Setka Lewandowskiego, krzyże w Hamburgu

Hat trick polskiego napastnika i pudło z rzutu karnego. Bayern rozbił Hamburg. Manchester United pokonał Liverpool.

Aktualizacja: 11.03.2018 19:08 Publikacja: 11.03.2018 18:30

Robert Lewandowski – najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Bayernu.

Była 86. minuta meczu w Monachium. Cały stadion przeszył jęk zawodu. Chwilę wcześniej Robert Lewandowski nie wykorzystał jedenastki. Kopnął piłkę nad poprzeczką, ze zdziwienia złapał się za głowę.

Przez blisko cztery lata na 24 próby w klubie i w reprezentacji nie pomylił się ani razu. Wypracował własną technikę, zwalniając tuż przed oddaniem strzału i do końca wyczekując ruchu bramkarza.

By znaleźć poprzedni błąd polskiego asa, trzeba się cofnąć do początków jego gry w Monachium. W sierpniu 2014 roku Lewandowskiego w meczu Pucharu Niemiec powstrzymał bramkarz trzecioligowego Preussen Muenster.

Wtedy, podobnie jak teraz, wpadka Polaka nie miała żadnego wpływu na wynik. Bayern pokonał HSV 6:0, a Lewandowski ustalił wynik, trafiając w 90. minucie... z karnego.

To był jego setny gol dla drużyny z Monachium w Bundeslidze, dał mu prowadzenie w klasyfikacji najskuteczniejszych obcokrajowców w klubowej historii (wyprzedził Giovane Elbera). „Bild" przyznał mu notę 1, co oznacza klasę światową.

HSV to jeden z ulubionych przeciwników mistrzów Niemiec. Od 2011 roku wbili mu 61 bramek, stracili tylko sześć.

W Hamburgu z dumą podkreślają fakt, że nigdy nie przeżyli spadku z Bundesligi, ale być może po sezonie zegar odmierzający na stadionie czas spędzony w niemieckiej lidze trzeba będzie zdjąć i przekazać jako eksponat do muzeum.

HSV traci siedem punktów do miejsca gwarantującego utrzymanie, a kibice grożą piłkarzom. „Wasz czas minął, dorwiemy was wszystkich" – transparent o takiej treści wywiesili na płocie boiska treningowego. W murawę wbili krzyże.

Nieciekawie wygląda też sytuacja West Bromwich, zamykającego tabelę Premier League. W sobotę zespół Grzegorza Krychowiaka przegrał u siebie z Leicester aż 1:4, a polskiemu pomocnikowi puściły nerwy. Schodząc z boiska, nie podał trenerowi ręki.

Decyzja Alana Pardewa była bardzo dziwna. Krychowiak był najlepszym zawodnikiem gospodarzy, a mimo to szkoleniowiec WBA po godzinie postanowił zastąpić go Samem Fieldem, młodzieżowym reprezentantem Anglii. Efekt: trzy stracone gole i szósta porażka z rzędu.

Lepiej na Wyspach wiedzie się polskim bramkarzom. W Swansea i Ipswich potrafią docenić pracę Łukasza Fabiańskiego i Bartosza Białkowskiego.

Pierwszy z nich swoją interwencją zapewnił drużynie cenny punkt w walce o utrzymanie. W wyjazdowym meczu z Huddersfield (0:0) obronił uderzenie z woleja zmierzające pod poprzeczkę.

Czyste konto, już po raz 11. w sezonie, zachował także Białkowski. Owacje od kibiców zebrał jeszcze przed spotkaniem z Sheffield United (0:0). W ten sposób nagrodzili go za powołanie do kadry.

Paweł Jaroszyński – drugi z debiutantów, których w towarzyskich meczach z Nigerią i Koreą Płd. będzie chciał sprawdzić Adam Nawałka, derby Werony obejrzał z ławki rezerwowych. Na boisku pojawił się natomiast na chwilę Mariusz Stępiński, Chievo przegrało jednak z Hellasem 0:1.

Derby Anglii, jak nazywa się rywalizację Manchesteru United z Liverpoolem, zakończyły się zwycięstwem Czerwonych Diabłów (2:1). Jose Mourinho dopiero drugi triumf w prestiżowym pojedynku trenerskim z Juergenem Kloppem zawdzięcza trafieniom 20-letniego Marcusa Rashforda.