Euro 2024. Hiszpania - Niemcy. Gospodarze już poza turniejem, Hiszpanie zdjęli klątwę

Przedwczesny finał, jak określano starcie w Stuttgarcie, nie rozczarował. Hiszpanie pokonali Niemców po dogrywce 2:1. W półfinale zmierzą się ze zwycięzcą meczu Portugalia - Francja.

Publikacja: 05.07.2024 20:57

- Jeżeli chcesz być mistrzem Europy, musisz wyeliminować Hiszpanię - powtarzali Niemcy. Ale znów nie zdołali pokonać Hiszpanów (w meczach o stawkę nie udało im się to od 1988 roku), choć mogli liczyć na wsparcie trybun.

Już pierwszy kwadrans spotkania w Stuttgarcie zwiastował ogromne emocje. Gra przenosiła się spod jednego pola karnego pod drugie, obydwu drużynom nie brakowało bramkowych sytuacji, ale gole długo nie padały.

Hiszpania - Niemcy. Jak doszło do dogrywki?

Hiszpanie szybko musieli dokonać pierwszej zmiany. Mieli uzasadnione pretensje do sędziego Anthony'ego Taylora, że Anglik nie pokazał faulującemu Toniemu Kroosowi nawet żółtej kartki. Poobijanego w pojedynkach Pedriego (wygląda na to, że turniej ma z głowy) już w ósmej minucie zastąpił Dani Olmo. I to on dał radość Hiszpanii. Na początku drugiej połowy piłkę wystawił mu Lamine Yamal, a Olmo strzałem po ziemi zaskoczył Manuela Neuera.

Hiszpanie powinni prowadzić już 2:0, bo parę minut wcześniej Alvaro Morata miał stuprocentową okazję, ale z kilku metrów strzelił nad poprzeczką. Niemcy szukali swoich szans, ale albo ich strzały były blokowane przez hiszpańskich obrońców, albo świetnie bronił Unai Simon. Niclas Fuellkrug trafił z kolei w słupek, a Kai Havertz nie wykorzystał błędu rywali i próbując przelobować wysuniętego z bramki Simona, uderzył nad poprzeczką.

Niemcy atakowali jednak do samego końca i zostali nagrodzeni za wytrwałość. Joshua Kimmich zgrał piłkę głową do Floriana Wirtza, a ten doprowadził do dogrywki.

Zmiany Juliana Nagelsmanna (wpuścił na murawę m.in. Wirtza, Fuellkruga, Roberta Andricha) przynosiły skutek, decyzje Luisa de la Fuente, który zdjął z boiska Yamala, Moratę i Nico Williamsa -  przeciwnie.

Euro 2024. Z kim i kiedy Hiszpania zagra w półfinale?

Hiszpanie stracili siłę uderzenia i nie dotrwali do ostatniego gwizdka sędziego, a Niemcy wrzucili wyższy bieg i nie chcieli czekać do rzutów karnych. W dogrywce domagali się jedenastki po tym, jak Marc Cucurella zablokował ręką strzał Jamala Musiali. Sędzia pozostał niewzruszony, nie interweniował także VAR.

Hiszpanów przy życiu utrzymywał Simon, który popisał się znakomitą paradą po strzale Fuellkruga. Ale to Mikel Merino, który zaczynał mecz jako rezerwowy, został bohaterem. Trafił głową w 119. minucie po dośrodkowaniu Olmo.

Czerwoną kartkę dostał jeszcze Dani Carvajal, ale Hiszpanie nie wypuścili już zwycięstwa z rąk. Po raz pierwszy w historii (w dziesiątej próbie) wyeliminowali gospodarza wielkiego turnieju i zrobili duży krok w stronę trofeum. We wtorek w Monachium zmierzą się w półfinale z Portugalią lub Francją.

Niemcy nie spełnią marzenia o pierwszym tytule od dekady. Nie tak miało wyglądać pożegnanie Kroosa z futbolem. Mają jednak podstawy do optymizmu. Osiągnęli najlepszy wynik na wielkim turnieju od 2016 roku. Jest na czym dalej budować.

EURO 2024 - ĆWIERĆFINAŁ

• Hiszpania - Niemcy 2:1 po dogrywce

(D. Olmo 51, M. Merino 119 - F. Wirtz 89)

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
Euro 2024. Hiszpania - Niemcy. Faworyt kontra gospodarz, czyli przedwczesny finał w Stuttgarcie