ATP Finals. Jannik Sinner pierwszym finalistą turnieju mistrzów

Jannik Sinner spełnia tenisowe marzenia – wygrał mecz półfinałowy z Daniiłem Miedwiediewem 6:3, 6:7 (4-7), 6:1, będzie pierwszym Włochem w finale Masters. Wieczorem grają Carlos Alcaraz i Novak Djoković.

Publikacja: 18.11.2023 17:51

Jannik Sinner

Można było przewidywać takie rozstrzygnięcie, choć dotychczasowe mecze Sinnera z Miedwiediewem kończyły się częściej zwycięstwem Rosjanina. Jednak tej jesieni Włoch, a właściwie Tyrolczyk, przerwał zła passę, pokonał Daniiła w Pekinie i Wiedniu (poprawił bilans na 2-6) i z nową mocą ruszył do Turynu przesuwać kolejne bariery rodzimego tenisa.

Fakt, że awansował do półfinału Masters był niemałym osiągnięciem – próbowali Adriano Panatta, Corrado Barazzutti i Matteo Berrettini, nie dali rady. Jannik w sobotnie popołudnie w hali Pala Alpitour nie tylko dał radę zrobić coś więcej, ale zrobił to pięknie. W pierwszym secie szybko zdobył przewagę gema i śmiało atakując nie dał jej sobie odebrać. W drugim Miedwiediew, wciąż groźny ze swym piorunującym forhendem i z godną podziwu wytrwałością dotrwał do tie-breaka i w nim udowodnił, że nieustępliwość w tenisie jest w cenie.

Więcej osiągnąć nie mógł, może trochę przeszkodziła mu kontuzja (skarżył się na biodro, wziął pomoc medyczną po drugim secie), ale trzeba oddać co należne Sinnerowi – ani trochę nie zwolnił tempa, nie cofnął się i nie przerwał ataków. Kto pamięta młodzieżowy tenis Włocha, ten zobaczył, jak pod okiem Darrena Cahilla Jannik rozwinął skrzydła, jak połączył chłodną głowę z ambicją, woleje ze świetnym poruszaniem się pod korcie, skróty z lobami (niczym Agnieszka Radwańska).

Publiczność oczywiście mu trochę pomogła, ale jak na standardy tenisowe, nie przeszkadzała Rosjaninowi zbyt mocno. Daniił czasem się denerwował, niekiedy podejmował dyskusję z widzem lub sędzią, ale znacznie więcej zależało od jego forhendu i zmysłu taktycznego.

W decydującym secie jednak trochę się poddał, kilka długich wymian, w których zwykle dominował, nie dało mu punktów, parę ataków przy siatce też się nie powiodło, nogi też nie nosiły jak dwie godziny wcześniej. Za to Jannik Sinner fruwał nad kortem i grał jak z nut.

Po ostatniej piłce hala może nieco się uniosła, Włosi potrafią krzyczeć, ale jak już opadła, to znów zobaczyliśmy skromnego cichego chłopaka z Tyrolu, który twierdzi, że porównywanie go do legend rodzinnego sportu: narciarza Alberto Tomby albo motocyklisty Valentino Rossiego, to wciąż gruba przesada. – Dopiero zaczynam, dopiero mam nadzieję, że rozkręcę tenis w Italii – mówił spokojnie dziennikarzom.

W finale zagra z Carlosem Alcarazem lub Novakiem Djokoviciem. Ten drugi półfinał zacznie się w sobotę o 21. i też jest meczem wagi ciężkiej, a może nawet superciężkiej. Pala Alpitur może znów odlecieć.

ATP Finals 2023

Single – 1/2 finału: J. Sinner (Włochy, 4) – D. Miedwiediew (3) 6:3, 6:7 (4-7), 6:1.

Deble – 1/2 finału: M. Granollers/H. Zeballos (Hiszpania, Argentyna, 5) – R. Bopanna/M. Ebden (Indie, Australia, 3) 7:5, 6:4.