Wyspy Owcze - Polska. Żagiel na maszt

Michał Probierz zaczyna pracę z reprezentacją od spotkania w Thorshavn, gdzie zobaczymy, jak wygląda przyszłość. Mecz Wyspy Owcze – Polska dziś o 20.45.

Aktualizacja: 12.10.2023 18:15 Publikacja: 12.10.2023 03:00

Piotr Zieliński będzie w najbliższych meczach kapitanem reprezentacji Polski

Piotr Zieliński będzie w najbliższych meczach kapitanem reprezentacji Polski

Foto: PAP/Leszek Szymański

Naszych piłkarzy czeka wyzwanie na miarę uprawiania futbolu podczas „zimnego, środowego wieczoru w Stoke”.

Sukces będzie wymagał cierpienia. Gospodarze to wyspecjalizowana w dzielnej grze obronnej 131. drużyna rankingu FIFA, która podejmie Polaków na sztucznej trawie przy temperaturze bliskiej zera i porywistym wietrze, który rozwieje wątpliwości albo nadzieje.

Czytaj więcej

Wyspy Owcze - Polska. Reprezentacja poleci na mecz wcześniej

Trzeba wciągnąć żagiel na maszt, skoro nasi piłkarze podchodzą do egzaminu z cierpliwości i odporności – także psychicznej, bo brak zwycięstwa będzie porażką.

Wyspy Owcze - Polska. Michał Probierz szuka żołnierzy

Czasu na przygotowania brakowało, Probierz przed meczem z Wyspami Owczymi przeprowadził trzy treningi. Selekcjoner pierwsze dni pracy poświęcił na wyczyszczenie głów piłkarzy oraz wysprzątanie szatni, do której wpuścił nie tylko kamerę, ale także trochę świeżego powietrza.

Fernando Santos tylko obiecywał zmiany, ale nigdy tak naprawdę nie podniósł kotwicy. Zaproponował drużynę wycofaną, bez charakteru.

Czytaj więcej

Michał Probierz rozwiązuje problemy. Selekcjoner w czasach kryzysu

Jego kadencję podsumował powrót Grzegorza Krychowiaka, który podczas mundialu w Katarze dał twarz grupie piłkarzy zlęknionych, nieczerpiących przyjemności z uprawiania zawodu. Hasło „Nie będziemy grać ładnie w piłkę” mogłoby trafić na herb reprezentacji – także tegorocznej.

Probierz nie krzyknął jeszcze: „Cała naprzód!” i choć trudno oczekiwać po nim radykalnej zmiany stylu – pracował w ostatnich latach raczej na etykietkę zwolennika piłki ostrożnej, reaktywnej – to skład reprezentacji się zmieni. Nowy selekcjoner powołał sześciu debiutantów, a kilku bywalców ostatnich zgrupowań dopiero teraz może dostać prawdziwą szansę. Kilka decyzji Probierz podjął sam, do innych zmusiły go okoliczności. Miejsce w drużynie narodowej stracili Jan Bednarek oraz Grzegorz Krychowiak (zakończył reprezentacyjną karierę), kontuzjowani są Robert Lewandowski, Paweł Dawidowicz i Tymoteusz Puchacz, a drobne problemy ma Bartosz Bereszyński.

Czytaj więcej

Rewolucja w reprezentacji Polski. Michał Probierz wysłał jasny sygnał

Pierwsza jedenastka składa się ze znaków zapytania, niekwestionowaną pozycję mają jedynie liderzy: Wojciech Szczęsny oraz Piotr Zieliński. Ten drugi – tymczasowy kapitan – ma pod nieobecność Lewandowskiego szansę, żeby wyjąć buławę z plecaka nie tylko na boisku, ale także poza nim, i udowodnić, że jest piękny nie tylko w Neapolu.

Wiele zależy od ustawienia, które wybierze nowy selekcjoner. – Nie mamy zbyt wielu treningów, więc nie chcemy mieszać zawodnikom w głowach. Kadrę ułożyliśmy tak, że w każdym momencie możemy zmienić ustawienie – wyjaśnia i szuka swoich żołnierzy.

Niektórych spośród powołanych zna z kadry młodzieżowej – ważnymi zawodnikami tamtej drużyny byli Patryk Peda oraz Filip Marchwiński – wielu innych prowadził i szlifował jako trener klubowy.

Wyspy Owcze - Polska. Nowe nadzieje reprezentacji

Najważniejsze wyzwania to odbudowanie centrum defensywy oraz środka pola. Swój udział mogą mieć w tym piłkarze z Ekstraklasy, których Probierz zaprosił na zgrupowanie aż sześciu.

