Siatkarska Liga Narodów: Polska w półfinale bez straty seta

Reprezentacja Polski zagra o medal siatkarskiej Ligi Narodów. W ćwierćfinale drużyna Nikoli Grbicia łatwo pokonała Brazylię 3:0.

Publikacja: 21.07.2023 04:49

Polacy po wygranym meczu ćwierćfinałowym z Brazylią na finałowym turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Gdańsku

Kibice liczą na to, że skoro biało-czerwoni są gospodarzem turnieju finałowego, to powalczą w finale i być może po raz pierwszy wygrają Ligę Narodów. Tłumy, które wypełniły trybuny ERGO Areny dostały to, na co czekały, czyli koncert gry Polaków i zwycięstwo, które oznacza, że gospodarze zostaną w turnieju do końca. Taką reprezentację Polski wszyscy chcieli zobaczyć: skupioną, zdeterminowaną i pewną swoich umiejętności. To, co Polacy pokazywali w meczach fazy grupowej, pokazali też w trójmiejskiej ERGO Arenie, a nawet podkręcili jeszcze tempo.

Przed pierwszą piłką można się było obawiać o wynik, bo naprzeciwko stawała wielka Brazylia, może nie tak potężna, jak kilka lat temu, ale zawsze groźna. Polacy pokonali ją w fazie grupowej, ale przed rozpoczęciem turnieju finałowego podkreślali, że mecz nie jest meczowi równy i wszystko może się zdarzyć. Na szczęście nic złego się nie stało.

Najwięcej emocji dostarczył pierwszy set, w którym walka w końcówce toczyła się punkt za punkt. Brazylijczycy byli o jedną piłkę od wygrania tego seta, ale w decydującym momencie posłali zagrywkę w aut. Czego nie wykorzystali oni, to zrobili Polacy. Przy wyniku 24:24 trzy razy atakowali, przepychali piłkę na siatce, a w końcu challenge pokazał, że jako ostatni piłki dotknął Alan. Brazylijczycy ruszyli jeszcze do sędziego z protestami, ale nic nie wskórali.

Polska-Brazylia 3:0: Wilfredo Leon błysnął formą

Polacy w pierwszym secie świetnie serwowali, potem dodali jeszcze obronę i coraz lepszy atak, i rozpędzali się z akcji na akcję. Każdy dołożył coś od siebie. Wilfredo Leon pokazał, że odżył fizycznie i do świetnych ataków dołożył też grę w obronie oraz serwis - po jednym z jego uderzeń w trzecim secie piłka pomknęła z prędkością 126 km/h i Brazylijczycy nie zdążyli zareagować. Aleksander Śliwka świetnie bronił (w końcówce drugiego seta obronił trzy piłki w jednej akcji) i atakował z prawego skrzydła. Mateusz Bieniek potężnie serwował i kończył ataki ze środka. Rywale tak bardzo bali się jego zagrywek, że do przyjęcia ustawiali się we czterech, ale i tak momentami nie dawali rady. Marcin Janusz dokładnie wystawiał, nawet wtedy, kiedy się potknął i pomagał kolegom w bloku.

Brazylijczycy próbowali odpowiadać, w trzecim secie na boisko wszedł nawet Leal, który dopiero niedawno wrócił do treningów, ale niewiele pomógł kolegom. Polacy tę partię wygrali 25:20 i cały mecz 3:0.

Polscy siatkarze wykonali plan minimum i zebrali zasłużone brawa od kibiców. Fani liczą na to, że biało-czerwoni zagrają w finale, skoro teraz na ich drodze staje Japonia. To rewelacja tegorocznej Ligi Narodów, ale z Polską przegrywa regularnie od wielu lat. Wypada podtrzymać tę tradycję.