Adrian Meronk znów na piątkę

Adrian Meronk, najlepszy polski golfista amator, zakończył uniwersytecki sezon jesienny w USA startem w turnieju gwiazd ligi NCAA. Zajął świetne 5. miejsce

Publikacja: 09.11.2015 23:01

Adrian Meronk znów na piątkę

Foto: www.etsubucs.com

Turniej Sun Bowl Western Refining College All-America Golf Classic na polu El Paso w Teksasie był prestiżową rywalizacją 22 najlepszych zawodników ubiegłego sezonu ligi NCAA. Ma ponad 40-letnią tradycję, zwycięzcami bywali późniejsi świetni zawodowcy, mistrzowie Wielkiego Szlema, PGA Tour i legendy Pucharu Rydera, wśród nich Davis Love III, Billy Mayfair, David Duval, Notah Begay, Tiger Woods i Matt Kuchar.

Meronk jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w tych zawodach. Kwalifikacja dla Adriana była dość oczywista – w poprzednich rozgrywkach otrzymał nagrodę dla najlepszego golfisty Konferencji Południowej, był zdecydowanym liderem swej drużyny, East Tennessee State University (ETSU Buccaneers) w lidze uniwersyteckiej. Rekomendacje miał dwie, obie mocne, od znanego producenta sprzętu golfowego – firmy PING oraz magazynu Golfweek.

Do wygranej wcale nie było daleko – Meronk po pierwszej rundzie był wiceliderem (70 uderzeń), obronił tę pozycję po dwóch dniach gry (70+68). Dopiero ostatnia runda była trochę słabsza (73), w sumie wynik +2 (211) dał Polakowi dzielone z Beau Hosslerem (Texas) 5. miejsce. Przed nim byli: zwycięzca Zack Jaworski (Vanderbilt) -6, następnie Matthias Schwab (Vanderbilt), Zach Wright (LSU) i Claudio Correa (South Florida), wszyscy -4.

Piąta pozycja w tak ważnym turnieju indywidualnym to dobre podsumowanie kolejnej udanej jesieni polskiego stypendysty East Tennessee State University. Adrian Meronk jeszcze przed sezonem akademickim wystartował w bardzo cenionym turnieju U. S. Amateur (amatorskich mistrzostwach USA).

Uczestniczyło w nim 312 golfistów, Polak zakwalifikował się po rundzie wstępnej i dogrywce do fazy pucharowej: match-play. Dopiero wtedy przegrał spotkanie o awans do 1/16 finału z Amerykaninem Maverickiem Antcliffem, czyli zakończył rywalizację na 33-64. miejscu.

Grę we wrześniu w lidze NCAA w barwach ETSU zaczął spokojnie (dwa razy kończył zawody w drugiej dziesiątce), ale w turnieju Bank of Tennessee Intercollegiate na polu własnego uniwersytetu przypomniał jak potrafi wygrywać. Było to jego czwarte zwycięstwo w lidze akademickiej w USA.

Ciąg dalszy był już bliski normy Adriana Meronka – dwa miejsca w pierwszej dziesiątce, znów pozycja lidera drużyny Buccaneers. Turniej Sun Bowl Western Refining w Teksasie zakończył jesienne rozgrywki NCAA, teraz przerwa zimowa, czas na studia i treningi w Johnson City pod okiem bardzo cenionego szkoleniowca Freda Warrena (30 lat w ETSU, 38 lat kariery trenerskiej).

W obecnym rankingu najlepszych amatorów światowego golfa – World Amateur Golf Ranking (WAGR) Meronk zajmuje 52. pozycję, jego polski kolega z drużyny Buccaneers – Mateusz Gradecki jest 535.

Wiosna w golfie uniwersyteckim w USA dla drużyny ETSU z Meronkiem i Gradeckim zaczyna się 15 lutego 2016 roku od turnieju The Prestige na polu La Quinta w Kalifornii. Potem jeszcze sześć podobnych startów (z mistrzostwami Konferencji Południowej włącznie) i, jeśli dobrze pójdzie, w maju znów mistrzostwa regionalne NCAA, po nich ewentualnie szczyt ligi – mistrzostwa krajowe, czyli NCAA Championship.

Jesienne starty Polaków w barwach ETSU w sezonie 2015/16:

Gopher Invitational: A. Meronk – T17; M. Gradecki – T17
Inverness Intercollegiate Invitational: A. Meronk – T18; M. Gradecki – T21
Bank of Tennessee Intercollegiate: A. Meronk – 1; M. Gradecki – T42
U. S. Collegiate Championship: A. Meronk – T8; M. Gradecki – T69
Warrior Princeville Makai Invitational: A. Meronk – T9; M. Gradecki – T28

Sport
Czy Iga Świątek pójdzie w ślady Sereny Williams?
Sport
Minister sportu Ukrainy: Rosyjscy sportowcy, którzy nie popierają inwazji na Ukrainę, powinni zmienić narodowość
Sport
Giro d’Italia. Tadej Pogacar marzy o dublecie Giro-Tour
Sport
WADA walczy o zachowanie reputacji. Witold Bańka mówi o fałszywych oskarżeniach
Sport
Czy Witold Bańka krył doping chińskich gwiazd? Walka o władzę i pieniądze w tle