Laboratorium w Lozannie będzie szukać śladów stosowania przez olimpijczyków syntetycznej erytropoetyny „trzeciej generacji”, zwanej CERA. Ten specyfik firmy Roche jest lekiem na anemię – istotnie wspomaga produkcję czerwonych krwinek.
W zasadzie jest niewykrywalny, lecz producent w porozumieniu z władzami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zostawił w nim specjalną cząsteczkę – znacznik, co pozwoliło na opracowanie skutecznej metody łapania nieuczciwych sportowców.
W lipcu zbadano nią próbki moczu kolarzy. Złapano pierwszych winnych, ale też wytypowano podejrzanych. Niedawno podparyskie laboratorium w Chatenay-Malabry, wykorzystując jeszcze bardziej efektywną metodę badania krwi, sprawdziło 14 wytypowanych wcześniej probówek. W trzech znaleziono ślady CERA.
Jedna należała do zdyskwalifikowanego wcześniej Włocha Riccardo Ricco. Dwie pozostałe do rodaka Ricco – i jego kolegi z pokoju podczas Tour de France – Leonardo Piepolego oraz Niemca Stefana Schumachera. Wszyscy trzej byli zwycięzcami etapów w tegorocznym TdF. Francuscy kontrolerzy pobrali przed i w trakcie wyścigu około 30 próbek krwi. Sprawdzą wszystkie.
Wyniki pierwszych badań już przekonały władze MKOl do wykorzystania nowej metody. Rzeczniczka MKOl Emmanuelle Moreau powiedziała: – To część normalnej procedury. Właśnie po to trzymamy krew przez osiem lat, by ją badać, kiedy pojawiają się inne metody.