Polska - Estonia: Od Euro 2016 nie graliśmy dogrywek i karnych. W barażach są częste

Mecz Polska - Estonia musi mieć rozstrzygnięcie, a więc przy remisie czeka nas dogrywka, a po niej ew. rzuty karne. Ostatnie baraże o Euro pokazują, że to częsty scenariusz. Czy tak będzie w Warszawie? Baraż Polska - Estonia o Euro 2024 o godz. 20.45, transmisja w TVP.

Publikacja: 21.03.2024 17:04

Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski podczas meczu Polski z Gibraltarem w eliminacjach do Euro 2016

W historii piłkarskiej reprezentacji Polski, dogrywki i rzuty karne w ważnych meczach można policzyć na palcach jednej ręki. Owszem, już nasz pierwszy występ w mistrzostwach świata miał niesamowity przebieg i skończył się dogrywką (Polska - Brazylia 5:6 w 1938 roku), ale na kolejne takie wydarzenie nasi kibice musieli czekać aż do Euro 2016 (pomijamy nieistotne turnieje towarzyskie, jak z Nową Zelandią w Tajlandii w 1999 roku).

Choć reprezentacja Polski grała na czterech kolejnych mundialach z rzędu (1974, 1978, 1982, 1986), a w XXI wieku zaliczyła aż osiem turniejów (MŚ 2002, 2006, 2018 i 2022 oraz Euro 2008, 2012, 2016 i 2020), to tylko na jednym z nich w jej meczach były dogrywki i rzuty karne.

Podczas chętnie wspominanego przez polskich kibiców Euro 2016, mecze 1/8 finału ze Szwajcarią oraz ćwierćfinał z Portugalią, kończyły się wynikami 1:1. Półgodzinne dogrywki nie przynosiły rozstrzygnięcia, więc potrzebne były rzuty karne. Ze Szwajcarią udało nam się wygrać (nie trafił Granit Xhaka), a z Portugalią odpadliśmy (strzał Jakuba Błaszczykowskiego obronił Rui Patricio).

Na dodatek, choć baraże o mistrzostwa Europy i świata w strefie UEFA rozgrywane są od dawna (a do ich rozstrzygnięcia często potrzebne są dogrywki i karne, do czego jeszcze wrócimy), to Polska przez lata nie brała w nich udziału (albo awansowaliśmy na turniej bezpośrednio, albo zajmowaliśmy miejsce poniżej „barażowego”). To zmieniło się dopiero przed poprzednim turniejem: awans na mundial 2022 w Katarze reprezentacja Polski pod wodzą selekcjonera Czesława Michniewicza wywalczyła po wygraniu barażowego finału ze Szwecją w Chorzowie. Wtedy nie potrzebowaliśmy jednak dogrywki, zwycięstwo zapewniły nam gole Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego.

Szwecja do tamtego barażowego finału dostała się dzięki wygranej dogrywce z Czechami. A o tym, że dodatkowe pół godziny gry lub rzuty karne są często potrzebne w barażach, mocno świadczą poprzednie play-off o Euro.

Dogrywka w co drugim barażu o Euro

Baraże o Euro 2020 (w przeciwieństwie do aktualnych baraży o Euro 2024) były rozgrywane w aż czterech ścieżkach. W sumie w tamtych barażach rozegrano 12 meczów i dokładnie w sześciu, a więc w co drugim z nich, rozegrana została dogrywka. Na dodatek w czterech z nich (a więc w sumie w co trzecim barażu) do rozstrzygnięcia potrzebne były rzuty karne:

• Islandia - Rumunia 2:1
  • Bułgaria - Węgry 1:3
  • Węgry - Islandia 2:1
  • Bośnia i Hercegowina - Irlandia Północna 1:1 (rzuty karne 3:4)
  • Słowacja - Irlandia 0:0 (rzuty karne 4:2)
  • Irlandia Północna 1:2 po dogrywce
  • Szkocja - Izrael 0:0 (rzuty karne 5:3)
  • Norwegia - Serbia 1:2 po dogrywce
  • Serbia - Szkocja 1:1 (rzuty karne 4:5)
  • Gruzja - Białoruś 1:0
  • Macedonia Północna - Kosowo 2:1
  • Gruzja - Macedonia Północna 0:1

Polska  - Estonia i inne baraże o Euro 2024. Kto, z kim, kiedy? Terminarz, zasady, transmisje

Polska jest faworytem barażu z osłabioną brakiem swej legendy Estonią, ale była nim też w grupie eliminacji, a jednak nie umiała wygrać m.in. z Mołdawią, a w grupie dała się wyprzedzić Czechom i Albanii. Jeśli reprezentacja Polski wygra półfinał, w finale barażowym zmierzy się na wyjeździe ze zwycięzcą meczu Walia - Finlandia. Zarówno w półfinale, jak i w finale, rozgrywany jest jeden mecz — z ewentualną dogrywką i rzutami karnymi. Nie jest to aż tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, bo np. w ostatnim Superpucharze Europy, UEFA zrezygnowała z rozgrywania dogrywki (Manchester City pokonał Sevillę po remisie w 90 minutach gry i rzutach karnych).

Baraże o Euro 2024 — półfinały w czwartek 21 marca:

Ścieżka A

• Polska – Estonia (20.45, transmisja TVP 1, TVP Sport)
  • Walia – Finlandia (20.45, transmisja Polsat Sport)

Ścieżka B

• Bośnia i Hercegowina – Ukraina (20.45, transmisja Polsat Sport Extra)
  • Izrael – Islandia (20.45, transmisja Polsat Sport Premium 1)

Ścieżka C

• Gruzja – Luksemburg (18.00, transmisja Polsat Sport Fight)
  • Grecja – Kazachstan (20.45, transmisja Polsat Sport Premium 3)

Baraże o Euro 2024 — finały we wtorek 26 marca:

• Ścieżka A: Walia / Finlandia — Polska / Estonia (mecz o godz. 20.45, jeśli gospodarzem będzie Walia, a o godz. 18, jeśli gospodarzem będzie Finlandia)
  • Ścieżka B: Bośnia i Hercegowina / Ukraina — Izrael / Islandia (mecz o godz. 20.45 bez względu na gospodarza)
  • Ścieżka C: Gruzja /  Luksemburg — Grecja / Kazachstan (mecz o godz. 18, jeśli gospodarzem Gruzja, a o 20.45, jeśli gospodarzem Luksemburg)

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
Czas rozliczeń w PSG. Pożegnanie z Kylianem Mbappe
Liga Mistrzów. Jak Borussia Dortmund zagrała na nosie krezusom z Paryża i zadziwiła Europę
PSG rozbiło się o żółty mur. Borussia Dortmund w finale Ligi Mistrzów
Dawid Szwarga odejdzie z Rakowa. Czy do Częstochowy wróci Marek Papszun?
Manchester United bije niechlubne rekordy. Na Old Trafford może nie być europejskich pucharów