PŚ w skokach. W Lillehammer zmian nie widać

Kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej wygrał lider PŚ Stefan Kraft. Polacy awansowali do sobotniego konkursu całą piątką, lecz tylko Piotr Żyła pokazał lekki wzrost formy

Publikacja: 01.12.2023 21:24

Stefan Kraft wygrał kwalifikacje

Stefan Kraft wygrał kwalifikacje

Foto: AFP

Drugi przystanek Pucharu Świata niewiele zmienił, jeśli chodzi o siłę kadry Thomasa Thurnbichlera  – zarówno dwie serie treningowe, jak i kwalifikacyjna pokazały, że dorównać Niemcom i Austriakom na razie będzie trudno. Jedynie trzy skoki Piotr Żyły w Lillehammer budziły pewną nadzieję na zmianę tego stanu – mistrz świata na skoczni normalnej skakał zdecydowanie lepiej od pozostałej czwórki, próby na odległość 95, 97,5 oraz 97 m metrów oznaczały miejsca w drugiej dziesiątce. Pozostali czasem niewiele przekraczali odległość 90 m, czasem nie – Dawidowi Kubackiemu wpadka zdarzyła się w kwalifikacjach i okazał się w nich najsłabszym z drużyny. 

O 3000 franków szwajcarskich premii oraz uznanie zmarzniętej garstki kibiców w Lillehammer walczyli ci sami, co w Ruce – Austriacy ze swym liderem Kraftem, Niemcy mocni całą grupą (tylko Martina Hamanna nie było w pierwszej dziesiątce kwalifikacji) oraz Ryoyu Kobayashi.

Czytaj więcej

Trener Thurnbichler ma ból głowy

Aby wygrać serię kwalifikacyjna trzeba było skoczyć 99 m z nieco obniżonego rozbiegu w nienagannym stylu – tak skoczył Stefan Kraft i wygrał, choć rywale, jak to na skoczniach normalnych bywa, tym razem nie byli daleko od lidera. Skład pierwszej dziesiątki: pięciu Niemców, czterech Austriaków i Japończyk, dobrze oddaje to, co dzieje się w pierwszych tygodniach zimy ze skokami.

Program męskich skoków PŚ w Lillehammer obejmuje dwa konkursy indywidualne, pierwszy w sobotę na skoczni normalnej (16.10); drugi w niedzielę na dużej (17.00; kwalifikacje 15.30). 

Czytaj więcej

Puchar Świata w skokach narciarskich. Paweł Wąsek: Nie chcę się już męczyć

W Norwegii Puchar Świata rozpoczęły też kobiety. Piątkowe kwalifikacje do pierwszego konkursu (skocznia normalna) wygrała mistrzyni świata z Polanicy, Kanadyjka Alexandria Loutitt. Inauguracyjny konkurs w sobotę o 12.00. Z trójki Polek wystartuje w nim tylko Anna Twardosz (38. w kwalifikacjach). Pola Bełtowska i Natalia Słowik kwalifikacji nie przeszły.

PŚ mężczyzn w Lillehammer. Kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej: 1. S. Kraft (Austria) 141,1 pkt (99 m); 2. A. Wellinger (Niemcy) 139,6 (99,5); 3. R. Kobayashi (Japonia) 134,4 (97,5);…17. P. Żyła 127,3 (97); 26. A. Zniszczoł 117,9 (93); 27. P. Wąsek 117,4 (90); 29. K. Stoch 114,7 (89,5); 46. D. Kubacki (wszyscy Polska) 108,9 (84). 

Skoki narciarskie
Konkurs lotów w Planicy. Kryształy były dla innych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Skoki narciarskie
Planica. Ostatni kryształ dla Daniela Hubera, piękne loty Olka Zniszczoła
Skoki narciarskie
Finał PŚ w Planicy. Drużynowo najlepsi Austriacy, Polska piąta
Skoki narciarskie
Skoki narciarskie. Alexander Stoeckl może przejąć reprezentację Polski
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Skoki narciarskie
Puchar Świata. Peter Prevc żegna skoki zwycięstwem w Planicy