Mecz Polki z Rosjanką kończący rozgrywki w Grupie Azalia miał dla obu tenisistek różne znaczenie. Magda Linette nie mając już możliwości awansu do półfinału (zadecydował jeden wygrany set Barbary Krejcikovej w środowym meczu z Kasatkiną) po prostu walczyła o punkty rankingowe i sporą premię – w przypadku jednego zwycięstwa wywiozłaby z chińskiej hali w sumie 137,5 tys. dolarów (brutto), po drugiej porażce – 50 tysięcy. Jej rywalka miała oczywisty cel: wygrać, gdyż zwycięstwo dawało jej awans do półfinału – bez żadnego liczenia wygranych setów lub gemów.

Na korcie w Hengqin International Tennis Center w Zhuhai okazało się, że Daria Kasatkina górowała nad Polką od pierwszych wymian. Nawet jeśli pani Magda mobilizowała się w niektórych gemach, to tej mobilizacji było trochę za mało, by przeciwstawić się silnej grze Rosjanki.

Chwilę nadziei na zmianę wyniku można było mieć na początku drugiego seta, gdy Linette prowadziła 2:0, ale chwilę poźniej sprawy wróciły do normy, czyli przewagi jej przeciwniczki. Wyrównanie na 2:2 przyszło błyskawicznie, potem gra była bardziej zacięta (wynik tego może nie sugerować, ale mecz trwał ponad dwie godziny), lecz decydujące piłki wygrywała tenisistka nr 17 na świecie (była niedawno nr 10), w tym sezonie bez turniejowego zwycięstwa w WTA Tour, ale bardzo rzadko przegrywająca w pierwszych rundach.

Kasatkina jako pierwsza z dwunastki uczestniczek WTA Elite Trophy awansowała do półfinału. Będzie miała dzień na odpoczynek, przed grą w sobotę. Linette po kilku tygodniach gry w Państwie Środka opuszcza wreszcie Chiny, wraca do domu, ale rakiety nie odkłada, wobec nieobecności Igi Świątek będzie jeszcze filarem reprezentacji Polski w rozgrywkach finałowych Pucharu Billie-Jean King (7-12 listopada w Sewilli).

Zhuhai. WTA Elite Trophy. Faza grupowa.
Wyniki

Grupa Azalia: D. Kasatkina (6) – B. Krejcikova (Czechy, 1) 7:5, 1:6, 6:1; Kasatkina – M. Linette (Polska, 11) 6:3, 6:4.
Tabela końcowa:
1. Kasatkina 2-0 4:1;
2. Krejcikova 1-1 3:2;
3. Linette 0-2 0:4.
Awans do półfinału: Kasatkina.

Grupa Kamelia: C. Garcia (Francja, 9) – M. Keys (USA, 2) 6:3, 7:6 (7-3).
Grupa Orchidea: Q. Zheng (Chiny, 7) – D. Vekić (Chorwacja, 10) 6:4, 6:7 (6-8), 6:4.
Grupa Róża: L. Zhu (Chiny, 12) – W. Kudermietowa (5) 7:6 (7-5), 6:1.