Bayer Leverkusen zatrzymany. Nigeryjczyk z Atalanty bohaterem finału Ligi Europy

W finale Ligi Europy mierzyły się ze sobą świeżo upieczony mistrz Niemiec, Bayer Leverkusen i włoska Atalanta Bergamo.

Publikacja: 23.05.2024 05:12

Ademola Lookman po strzeleniu gola Bayerowi Leverkusen

Faworytem finału wydawali się Niemcy, ale to Atalanta Bergamo odniosła pewne zwycięstwo 3:0 dzięki hattrickowi Nigeryjczyka Ademoli Lookmana. Dla klubu z Bergamo to dopiero drugie trofeum tej rangi w 117-letniej historii klubu. Atalanta przerwała też imponującą serię meczów Bayeru Leverkusen bez porażki.

Bayer Leverkusen zakończył serię 51 meczów bez porażki

Lookman, który ma za sobą nieudaną przygodę w Premier League, gdzie grał w barwach Evertonu, Fulham i Leicesteru City, jest pierwszym zdobywcą hattricka w historii finałów Ligi Europy. Nigeryjczyk pierwsze dwa gole zdobył w ciągu początkowych 26 minut meczu, a trzeciego dołożył na kwadrans przed końcem spotkania.

Bayer przegrywając zakończył serię 51 meczów bez porażki. Z kolei Gian Piero Gasperini, trener Atalanty, wygrywając finał zdobył pierwsze trofeum od dwóch dekad.

- Zasłużyliśmy na zwycięstwo bez cienia wątpliwości. Wygranie Ligi Europy to niezwykłe osiągnięcie — podkreślił Gasperini.

Napisaliśmy dziś historię

Ademola Lookman, napastnik Atalanty Bergamo

Z kolei Xabi Alonso, trener Bayeru, mówił po meczu, że nie jest czymś normalnym przegrać dopiero w 52. meczu. - Zazwyczaj dzieje się to znacznie wcześniej w sezonie. To coś nadzwyczajnego, co osiągnęliśmy i jesteśmy bardzo dumni — stwierdził.

O porażce w finale Ligi Europy Xabi Alonso powiedział: „Zdarza się, to piłka, dziś nie mieliśmy swojego dnia. Oni byli lepsi”.

Ademola Lookman zapisuje się w historii europejskich pucharów

Lookman zapisał się w historii europejskich pucharów jako szósty zawodnik, który strzelił hattricka w finale, pierwszy od 1975 roku, gdy takim wyczynem w finale Pucharu UEFA (poprzednik Ligi Europy) popisał się Jupp Heynckes z Borussii Moenchengladbach.

- To jedna z najlepszych nocy w moim życiu — mówił po meczu Lookman. - Napisaliśmy dziś historię - dodał.

- To dopiero początek, mam nadzieję na więcej nocy takich jak ta — dodał. W barwach Atalanty Bergamo Nigeryjczyk zdobył 30 goli w 76 meczach.

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
Nie żyje dawny gwiazdor Arsenalu. Kevin Campbell przegrał z chorobą
Nie żyje bramkarz reprezentacji Czarnogóry. W ubiegłym tygodniu grał w meczu z Belgią
Euro 2024 rozpoczęte. Niemcy rozbili Szkocję, młodzi biorą sprawy w swoje ręce
Euro: Następcy ośmiornicy Paula. Słonica i orangutan przewidują, że Niemcy wygrają
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Szóste Euro Cristiano Ronaldo. Jaki cel stawia przed Portugalią?