końca. Zostawiła po sobie świetne wrażenie, była rewelacją mistrzostw, jedną z tych drużyn, które dostarczyły największych emocji.

Euro 2024. Kto i kiedy zagra w półfinałach?

Holendrzy osiągnęli najlepszy wynik na wielkim turnieju od 2014 roku, kiedy zajęli trzecie miejsce na mundialu w Brazylii. Ale oni marzą o drugim tytule mistrzów Europy. Pierwszy - w 1988 roku - też zdobyli na niemieckich boiskach.

W środę zmierzą się z Anglikami w Dortmundzie. Dzień wcześniej Hiszpanie spotkają się w Monachium z Francją. Może czekać nas piłkarska uczta, o ile piękno futbolu wygra z taktyką i zimną kalkulacją.

EURO 2024 - ĆWIERĆFINAŁ

• Holandia - Turcja 2:1

(S. de Vrij 70, M. Muldur 76-sam. - S. Akaydin 35)

Pozostało 82% artykułu
2 / 3
Euro 2024
Z akademika na piłkarskie salony. Rodri - najlepszy zawodnik Euro 2024
Euro 2024
Finał Euro 2024. Hiszpania - Anglia. Triumf pięknego futbolu, Anglicy znów z pustymi rękami