ATP Tour. Hubert Hurkacz planowo w półfinale w Bazylei

Ćwierćfinał Polaka z Tallonem Griekspoorem był niełatwym wyzwaniem, trwał długie trzy sety i zakończył się wynikiem 6:7 (6-8), 6:4, 6:4. W sobotę półfinał z Ugo Humbertem lub Dominikiem Strickerem

Publikacja: 27.10.2023 17:37

Hubert Hurkacz

To był trzeci tegoroczny mecz Huberta z Holendrem, trzeci zagrany na pełnym dystansie. W Paryżu podczas Roland Garros 2023 oglądano pięć setów (ostatni 6:4 dla Hurkacza), kilka tygodni poźniej w Halle na trawie wygrał w trzech Griekspoor (25. ATP).

Gra z tenisistą z Haarlem nie jest łatwa, bo ma niezły serwis (nie tak wydajny jak Polak, ale zwykle bardzo mocny i regularny), lubi atakować, najczęściej forhendem, nieźle spisuje się również przy siatce, bo ma doświadczenie deblowe. W piątkowe popołudnie w hali Św. Jakuba w Bazylei Tallon miał dobry dzień. Od pierwszych piłek stawiał silny opór, nie peszyła go zanadto serwisowa przewaga Polaka (asy znów padały często), a jak dostawał szanse w wymianach, potrafił z nich korzystać.

Przyznać jednak należy, że powinien przegrać pierwszego seta z Hubertem. Gdy doszło do rozstrzygającego tie-breaka Hurkacz prowadził już 6:3, potem 6:5 i miał serwis, lecz właśnie wtedy na krótko ręka zawiodła i zamiast zwycięstwa przyszła strata seta, na szczęście dla Polaka, nie oznaczała więcej niż to, że zmobilizowała go do większej skuteczności w dalszej części spotkania.

Historia pozostałych części meczu była zbliżona – jedno przełamanie podania Holendra oznaczało stratę seta. Gra owszem, bywała wyrównana, mogła się podobać odwaga rywala polskiego tenisisty, ale na główny argument Hurkacza, czyli potężne i celne podania rady nie znalazł. Ostatni gem był jak wielka pieczęć na ważnym dokumencie: asy numer 21, 22, 23 i za chwilę koniec.

Może w grze Huberta Hurkacza widać było w piątek trochę znużenia walką z upartym i zadziornym przeciwnikiem, ale swoje 11. tenisista świata zrobił – wygrał trzeci mecz w turnieju Swiss Indoor, zdobył kolejną porcję punktów rankingowych – tyle, by wobec porażki Caspera Ruuda ze Szwajcarem Strickerem awansować na 10. pozycję w rankingu „ATP Race to Turin” wyznaczającym ósemkę uczestników turnieju Masters. Ponieważ przegrał też Taylor Fritz, to Amerykanin jest teraz najbliższym celem rankingowym Polaka, dzieli ich 110 punktów, tylko może odrobić wygrywając półfinał. Rywalem będzie Ugo Humbert (28. ATP) lub Dominic Stricker (96. ATP). Z Francuzem Hubert ma bilans 1-0, ze Szwajcarem 0-1.

W piątek w Bazylei oglądano też drugi polski sukces. Para Jan Zieliński i Hugo Nys pokonała  6:3, 3:6, 10-7 Ivana Dodiga i Austina Krajicka, najlepszy dziś debel świata. To spory sukces, budujący podobną nadzieję, jaką ma Hurkacz – na grę w Masters. Przeciwnikami Zielińskiego i Nysa w półfinale będą Jamie Murray i Michael Venus (debel nr 4). W bieżącym deblowym rankingu „The Race”  Polak i Monakijczyk są na 11. miejscu.