Eliminacje MŚ: Węgry wypadają z gry o awans. Polska nie może przegrać z Albanią

Reprezentacja Węgier niespodziewanie przegrała u siebie z Albanią 0:1 w meczu grupy I europejskich eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata i jej szanse na zajęcie drugiego miejsca w grupie, dającego prawo do gry w barażach o udział w mundialu znacznie zmalały. Dla Polski ten wynik oznacza, że jeśli chce awansować do baraży nie może przegrać najbliższego meczu z Albanią.

Publikacja: 10.10.2021 09:13

Węgry - Albania 0:1

W dwóch pozostałych sobotnich meczach grupy I Polska wygrała z San Marino 5:0, a Anglia w takim samym stosunku pokonała Andorę na wyjeździe.

Anglicy w siedmiu meczach grupy I zdobyli 19 punktów, strzelili 23 gole, a stracili tylko dwa (oba w meczach z Polską - wygranym 2:1 i zremisowanym 1:1). Anglia jest już niemal pewna wyjścia z grupy z pierwszego miejsca, co gwarantuje jej bezpośredni awans na mundial.

O drugie miejsce w grupie rywalizują Albania, Polska i Węgry. Przed meczami siódmej serii gier drugie miejsce zajmowała Albania z 12 "oczkami", trzecia była Polska z 11 punktami, a czwarte Węgry - z 10 punktami.

Pierwsza połowa meczu Węgry - Albania nie przyniosła zbyt wielu okazji podbramkowych. Węgrzy utrzymywali optyczną przewagę, ale konkretniejsi w swoich poczynaniach byli Albańczycy.

Albania bliska gola była w 58. minucie, gdy Myrto Uzuni sprawdził mocnym strzałem formę węgierskiego bramkarza - ten jednak stanął na wysokości zadania. Węgrom prowadzenie mógł dać z kolei Ádám Szalai, ale trafił w słupek.

Losy meczu rozstrzygnęły się w 80. minucie, gdy do bramki Węgrów trafił Armando Broja.

Szanse Węgier na zajęcie drugiego miejsca są już czysto matematyczne

Wygrana Albanii na Węgrzech oznacza, że przed meczem Albania-Polska, który zostanie rozegrany 12 października w grupie I drugie miejsce zajmuje Albania, która ma 15 punktów, o "oczko" więcej niż Polska. Oba zespoły oprócz bezpośredniego meczu czekają jeszcze dwa spotkania - Albania zagra z Anglią i Andorą, a Polska - z Andorą i Węgrami.

Gdyby Albania wygrała we wtorek z Polską wówczas miałaby nad nią cztery punkty przewagi, a to z kolei oznaczałoby, że do zagwarantowania sobie drugiego miejsca potrzebowałaby jedynie wygranej u siebie z Andorą. Jeśli Polska chce pozostać w grze o awans do mundialu musi we wtorek osiągnąć co najmniej remis.

Z kolei szanse Węgier na zajęcie drugiego miejsca są już czysto matematyczne - Madziarowie musieliby wygrać wszystkie mecze do końca eliminacji, w tym wyjazdowe spotkanie z Anglią i liczyć na korzystny układ wyników w innych meczach.