Euro 2024. Orient Express. Turcja wyeliminowała Austrię

Turcja została ostatnim ćwierćfinalistą mistrzostw Europy. Pokonała waleczną Austrię 2:1, a dwa gole dla zwycięzców strzelił obrońca Merih Demiral. W sobotę Turcy zagrają w Berlinie z Holandią.

Publikacja: 02.07.2024 23:14

Turcja została ostatnim ćwierćfinalistą mistrzostw Europy

Z polskiej grupy na Euro w najlepszej ósemce turnieju zostali ci, którzy mieli zostać – Francja i Holandia. Sensacyjny zwycięzca tej grupy, który wydawało się, że po meczu z Holandią na dłużej zagości w ekskluzywnym europejskim piłkarskim salonie, musi go opuścić wcześniej niżby tego chciał.

Austriacy apetyty mieli większe. Pokonali Holandię, powalczyli z Francją, nawet nie ma co wspominać o zwycięstwie ze słabą Polską. W tym roku grali już z Turcją i pokonali ją 6:1. Mieli prawo czuć się faworytami.

Najszybszy gol w historii fazy pucharowej Euro

Wszystko potoczyło się szybko. Po kilkunastu sekundach od rozpoczęcia spotkania rozgrywanego w Lipsku Turcy mieli rzut rożny. Chwilę później padła bramka. Austriaccy obrońcy wpadli w niezrozumiałą panikę po zagraniu Ardy Gulera. Pogubili się i nie potrafili wybić piłki z linii bramkowej. Dzieła dopełnił Merih Demiral z bliska strzelając pod poprzeczkę. Była 57. sekunda. To najszybszy gol zdobyty w fazie pucharowej mistrzostw Europy.

Odsiecz dla Austriaków nie nadeszła. Stwarzali kolejne szanse, oddali więcej strzałów, mieli wyraźną optyczną przewagę, bardzo dobrze zaczęli drugą połowę i nic z tego nie wychodziło. Nieskuteczni byli Christoph Baumgartner i Marko Arnautović. Dobrą pracę w bramce Turków wykonywał Mert Gunok. Po niespełna godzinie meczu niedawni rywale Polaków przegrywali 0:2. Gola - głową po rożnym -  ponownie strzelił obrońca Demiral.

Austria walczyła do końca. W 66. minucie z odsieczą nadszedł Michael Gregoritsch. Dał nadzieję przynajmniej na dogrywkę. Całkowicie odebrał ją Gunok. Turecki bramkarz w ostatnich sekundach obronił strzał z dwóch metrów Baumgartnera. Wykazał się niebywałym refleksem.

Chude lata się skończyły. Nowy duch w reprezentacji Turcji

Turcja nie wyszła z grupy na Euro 2016 i 2020. Teraz zagra w ćwierćfinale. Drużyna prowadzona przez włoskiego szkoleniowca Vincenzo Montellę nawiązuje do zespołu z pierwszej dekady XXI wieku, który zajął trzecie miejsce na mundialu w Korei Płd. i Japonii w 2002 roku, a w 2008 roku doszedł do półfinału mistrzostw Europy.

Wypada jednak pamiętać, że w tym turnieju nie pokonali żadnego z potentatów (porażka z Portugalią), a wygrali z: Gruzją, Czechami i Austrią. Z Holandią nie będą faworytami.

1/8 finału Euro 2024

Turcja — Austria 2:1 (1:0)

Pozostało 80% artykułu
2 / 3
Euro 2024
Euro 2024: Tabele grupowe i wyniki meczów
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Euro 2024
Euro 2024. Rozpędzona Holandia zmiażdżyła marzenia Rumunii. Będzie powtórka z 1988 roku?
Euro 2024
Euro 2024. Portugalia - Słowenia. Cristiano Ronaldo płakał po karnym w dogrywce
Euro 2024
Euro 2024. Nuda w Duesseldorfie. Francja w ćwierćfinale, zdecydował gol samobójczy
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo