Utytułowany szkoleniowiec poprowadzi polską kadrę do igrzysk w Londynie 2012. Jego kontrakt wygasa po mistrzostwach świata 2013, ale może być przedłużony.

– Ubiegłoroczne mistrzostwa Europy juniorów na torze w Pruszkowie pokazały, że mamy obiecującą młodzież - mówi prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wojciech Walkiewicz. W tym roku podczas mistrzostw świata na naszym obiekcie, poza grupą sprinterów trenera Grzegorza Krejnera, nie uzyskaliśmy wyników, które dawały nadzieje na przyszłość. Dlatego do grupy średniego dystansu, obejmującej sześć konkurencji olimpijskich, zatrudniliśmy renomowanego szkoleniowca. Mieliśmy szczęście, że Peter Pieters, były trener reprezentacji Holandii, przyjął naszą propozycję.

47-letni Pieters to szkoleniowiec z najwyższej półki. Najpierw przez 14 lat ścigał się w zawodowym peletonie, m.in. w grupach TVM, Jolly, Big Mat. Na szosie wygrał m.in. klasyk Paryż - Tours w 1988 roku, był czwarty w słynnym Paryż - Roubaix (1992), startował w największych wyścigach: Tour de France (1985 - 140. miejsce, 1992 - nie ukończył, podobnie jak debiutujący wówczas w Wielkiej Pętli Zenon Jaskuła), Giro d’Italia i Vuelta a Espana. Na torze zdobył w 1991 roku brązowy medal mistrzostw świata w wyścigu punktowym, uczestniczył w igrzyskach w Atlancie 1996, wygrał dwie sześciodniówki. Karierę szkoleniową zaczynał od pracy z trzema zawodnikami, by w ciągu dziesięciu lat zbudować jedną ze światowych potęg w kolarstwie torowym. W latach 1999-2009 był trenem kadry narodowej Holandii.

Prowadzeni przez niego zawodnicy na trzech ostatnich igrzyskach olimpijskich zdobyli pięć medali: Leontien Zijlaard van Moorsel - złoto i srebro w Sydney, brąz w Atenach, Theo Bos - srebro w Atenach, Marianne Vos - złoto w Pekinie. Na mistrzostwach świata i Europy jego zawodnicy zdobyli łącznie 94 medale, w tym 20 tytułów mistrza świata.

Pieters powinien mieć w Polsce komfort pracy. Kadra dysponuje nowoczesnym obiektem w Pruszkowie, a PZKol postarał się o finansowe zabezpieczenie przygotowań. Związek przedłużył niedawno umowę sponsorską z Bankiem Gospodarki Żywnościowej. Poprzednia, trzyletnia, wygasła w marcu. Nowa będzie obowiązywać aż do igrzysk w Londynie w 2012 roku. Związek będzie otrzymywał rocznie z BGŻ ponad milion złotych, co w połączeniu z 6 mln złotych z ministerstwa sportu, pozwoli m.in. objąć stypendiami szerszą grupę sportowców i wzmocnić program olimpijskiego szkolenia grup MTB i kolarstwa torowego. Ponad 250 kolarzy, również szosowych, objętych centralnym szkoleniem, reprezentując kraj, występować będzie w koszulkach i spodenkach z napisem „Polska BGŻ”