ATP Finals. Novak Djoković zakończy rok jako nr 1 na świecie

Rywalizacja w turnieju mistrzów ATP w Turynie rozpoczęła się od zwycięstw Jannika Sinnera i Novaka Djokovicia. Niełatwy sukces Serba w meczu z Holgerem Rune oznacza, że Novak po raz ósmy został najlepszym tenisistą świata na koniec roku

Publikacja: 13.11.2023 04:51

Novak Djoković

Sinner jest rozstawiony z nr 4, ale jego forma jest obiecująca. Włoch wygrał cztery turnieje w sezonie: Montpellier, Toronto (ATP Masters 1000), Pekinie i niedawno w Wiedniu. Wprawdzie ostatnio wycofał się po jednym meczu w hali Bercy w Paryżu, ale raczej zapobiegawczo, by odzyskać pełnię sił na Masters.

Stefanos Tsitsipas nie stawił oporu Jannikowi Sinnerowi

W niedzielne popołudnie w hali Pala Alpitour rzeczywiście był pełen wigoru, dobrze serwował, wygrał 6:4, 6:4 ze Stefanosem Tsitsipasem, mistrzem ATP Finals z 2019 roku. Nie napotkał wielkiego oporu Greka, był szybki i wystarczająco agresywny, by nie dopuścić do jakiejkolwiek sytuacji zagrażającej zwycięstwu.

– Wiedziałem, że to może być bardzo trudne spotkanie, ale dobrze opanowałem sytuację. Próbowałem cały czas intensywnej gry i jestem niezmiernie zadowolony z tego, jak dałem sobie radę – mówił Włoch.

To w zasadzie debiut Sinnera w Masters, choć w 2021 roku jako rezerwowy wszedł na kort w Turynie i zagrał dwa mecze grupowe za kontuzjowanego Matteo Berrettiniego. Jeden wygrał – z Hubertem Hurkaczem, do półfinału nie awansował.

Novak Djoković zapewnia sobie pierwsze miejsce w rankingu ATP

Wieczorny mecz Djokovicia z Rune miał oczywiste znaczenie w kwestii definitywnego załatwienia sprawy prowadzenia Serba w rankingu ATP na koniec roku, ale liczyły się też podteksty, na przykład fakt, że obecny trenera Holgera Rune – Boris Becker (kiedyś trzykrotny zwycięzca Masters), był w przeszłości ważną postacią w ekipie Djokovicia.

Rywalizacja okazała się zaskakująco wyrównana. To Duńczyk pierwszy przełamał serwis Serba w pierwszym secie i prowadził 3:2, ale Djoković natychmiast skontrował rywala. W tie-breaku też pierwszy punkt przy podaniu Novaka wywalczył Holger, lecz umiejętność koncentracji w najważniejszych chwilach to główna cecha gry lidera rankingu.

Drugi set zaczął się od prowadzenia Duńczyka 2:0, Serb znów szybko wyrównał, ale tie-break był popisem odważnego młodzieńca z Gentofte (obecnie z Monte Carlo). Rune wygrał 7-1. Decydował set trzeci, w nim nienaganna kondycja, doświadczenie i chłodna głowa serbskiego mistrza wzięły górę - Djoković wygrał spotkanie 7:6 (7-4), 6:7 (1-7), 6:3.

Grupa Zielona ma teraz dzień przerwy, we wtorek Djoković zagra z Sinnerem, Rune z Tsitsipasem. Poniedziałek to dzień startu Grupy Czerwonej. O 14.30 zagrają  Carlos Alcaraz i Alexander Zverev, o 21. Daniił Miedwiediew i Andriej Rublow.

ATP Finals 2023

Grupa Zielona (single): J. Sinner (Włochy, 4) – S.Tsitsipas (Grecja, 6) 6:4, 6:4; N. Djoković (Serbia, 1) – H. Rune (Dania, 8) 7:6 (7-4), 6:7 (1-7), 6:3. Tabela: 1. Sinner 1-0 2-0; 2. Djoković 1-0 2-1; 3. Rune 0-1 1-2; 4. Tsitsipas 0-1 0-2.

Grupa Zielona (deble): I. Dodig/A. Krajicek (Chorwacja, USA,1) – M. Gonzalez/A. Molteni (Argentyna, 7) 6:4, 6:2; M. Granollers/H. Zeballos (Hiszpania, Argentyna, 5) – S. Gonzalez/E. Roger-Vasselin (Meksyk, Francja, 4) 2:6, 6:3, 10-7. Tabela: 1. Dodig/Krajicek 1-0 2-0; 2. Granollers/Zeballos 1-0 2-1; 3. Gonzalez/Roger-Vasseli 0-1 1-2; 4. Gonzalez/Molteni 0-1 0-2.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
Iga Świątek powalczy w Rzymie. Z Aryną Sabalenką spotka się dopiero w finale?
Dobre losowanie Igi Świątek w Rzymie. A Hubert Hurkacz? Może zagrać z legendą
Madryt: Iga Świątek wygrala 20. turniej w karierze. Na to zwycięstwo czekała bardzo długo