Polska - Turcja w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Siatkówka w Turcji jest kobietą

Reprezentację Polski czeka trudne wyzwanie. Turcja jest od lat potęgą w żeńskiej siatkówce, a teraz stoi nam na drodze do strefy medalowej.

Publikacja: 30.08.2023 03:00

Ebrar Karakurt to jedna z liderek reprezentacji Turcji

Ebrar Karakurt to jedna z liderek reprezentacji Turcji

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

To będzie piąte starcie obu drużyn w tym sezonie i na razie bilans jest korzystny dla Polek. Najpierw nasze siatkarki wygrały w Lidze Narodów i to nadspodziewanie łatwo, bo bez straty seta.

Obie reprezentacje, przygotowując się do mistrzostw Europy, rozegrały ze sobą ponadto na początku sierpnia trzy mecze towarzyskie w Krośnie oraz Mielcu i dwa razy zwyciężyły zawodniczki Stefano Lavariniego.

Czytaj więcej

ME w siatkówce kobiet: Zadanie wykonane. Polki w ćwierćfinale

Teraz czas na najważniejszy test. W ćwierćfinale nie ma miejsca na wymówki, że forma jeszcze nie jest najwyższa, czy że brakuje kogoś z podstawowego składu.

Całe lato było podporządkowane przygotowaniom do tego turnieju i startujących niedługo kwalifikacji olimpijskich. Trzeba pokazać wszystko, co najlepsze. Polki nie stoją na straconej pozycji, ale łatwo nie będzie.

Turczynki już przed rozpoczęciem turnieju były wymieniane w gronie faworytek i potwierdzają wysoką formę. Wygrały wszystkie mecze w grupie, tracąc tylko jednego seta, a w 1/8 finału dość łatwo poradziły sobie z Belgią (3:1).

Dwie dekady od złota „Złotek”

Do spotkania obu drużyn dojdzie niemal 20 lat po finale mistrzostw Europy, który otworzył erę „Złotek” Andrzeja Niemczyka.

Czytaj więcej

Nikola Grbić: Budujemy formę na mecze o medale

Później siatkówka kobiet w Polsce przeżywała wzloty i upadki, a turecka utrzymuje stały, wysoki poziom. Liga żeńska jest chyba najmocniejsza w Europie, więc Turczynki na co dzień rywalizują na światowym poziomie. To potem widać w meczach drużyn narodowych.

– Turczynki w najsilniejszych klubach mają trenerów z najwyższej półki. Budżety są wysokie. Miejscowe zawodniczki rozwijają się, bo grają z najlepszymi – mówi „Rz” była atakująca reprezentacji Katarzyna Skowrońska.

Liga jest mocna, choć skupia się w dwóch miastach: Stambule i Ankarze. Odpadają dzięki temu podróże autokarem czy samolotem. Czasem kluby współdzielą hale.

Fani podobno są wyjątkowi. – Po nieudanych akcjach nikt nie skanduje: „Nic się nie stało”. Kibice są żywiołowi. Jeśli dochodzi do meczów derbowych, to doping jest jeszcze mocniejszy. Zdarzyło się, że racami zadymili całą halę. Bili się też na trybunach, ale ja nigdy nie czułam się zagrożona. Raz, po finale ligi, zeszli na płytę, żeby się cieszyć. Chcieli kawałek koszulki, pukiel włosów, kolczyki – wspomina Skowrońska.

Każdy chce w tamtejszej lidze grać, bo nie dość, że pieniądze są duże, to jeszcze wypłacane na czas, na pewno i bez podatku. – Koreanka Kim Yeon-koung zarabiała tam ok. 1,5 mln euro za sezon. Mówi się, że gigantyczny kontrakt miała też Paola Egonu. Turcy mają też wiele świetnych swoich zawodniczek, bo siatkówka to dla tamtejszych dziewczyn sport pierwszego wyboru. Wśród mężczyzn talenty podbiera koszykówka – opowiada „Rz” menedżer Jakub Malke.

Siatkarze o popularności przynależnej siatkarkom mogą w Turcji tylko pomarzyć

Przeprowadzkę do Turcji szykują dwie gwiazdy reprezentacji Polski: Magdalena Stysiak (Fenerbahce) i Martyna Czyrniańska (Eczacibasi).

Pierwsza w klubie spotka Lavariniego, który od nowego sezonu też przenosi się nad Bosfor. O miejsce na parkiecie będzie musiała walczyć z Melissą Vargas, czyli turecką odpowiedniczką Wilfredo Leona. Vargas też urodziła się na Kubie, ale w 2021 roku dostała obywatelstwo. To lato jest dla niej debiutem w drużynie, bo musiała jeszcze odbyć dwuletnią kadencję niezbędną przy zmianie barw narodowych.

Trenerem Turczynek został niedawno Daniele Santarelli, który rok temu doprowadził do mistrzostwa świata Serbię i to też dodatkowy atut rywalek naszej drużyny.

Kiedy mecz Polska – Turcja w ćwierćfinale ME siatkarek? Data, godzina

Siatkówka w Turcji jest kobietą, panowie o popularności przynależnej paniom mogą tylko pomarzyć.

Najlepsze świetnie zarabiają, są gwiazdami, występują w reklamach. Wielką popularnością cieszyła się zwłaszcza Neslihan Demir, która już zakończyła karierę. Pojawiły się jednak następczynie, co zwiastuje kolejne lata w światowej czołówce. Pytanie, czy choć na chwilę plany pokrzyżują im Polki.

Początek meczu o 17.00. Transmisja w TVP Sport i Polsacie Sport

To będzie piąte starcie obu drużyn w tym sezonie i na razie bilans jest korzystny dla Polek. Najpierw nasze siatkarki wygrały w Lidze Narodów i to nadspodziewanie łatwo, bo bez straty seta.

Obie reprezentacje, przygotowując się do mistrzostw Europy, rozegrały ze sobą ponadto na początku sierpnia trzy mecze towarzyskie w Krośnie oraz Mielcu i dwa razy zwyciężyły zawodniczki Stefano Lavariniego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Siatkówka
Jastrzębski Węgiel wietrzy szatnię. Mistrzów Polski opuści jedenastu siatkarzy
Siatkówka
USA pierwszym rywalem Polaków w sezonie olimpijskim. Sufit zniknął z oczu
Siatkówka
Liga Narodów. Historyczny sukces polskich siatkarek przed igrzyskami w Paryżu
Siatkówka
Piotr Gruszka: Poznajmy swoją wartość, a później pracujmy na marzenia
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Siatkówka
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie wygrali Ligi Mistrzów. Trentino za silne
Siatkówka
Świderski: Zdominowaliśmy europejskie rozgrywki w siatkówce