Ekstraklasa. Jagiellonia jak mistrz, Lech jak Lech. GKS i Motor wygrywają latach

Piłkarze Ekstraklasy drugą kolejkę sezonu 2024/2025 rozgrywają nieco w cieniu igrzysk olimpijskich w Paryżu, a akurat w jej meczach było akurat na co popatrzeć. Z wygranych cieszą się kibice Widzewa Łódź i Jagiellonii Białystok oraz beniaminków - Motoru Lublin i GKS Katowice.

Aktualizacja: 27.07.2024 22:55 Publikacja: 27.07.2024 22:42

Piłkarz Radomiaka Radom Jan Grzesik (P) i Dominik Marczuk (L) z Jagiellonii Białystok podczas meczu Ekstraklasy

Europejskie puchary są jeszcze na tak wczesnym etapie, że żaden klub reprezentujący Polskę nie zdążył jeszcze z nich odpaść. Najbliżej tego jest Śląsk Wrocław, który przegrał 0:1 na Łotwie z Riga FC. Po tym spotkaniu niektórzy kibice i dziennikarze przekonywali, że gdyby do pucharów awansował Lech Poznań, Raków Częstochowa czy Pogoń Szczecin, o taką porażkę byłoby trudniej. To oczywiście nie do zweryfikowania. Pogoń i Raków swoje mecze grają w niedzielę i poniedziałek, a — póki co — nieśmiały optymizm w Poznaniu po wygranej inauguracji sezonu Ekstraklasy z Górnikiem Zabrze, został stłumiony porażką z Widzewem Łódź.

Ekstraklasa. Widzew szybko posłał Lecha na deski, Jagiellonia wygrała tuż przed gongiem

W Łodzi, na wypełnionym po brzegi stadionie Widzewa, Lech zagrał już bez Filipa Marchwińskiego (podpisał kontrakt z włoskim Lecce) i Norwega Kristoffera Velde (lada moment ma odejść do Olympiakosu Pireus). W poznańskim klubie w kasie musi być wszystko na swoim miejscu, więc o sprowadzeniu odpowiednio wcześniej ich następców nie było mowy. Widzew osaczył Lecha na jego połowie i już w 10. minucie prowadził 2:0 po golach Jakuba Sypka i Frana Alvareza. Kontaktowy gol strzelony przed przerwą przez Mikaela Ishaka i przyzwoita gra poznaniaków w drugiej połowie nie dała Lechowi punktu.

Kibice Kolejorza co prawda zdążyli się ucieszyć z wyrównania, ale po analizie VAR, sędzia Szymon Marciniak pokazał spalonego. „Nowe rozdanie”, jakie Lech zapowiedział pod wodzą duńskiego trenera Nielsa Frederiksena, na razie wciąż opiera się o karty z poprzedniego sezonu, bez asów atutowych.

Sporo emocji przyniósł też mecz Radomiaka z Jagiellonią. Mistrz Polski (który w eliminacjach Ligi Mistrzów świetnie poradził sobie z mistrzem Litwy) prowadził w Radomiu już 2:0 po dwóch pięknych strzałach Jarosława Kubickiego zza pola karnego.

W drugiej połowie gospodarze doprowadzili do remisu, ale Jagiellonia krótko przed ostatnim gwizdkiem wyrwała jednak zwycięstwo 3:2 i po sobotnich meczach jest jedyną ekipą w tabeli Ekstraklasy z sześcioma punktami.

GKS Katowice i Motor Lublin znów wygrywają w Ekstraklasie

PKO Ekstraklasa w tym sezonie ma dwóch beniaminków, którzy wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej po wielu latach. Motor Lublin, który do elity wrócił po 32 latach (w czerwcu 1992 roku żegnał się z nią wygraną 5:2 z Zagłębiem w Sosnowcu) już w piątek pokonał Lechię Gdańsk. Z kolei GKS Katowice w sobotę pokonał w Mielcu Stal. Dla „Gieksy” była to pierwsza wygrana w Ekstraklasie od czerwca 2005 r. (zwycięstwo z Górnikiem Zabrze) oraz pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w elicie od września 2003 r. (wygrana w Poznaniu z Lechem; debiutującego w Ekstraklasie w Mielcu Mateusza Kowalczyka nie było wtedy jeszcze na świecie).

2 / 3
Chorwacja - Polska. Komu tym razem pomoże Michał Probierz?
Liga Narodów. Francuzi przegrali z Włochami. Tyrada w szatni, gwiazdy na celowniku
Szkocja - Polska. Dlaczego Michał Probierz po meczu mógł się napić szkockiej
Stefan Szczepłek: Zwycięski początek Ligi Narodów
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Lewandowski golem ze Szkocją dogonił legendę. Cristiano Ronaldo z jubileuszową bramką