Kandydatem do pierwszego składu jest Bartosz Slisz (Legia), a na wejście z ławki mogą liczyć zapewne Marchwiński (Lech), Paweł Wszołek (Legia) czy Kamil Grosicki (Pogoń).

Czytaj więcej

Liga Mistrzów. Kontuzjowany Robert Lewandowski nie dokończył meczu w Porto

Najbliższe mecze pokażą, jak może wyglądać życie po Lewandowskim. Pocieszające, że selekcjoner w ataku ma tylko wybory dobre. Arkadiusz Milik w trzech ostatnich meczach Juventusu Turyn strzelił dwa gole, Karol Świderski bramki dla Charlotte zdobywa regularnie, a Adam Buksa przyznaje, że w Turcji znowu polubił piłkę nożną.

Zmiany dzieją się poza boiskiem. Piłkarze podczas posiłków znów siedzą przy okrągłych stołach, w grupach, a nie wzdłuż jednego dużego. Podobno więcej jest uśmiechów, na dobrego ducha drużyny wygląda asystent selekcjonera Sebastian Mila. Atmosferę buduje także Probierz. Sprawia raczej wrażenie trenera kumpla niż mentora, zwłaszcza że Santos – małomówny, chłodny – nie zawiesił pod tym względem poprzeczki wysoko.

Selekcjoner początkowo powołał taki sam zestaw bramkarzy, jak jego poprzednik, bo nie chciał zmieniać hierarchii, w której dobrze czuł się Szczęsny. Zielińskiemu dał nie tylko opaskę kapitana, ale także numer „10”, czyli ulubiony. Widać, że dba o samopoczucie kluczowych piłkarzy.

Wyspy Owcze - Polska. Krajobraz ze stypy

Polacy dotarli do Thorshavn, i to była najważniejsza informacja środy, bo mocne wiatry wywołały obawy o bezpieczeństwo rejsu. Nasi piłkarze odwiedzają kraj rozkochany w futbolu, który uprawia niemal co piąty mieszkaniec archipelagu, choć podobno kontuzja Lewandowskiego sprawiła, że niektórzy kibice zaczęli zwracać bilety na mecz. Sześciotysięczny obiekt nie będzie wypełniony.

Zawodowcy w reprezentacji Wyspy Owczych są mniejszością. Polakom czoła stawią bankierzy, budowlańcy i stolarze. Różni ich od naszych piłkarzy nie tylko fach. Ludzie doświadczeni życiem oraz pracą w niełatwym klimacie zmierzą się przecież z młodocianymi milionerami, których większość wychowała się w cieplarnianych warunkach klubowych akademii.

Czytaj więcej

Wyspy Owcze - Polska. Michał Probierz daje wskazówki i może zaskoczyć składem

Stawka jest wysoka, bo nasza reprezentacja wciąż może awansować na Euro 2024 bezpośrednio z grupy. Podstawa do dalszej kalkulacji szans, obejmującej wyniki innych spotkań grupowych, to trzy zwycięstwa. Alternatywną ścieżką są baraże. Najbliższe dni rzucą więcej światła na kwestię potencjalnych rywali.

Probierz może zostać pierwszym od 26 lat selekcjonerem, który w debiucie odniósł zwycięstwo. Poprzednio dokonał tego Janusz Wójcik, wygrywając z Węgrami (1:0).

Prawdopodobieństwo niepowodzenia staje się realne, gdy przypominamy sobie, że Thorshavn odwiedza drużyna, która potrafiła w półtorej minuty stracić dwa gole w Pradze, poległa w Kiszyniowie mimo prowadzenia 2:0, pierwszy raz od 70 lat przegrała z Albanią i w eliminacyjnej grupie wyprzedza jedynie Wyspy Owcze, a teraz zagra bez kapitana, największej gwiazdy.

To krajobraz stypy, która daje nadzieję na wesele, ale jedynie u gospodarzy – niczego nie ryzykują, dla nich jakakolwiek zdobycz urosłaby do rangi dziejowego sukcesu. Polacy grają zaś mecz, w którym zwycięstwo przejdzie bez echa, a niepowodzenie pozostanie plamą nie do zmycia.

Gdzie i o której obejrzeć mecz Wyspy Owcze - Polska

Transmisja w TVP 1, TVP Sport i Polsacie Sport Premium 1. Początek meczu o 20.45

Eliminacje Euro 2024

Grupa E

1. Albania 5 10 8:3

2. Czechy 4 8 7:2

3. Mołdawia 5 8 5:5

4. Polska 5 6 6:8

5. Wyspy Owcze 5 1 2:10

Mecze rozegrane

Czechy – Polska 3:1, Mołdawia – Wyspy Owcze 1:1, Polska – Albania 1:0, Mołdawia – