Aktualizacja: 14.10.2018 22:32 Publikacja: 14.10.2018 22:05
Jan Krzysztof Duda urodził się w roku 1998 w Krakowie. Arcymistrzem został w wieku 15 lat
Foto: Fotorzepa, Przemyslaw Nikiel
Na co dzień ma pan spokój. Teraz, po czwartym miejscu drużyny na olimpiadzie zainteresowanie szachami się wzmogło. To dobrze, czy szachy lubią ciszę?
Jan Krzysztof Duda, arcymistrz: Oczywiście, dla szachów byłoby lepiej, gdyby stały się bardziej popularne, przyciągały więcej oglądających. Przełożyłoby się to też na lepsze finansowanie dyscypliny i zawodników. Rozumiem jednak, czemu tak się dzieje. Szachy są trudną grą, nie ogląda się ich łatwo, a czasami nawet ja, chociaż mam 20. ranking na świecie, nie rozumiem niektórych zagrań mistrzów. Tym się różnią szachy od innych sportów, że np. w piłce nożnej czy siatkówce bardzo szybko można samemu wywnioskować zasady. Oczywiście, wyjątkiem jest spalony w futbolu (śmiech). Odnośnie szachów to jest nadzieja, że to się zmieni, ponieważ coraz więcej szkół widzi korzyści jakie niosą za sobą szachy u najmłodszych i są tam stopniowo wprowadzane.
Thomas Bach przez 12 lat dryfował między globalnymi potęgami i nawet jeśli zamienił Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) w autorytarną korporację, to przy okazji omijał skały, na których mógł się rozbić.
"L'Equipe" dotarła do sportowców, którzy wykorzystali igrzyska w Paryżu, żeby uciec z krajów dotkniętych przez wojnę, prześladowania, korupcję i biedę.
6 marca rusza głosowanie, a 9 kwietnia odbędzie się gala. Startuje druga edycja plebiscytu Herosi, w którym, oprócz wyników, liczą się ambicje, charakter, inspirowanie innych i pokonywanie barier.
Rok przed zimowymi igrzyskami opór wobec Rosjan oraz Białorusinów słabnie. Dopuszczenie ich do rywalizacji sugeruje nawet MKOl
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kiedyś był gwiazdą angielskiej Premier League, a z reprezentacją Holandii został wicemistrzem świata. Dziś Robin van Persie próbuje swoich sił jako trener. Poprowadzi Feyenoord Rotterdam, w którym od niedawna gra Jakub Moder.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Jan-Krzysztof Duda zdobył w Nowym Jorku brąz mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. To jego trzeci medal w tej odmianie gry. W 2018 i 2021 roku sięgnął po srebro.
Dommaraju Gukesh wygrał trzytygodniową batalię z Dingiem Lirenem. Hindus został najmłodszym mistrzem świata w dziejach szachów. Wygrał grę o opuszczony tron.
Dommaraju Gukesh może zostać najmłodszym mistrzem świata w dziejach królewskiej gry. 18-latek rywalizuje z 32-letnim Dingiem Lirenem, który po zdobyciu tytułu znienawidził szachy.
Alina Kaszlińska wygrała Grand Prix FIDE w Tbilisi, gdzie rywalizowała m. in. z dwiema byłymi mistrzyniami świata. To był 10-dniowy maraton, podczas którego wzbogaciła się o 18 tys. euro.
Rosyjska mistrzyni szachowa Amina Abakarowa została zawieszona po oskarżeniu o próbę otrucia swojej przeciwniczki Umajganaty Osmanowej. Miała to zrobić podczas turnieju poprzez zanieczyszczenie figur szachowych toksyczną rtęcią.
- Jeśli chodzi o Polskę, to szachistów jest u nas od czterech do sześciu milionów - mówi "Rz" sekretarz generalny FIDE Łukasz Turlej
Europa musi zacząć działać. Nie potrzebujemy Amerykanów, żeby zakończyć wojnę w Ukrainie – przekonuje „Rz” wybitny szachista, jeden z liderów antyputinowskiej opozycji Garri Kasparow, który trafił na kremlowską listę „terrorystów”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas