Budowa stadionu przy ulicy Roosevelta ciągnęła się przez wiele lat. Pierwsze kroki ku jej przeprowadzeniu postawiono w 2007 roku, powołując spółkę Stadion w Zabrzu. W 2011 roku przetarg na budowę wygrała firma Polimex-Mostostal, która jednak przekraczała terminy i nie wywiązywała się z zobowiązań. Ostatecznie podziękowano jej za współpracę, co wywołało opóźnienia.
Były kłopoty
Od początku było wiadomo, że nowy obiekt będzie miał tylko trzy trybuny. Pierwotna kwota całej inwestycji miała wynieść 192,5 mln złotych, ale przez kłopoty z wykonawcą koszty wzrosły. Zamiast w kwietniu 2013 roku, nowy stadion w całej okazałości został udostępniony kibicom 21 lutego 2016 roku. Na Wielkie Derby Śląska z Ruchem Chorzów przyszedł komplet – 24 563 kibiców.
Ekscytacja nowym obiektem była jednak nieco przytłumiona. Siedząc na trybunie wschodniej momentami trudno było skupić się na boisku, gdyż po lekkim uniesieniu głowy można było zobaczyć efektowny zachód słońca – co nadal jest możliwie dzięki wyrwie wynikającej z braku czwartej trybuny. Temat przebudowy stadionu nie skończył się. Wszyscy zadawali sobie pytanie, kiedy powstanie ostatnia trybuna, która dopełni drugą największą arenę regionu po Stadionie Śląskim?
Sprawy na ukończeniu
– W tej chwili prowadzimy bardzo zaawansowane prace, jeśli chodzi o przystąpienie do budowy brakującej czwartej trybuny. Szacujemy, że budżet tego przedsięwzięcia wyniesie 100 mln złotych. Praktycznie już zaktualizowaliśmy dokumentację. Obecnie kończymy pozyskanie środków z banku na sfinansowanie nakładów inwestycyjnych i są prowadzone końcowe sprawy formalne. Gdy zostaną one zamknięte, to mam nadzieję, że za chwilę będziemy mogli ogłaszać postępowania przetargowe – mówi nam Tadeusz Dębicki, członek rady nadzorczej Górnika oraz prezes spółki Stadion w Zabrzu.
– Musimy zamknąć sprawy formalne z bankiem, a jesteśmy już po pozytywnej decyzji komitetu kredytowego – podkreśla Dębicki dodając, że odbędzie się to w formule obligacji, tak jak i przy budowie trzech pierwszych trybun. 6 lipca Rada Miasta Zabrze podjęła uchwałę dokonując zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2022-32. Zwiększyła tam nakłady na stadionową infrastrukturę o 143 mln. A jak 143 mln mają się do wspomnianych wcześniej 100 mln?