Hubert Hurkacz awansował do półfinału w Szanghaju

Fabian Marozsan był rywalem trudnym, ale Polak zwyciężył w ćwierćfinale Węgra 4:6, 6:1, 6:3 i jest w najlepszej czwórce turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. W sobotę zagra o awans do finału z Amerykaninem – Benem Sheltonem lub Sebastianem Kordą.

Publikacja: 12.10.2023 11:46

Hubert Hurkacz

Tak jak powszechnie sądzono, 24-letni Fabian Marozsan (91. ATP), choć jeszcze niedawno był stałym uczestnikiem turniejów znacznie niższej rangi, od wiosny tego roku, czyli majowego zwycięstwa w Rzymie nad Carlosem Alcarazem, daje sobie nieźle radę w głównym cyklu rozgrywek ATP, ćwierćfinał w Szanghaju także tego dowodzi.

Hubert Hurkacz - Fabian Marozsan: Węgier pokazał swoje zalety

Siłą Węgra jest dobre przygotowanie fizyczne i wszechstronność. Trudno znaleźć w grze Marozsana słabe strony, co może oznacza, że nie ma też uderzeń wybitnych (on sam uważa, że świetnie wykonuje skróty), ale potrafi zaskakiwać nieszablonowymi atakami, aktywnie się bronić, chętnie ryzykuje i szybko biega po korcie mimo 193 cm wzrostu.

Sumę tych zalet pokazał też w meczu z Hurkaczem, od początku spotkania był aktywny, nieźle radził sobie z odbiorem niektórych serwisów Huberta i dość szybko objął prowadzenie w pierwszym secie 3:1, by po kilkudziesięciu minutach obronić tę przewagę i wygrać 6:4.

Polak grał dobrze, jak zawsze opierał akcje na potędze serwisu, lecz gdy zdarzyły się chwile, gdy podanie nie pomagało, nie od razu przestawił się na szybsze tempo w wymianach z głębi kortu.

Rozpoznawszy możliwości rywala (grali pierwszy raz w ATP World Tour) Hubert Hurkacz od drugiego seta zwiększył jednak moc uderzeń, poprawił celownik serwisowy i od razu widać było efekty. Dwa krótkie sety, opór ambitnego Fabiana zgasł w oczach, być może także w powodu jakiegoś urazu lub zmęczenia, bo Węgier wyraźnie zwolnił odbicia. Wynik 6:4, 6:1, 6:3 dobrze oddaje tę zmianę obrazka na korcie głównym Qizhong Forest Sports City Arena.

Hubert Hurkacz od drugiego seta zwiększył jednak moc uderzeń, poprawił celownik serwisowy i od razu widać było efekty

Turniej ATP w Szanghaju: Z kim Hubert Hurkacz zmierzy się w półfinale?

W kolejnym meczu Polak zagra z lepszym w drugim czwartkowym ćwierćfinale: Ben Shelton (20. ATP) – Sebastian Korda (26. ATP). Obu zna, z Benem zagrał wspólnie w chińskim turnieju jeden mecz deblowy, ale oficjalnego meczu singlowego w cyklu ATP jeszcze nie stoczyli.

Z Sebastianem jest na remis 1-1, ale ma tegoroczne porachunki: przegrał pięciosetówkę w 1/8 finału Australian Open. Półfinały odbędą się sobotę, w piątek dokończenie ćwierćfinałów, czyli mecze: Grigor Dimitrow (19. ATP) – Nicolas Jarry (22. ATP) oraz Andriej Rublow (7. ATP) – Ugo Humbert (34. ATP).

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
Dobre losowanie Igi Świątek w Rzymie. A Hubert Hurkacz? Może zagrać z legendą
Madryt: Iga Świątek wygrala 20. turniej w karierze. Na to zwycięstwo czekała bardzo długo