Tradycja zapoczątkowana w 1963 roku przez plebiscyt na „Dżentelmena Sportu" trwa. Choć w pandemicznej rzeczywistości sport na długie miesiące przygasł, to, jak powiedział prof. Józef Lipiec, przewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej, wartości sportu niesione przez zasadę uczciwości w grze wciąż nie tylko są porzebne, ale są koniecznością, gdyż odwracając znane słowa: jakie społeczeństwo, taki sport, równie słusznie można powiedzieć, że skoro sport wciąż ma wielką zdolność do kreowania postaw, to można śmiało rzec, że jaki sport, takie społeczeństwo.
Tegoroczna uroczystość w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zorganizowana po raz 53., przez Klub Fair Play PKOl kierowany przez Hannę Wawrowską, dotyczyła przede wszystkim wydarzeń i zasług z 2019 roku, choć nie tylko.
Inicjator plebiscytu na "Dżentelmena Roku" red. Tadeusz Olszański z synem
Honorową Statuetkę Fair Play otrzymał „Przegląd Sportowy", w roku stulecia zasłużonej gazety. Red. Maciej Petruczenko, honorowy redaktor naczelny, przypomniał, że w „PS" pilnowano zasad fair play także dlatego, że na łamach pisali wychowankowie red. Tadeusza Olszańskiego, inicjatora nagrody, że przypominanie o wyjątkowych ludziach sportu to wciąż obowiązek gazety. Redaktor Olszański, choć minęło mu 90 lat (– Nie jestem wiele młodszy od PKOl... – wspomniał), był obecny i odebrał przy okazji Medal 100-lecia PKOl.
Wyróżnienia Fair Play im. prof. Zofii Żukowskiej za „promocję wartości fair play" otrzymała Halina Błaszkiewicz, kiedyś reprezentacyjna kajakarka, dziś trenerka, wychowawczyni młodzieży, działaczka i promotorka nowej dyscypliny – kajaka polo. Dziękując za pośrednictwem nagrania wideo obiecała, że mimo kłopotów kardiologicznych wróci do działania.