Turniej mistrzów ATP zakończą Jannik Sinner i Novak Djoković

Półfinał Carlosa Alcaraza z Novakiem Djokoviciem przyniósł zwycięstwo Serba 6:3, 6:3. Były w tym spotkaniu fascynujące wymiany, ale zabrakło równej i pewnej gry Hiszpana. Zapowiedziany finał Sinner – Djoković w niedzielę od 18.

Publikacja: 18.11.2023 23:06

Novak Djoković

Po czterech wcześniejszych meczach byli na remis. Rok temu w Madrycie po wielki boju wygrał Carlitos, w tym roku w Paryżu na kortach Rolanda Garrosa lepszy był Novak, w Wimbledonie wiadomo – sukces wyrwał Serbowi Hiszpan po pięciu setach zaciekłych wymian, wreszcie w Cincinnati znów zwyciężył Djoković, po fantastycznym trzysetowym meczu z dwoma tie-breakami.

Od porażki w Cincy Alcaraz grał nieco słabiej, organizm, choć młody, dał znać, że nie wszystkie wysiłki znosi bez śladu. Jednak opóźniony o rok debiut Carlosa w ATP Finals ze spotkania na spotkanie wyglądał coraz lepiej.

Djoković wiadomo – po Wimbledonie miał bilans meczów 20-1, ta jedynka to porażka, po świetnym meczu, z Sinnerem w meczu grupowym w Turynie. Serb grał w Pala Alpitour same trzysetówki, przebywał na korcie najdłużej ze wszystkich uczestników turnieju, ale zmęczony, czy nie, doszedł do półfinału Masters po raz dwunasty. Odpowiedź, czy wygra debiutant, czy mistrz walczący o siódmy tytuł, nie było więc łatwa.

Pierwszy set zakończył się dość szybko – do stanu 3:3 lekko przeważał Alcaraz, ale początkowo niemrawy Djoković w drugiej połowie seta odzyskał ostrość uderzeń i po przełamaniu serwisu nieco chaotycznego rywala, dość szybko zwyciężył 6:3. W drugim już żadnych zwolnień tempa przez Serba nie było, na zrywy Carlitosa odpowiadał jeszcze lepszymi uderzeniami, parę wymian zapierało dech, ale na wyrównany mecz młodszy o 16 lat Hiszpan mocy nie miał.

Serb po raz pierwszy wygrał z Alcarazem bez straty seta. To dziewiąty finał Novaka w Masters, sześć z nich wygrał, siódmy oznaczałby, że będzie samodzielnym rekordzistą, wyprzedzi o jeden tytuł Rogera Federera. Sinner może mieć na ten temat zdanie odrębne, w końcu dwa dni temu wygrał z liderem rankingu światowego i wciąż wygląda na takiego, który ten sukces potrafi powtórzyć, słowem, ta szybka powtórka, której wielu spodziewało się oglądając przez tydzień  całą ósemkę uczestników Masters, powinna być równie pasjonująca.

Niedzielne finały rozpoczną się o 15. od meczu deblistów Marcel Granollers/Horacio Zeballos – Rajeev Ram/Joe Salisbury. Jeśli Granollers i Zeballos wygrają – zakończą sezon na pierwszym miejscu rankingu ATP. Jeśli zwycięża ich przeciwnicy, od trzech lat stali ż mistrzowie US Open, to obronią tytuł i wygrają w Turynie dziesiąty mecz z rzędu.

Wielki finał singlowy Masters Jannik Sinner – Novak Djoković zaplanowano w niedzielę nie przed 18.

ATP Finals 2023

Turniej singlowy – 1/2 finału: J. Sinner (Włochy, 4) – D. Miedwiediew (3) 6:3, 6:7 (4-7), 6:1; N. Djoković (Serbia, 1) – C. Alcaraz (Hiszpania, 2) 6:3, 6:3.

Turniej deblowy – 1/2 finału: M. Granollers/H. Zeballos (Hiszpania, Argentyna, 5) – R. Bopanna/M. Ebden (Indie, Australia, 3) 7:5, 6:4; R. Ram/J. Salisbury (USA, W. Brytania, 6) – S. Gonzalez/E. Roger-Vasselin (Meksyk, Francja, 4) 7:6 (7-5), 3:6, 10-7.