Robert Kubica dał napęd golfistom

Na polu Sierra Golf Club w Pętkowicach niedaleko Wejherowa zaczął się flagowy turniej polskiego golfa – LOTOS Polish Open 2015. Za uczestnikami część towarzyska, od poniedziałku walczą zawodowcy

Aktualizacja: 26.07.2015 07:26 Publikacja: 26.07.2015 00:04

Robert Kubica dał napęd golfistom

Foto: Lotos

Każdy narodowy turniej golfowy ma taki rytm – najpierw część galowa, trochę oficjalna, trochę zabawowa, po niej rządzi sport zawodowy. W piątek i sobotę na mistrzowskim polu Sierra GC odbyły się zatem turnieje o Puchar Prezesa Zarządu Grupy LOTOS S. A. Pawła Olechnowicza, turniej drużynowy Pro-Am, turniej „Best of the rest" oraz liczne konkursy dodatkowe i zajęcia z nauki gry.

To także czas promocji golfa, co w Polsce ma wciąż znaczenie – warto pokazywać, że wbijanie piłki do dołków ma liczne walory, że interesuje osoby w każdym wieku, każdej płci i wielu profesji. Taki polski urok, że wśród pasjonatów golfa nad Wisłą jest wielu byłych sportowców, mistrzów innych dyscyplin, którzy odkryli wśród dołków nowe wyzwania.

W LOTOS Polish Open 2015 pojawiła się zatem znana gwardia: ambasador turnieju Mateusz Kusznierewicz, Mariusz Czerkawski, Jerzy Dudek, Tomasz Iwan, Mateusz i Michał Ligoccy. Traktują swoją nową dyscyplinę poważnie, walczą (na poziomie amatorskim) z sukcesami, choć system handicapowy i sposoby rywalizacji promujące debiutantów niekiedy nie pomagają im wygrywać.

W tym gronie, chyba po raz pierwszy, pojawił się (za namową Grupy LOTOS – oficjalnego partnera kierowcy), także Robert Kubica. Grać, jeszcze nie gra, ale, być może, to kwestia czasu. Spotkanie z nim stała się jednak jedną z większych atrakcji w domku klubowym Sierra GC. Dla niektórych pań-golfistek, być może więcej znaczyło jednak spotkanie z projektantką mody Ewą Minge.

Trochę sportu z udziałem zawodowców jednak już było. W sobotę, gdy pogoda zmieniła się dość gwałtownie z prawie śródziemnomorskiej w niemal szkocką, odbył się zwyczajowy turniej drużynowy Pro-Am (zawodowiec prowadzi grupę amatorów).

Kto grał, miał okazję zobaczyć w boju, jak swą sportową pracę w trudnych warunkach wykonują ci, którzy starają się z niej żyć. Niby walka nie jest na noże, ale znaczący poziom emocji i niespodzianek widać. Wygrała ekipa niemieckiego zawodowca Valentino Campiona (z polskim wkładem amatorskim: Pauliną Roszkowską, Pawłem Osiakiem i Kubą Urbańskim).

Campion to tegoroczny debiutant w lidze Pro Golf Tour, mały ładny pucharek plus okolicznościowe nagrody i pewna kwota za wysiłek zapewne sprawiły mu sporą przyjemność, bo między profesjonalistami jeszcze wiele nie wygrał.

Drugie miejsce dla ekipy Antoine Schwartza, nie było niespodzianką, Francuz jest 7. w bieżącej klasyfikacji Pro Golf Tour 2015 – ligi zawodowej, w której trzeci rok polski turniej jest znaczącym przystankiem. Trzecie miejsce zajęła drużyna Berniego Reitera, który rok temu efektownie wygrał LOTOS Polish Open 2014. Austriak ma już za sobą starty w wyższych ligach europejskiego golfa: European Tour i Challenge European Tour, jeździ także grać i zarabiać do Ameryki Południowej.

Cała trójka oraz 92 innych golfistów z 19 krajów od poniedziałku zaczyna grę w LOTOS Polish Open 2015. W puli nagród jest 30 tys. euro, turniej trwa trzy dni, po raz pierwszy wyniki zawodowców zaliczane będą do OWGR (Official World Golf Ranking, którego liderem jest Rory McIlroy) – to też ma znaczenie. Finałowa runda w środę będzie transmitowana w TVP Sport.

Liczyć na 26 Polaków (startuje silna grupa zawodowa z PGA Polska, także najzdolniejsi młodzi amatorzy) warto. Może najbardziej na Mateusza Gradeckiego, obecnego mistrza Polski amatorów (już po raz czwarty), zdolnego kolegę Adriana Meronka z uniwersytetu stanowego East Tennessee. Meronka, nr 37. w światowym rankingu amatorów (WAGR) tym razem niestety nie ma – przegrał z chorobą.

> LOTOS Polish Open 2015. Sierra Golf Club, Pętkowice. Turnieje towarzyszące:

Puchar Prezesa Zarządu Grupy LOTOS S. A.
Kobiety (stableford netto): 1. J. Kłos 40; 2. D. Zielińska 39; 3. O. Wojtkiewicz 38.
Mężczyźni (stableford netto, HCP 0,0-18,0): 1. T. Wolf 39; 2. M. Rejnowicz 38; 3. M. Czerkawski 38.
Mężczyźni (stabelford netto, HCP 18,1-36,0): 1. W. Piskorz 44; 2. R. Czerniej 44; 3. Mat. Ligocki 39.

Turniej Pro-Am
1. Pro – V. Campione (Niemcy), amatorzy: P. Roszkowska, P. Osiak, J. Urbański.
2. Pro – A. Schwartz (Francja), amatorzy: P. Przyborowski, J. Kłos, I. Sroka.
3. Pro – B. Reiter (Austria), amatorzy: Z. Niedziółka, J. Czuczman, W. Łazarczyk.

Sport
Kodeks dobrych praktyk. „Wysokość wsparcia będzie przedmiotem dyskusji"
Sport
Wybitni sportowcy wyróżnieni nagrodami Herosi WP 2025
Sport
Rafał Sonik z pomocą influencerów walczy z hejtem. 8 tysięcy uczniów na rekordowej lekcji
doping
Witold Bańka jedynym kandydatem na szefa WADA
Materiał Partnera
Herosi stoją nie tylko na podium
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku