Jarosław Ż., czyli historia zapowiedzianego nieszczęścia

Niedawno zadebiutował w Lidze Mistrzów, dziś będzie zeznawał w prokuraturze we Wrocławiu. Zatrzymanie sędziego z Bydgoszczy mało kogo w piłkarskim środowisku zdziwiło

Aktualizacja: 09.12.2008 10:27 Publikacja: 08.12.2008 23:23

Dziś Jarosław Ż. usłyszy zarzuty w aferze korupcyjnej

Dziś Jarosław Ż. usłyszy zarzuty w aferze korupcyjnej

Foto: Rzeczpospolita, Pio Piotr Guzik

Jarosław Ż., nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z podbydgoskich szkół, zawsze się wśród sędziów wyróżniał. Pewnością siebie, elokwencją – niektórzy nazywali to cynizmem – ale przede wszystkim upodobaniem do jaskrawych kolorów.

Wprowadził do Polski włoską modę na żółte stroje sędziów, co wielu jego kolegów po fachu mocno kłuło w oczy. Złośliwe komentarze nie dotyczyły jednak tylko gustów.

Gdy w 2005 r. policja zatrzymała sędziego Antoniego F., dając w ten sposób początek wielkiej aferze korupcyjnej, do czasu ujawnienia inicjałów zatrzymanego wielu sędziów było przekonanych, że musi chodzić właśnie o Jarosława Ż.

Później, gdy afera trwała już w najlepsze, a liczba zatrzymanych przekroczyła setkę i rosła dalej, dziwili się, że Ż. nadal sędziuje. Podejrzewali, że poszedł na układ z prokuraturą i dobrowolnie pomaga jej w śledztwie w zamian za darowanie win.

– To jest dobry dzień dla polskiej piłki – mówi „Rz” o zatrzymaniu Ż. jeden z działaczy PZPN.

Podejrzenia budziły choćby decyzje Ż. w drugoligowym meczu Cracovia – Pogoń w 2004 roku czy w barażach o utrzymanie w drugiej lidze między Radomiakiem a Odrą Opole w 2006 roku. W jego billingach telefonicznych było ponad 200 połączeń z Ryszardem F., „Fryzjerem”, głównym czarnym charakterem afery korupcyjnej.

Dwa miesiące temu Ż. został sędzią międzynarodowym, zastąpił Jacka Granata, który zrezygnował z prowadzenia meczów za granicą. Nominacja była nieoczekiwana, bo PZPN miał pomagać w międzynarodowej karierze młodym sędziom, a Ż. ma już 37 lat.

21 października zadebiutował w Lidze Mistrzów jako sędzia techniczny w meczu Steaua Bukareszt – Olympique Lyon. Wczoraj miał prowadzić kurs sędziowski w Bydgoszczy, ale prokuratura miała wobec niego inne plany.

Policja zatrzymała sędziego i przewiozła go do Wrocławia. Dziś ma usłyszeć korupcyjne zarzuty. Niewykluczone, że jego obecne kłopoty mają związek z zeznaniami Janusza Wójcika, byłego selekcjonera reprezentacji Polski zatrzymanego 22 października, a potem zwolnionego za kaucją.

Ż. prowadził wiosną 2004, gdy Wójcik był trenerem Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, mecz tej drużyny z Odrą Wodzisław. Spotkanie było podobno ustawione.

O ten mecz jeszcze przed prokuratorami pytali Ż. dziennikarze. Zapewnił wówczas, że nie przyjął łapówki.

Piłka nożna
Zbliża się klubowy mundial w USA. Wakacji w tym roku nie będzie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Piłka nożna
Żałoba po śmierci papieża Franciszka. Co z meczami w Polsce?
Piłka nożna
Barcelona bliżej mistrzostwa Hiszpanii. Bez Roberta Lewandowskiego pokonała Mallorcę
Piłka nożna
Neymar znów kontuzjowany. Czy wróci jeszcze do wielkiej piłki?
Piłka nożna
Robert Lewandowski kontuzjowany. Czy opuści El Clasico?