Roland Garros. Zabawy nie było, Iga Świątek zaserwowała wygraną na zimno

Iga Świątek na 23. urodziny pokonała Marię Bouzkovą 6:4, 6:2 i awansowała do czwartej rundy Roland Garros. To była wygrana zaserwowana na zimno, którą Polka mogła świętować z bliskimi, bo do Paryża przyjechała jej rodzina.

Publikacja: 31.05.2024 18:33

Korespondencja z Paryża
To był mecz jednostronny, warunki gry dyktowała tenisistka silniejsza, pewniejsza, lepsza. Świątek wyszła na kort skoncentrowana i rozgrywała mecz na chłodno. Można było odnieść wrażenie, że Bouzkova mówiła od serca przyznając, że spotkanie z liderką rankingu w takim momencie turnieju traktuje nie tylko w kategorii wyzwania, ale i — a może przede wszystkim — nagrody.

Czeszka nie miała środków, aby przeciwstawić się Polce, a przebieg rywalizacji nie rozpalił kibiców. Atmosfera na skromnie wypełnionych trybunach była teatralna, choć pojedynczy kibice z Polski próbowali ją burzyć próbami niezbyt melodyjnego „Sto lat”. Udało się dopiero po meczu.

Roland Garros. Jak Iga Świątek walczyła ze sobą i Marie Bouzkovą

Świątek po 30 minutach prowadziła już 5:2 i serwowała po wygranie seta, ale w jej grze zaczęły pojawiać się niewymuszone błędy, jakby po udanym początku spotkania straciła pełną koncentrację. Myliła się zwłaszcza po zagraniach z backhandu, na chwilę podając w tym meczu rywalce dłoń. Polka dwa dni wcześniej wyjaśniała jakie ma sposoby, aby w trakcie meczu odbudować skupienie.

- Czasami wyobrażam sobie, że gramy trening i koncentruję się na poprawie każdego uderzenia. Próbuję też skupiać się na oddechu czy poczuciu piłki w dłoni. Zdarza się, że pośpiewam sobie jakąś piosenkę - mówiła i najwyraźniej z któregoś sposobu skorzystała.

Bouzkova przeżyła swoje pięć minut, ale to był dla niej koniec dobrej zabawy. Świątek wykorzystała swój serwis, wygrała seta 6:4, a w drugim odzyskała właściwy rytm. Niewykluczone, że spieszyła się już do rodziny, bo jej mecz z trybun obserwowali tata Tomasz i siostra Agata. Drugą partię rozstrzygnęła na swoją korzyść w tempie sprinterskim, tracąc tylko dwa gemy.

Roland Garros. Iga Świątek pracuje w urodziny

Świątek mierzyła się w Bouzkovą w dniu urodzin, a droga, którą pokonała w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, była niełatwa. Rok wcześniej Polka zaczęła Roland Garros po tym, jak kilkanaście dni wcześniej kontuzja zmusiła ja do kreczu podczas meczu z Jeleną Rybakiną w Rzymie.

Nasza tenisistka broniła tytułu i była faworytką, ale ciążyły jej nie tylko problemy zdrowotne. Dźwigała również na plecach olbrzymią presję, o czym już po sezonie opowiedziała także na łamach „Rzeczpospolitej”. Fizycznie oraz mentalnie Świątek na dobre odbudowała się jesienią. Odzyskała wówczas straconą na chwilę pozycję liderki rankingu i wygrała WTA Finals.

Nowy rok zaczęła silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wygrała turnieje w Dausze, Indian Wells, Madrycie oraz Rzymie, zarobiła ponad 4 mln dolarów, zdobyła 5335 punktów rankingowych, a w dwóch ostatnich finałach turniejów rangi WTA 1000 pokonywała Arynę Sabalenkę.

Turniej w Paryżu rozpoczęła od pewnego zwycięstwa nad Leolią Jeanjean (6:1, 6:2), ale już kolejne spotkanie - przeciwko wracającej do grania na najwyższym poziomie po przerwie macierzyńskiej Naomi Osace - przyniosło wymianę ciosów oraz jeden z największych powrotów w całej karierze Świątek. Mecz z Bouzkovą, choć to była już trzecia runda, takich emocji nie przyniósł.

Polka w czwartej rundzie zmierzy się ze zwyciężczynią spotkania Anastazja Potapowa (41. WTA) — Xinyu Wang (37. WTA). Organizatorzy Roland Garros mecze tej fazy zaplanowali na niedzielę i poniedziałek. Świątek prawdopodobnie zagra na Philippe-Chatrier w tym pierwszym terminie.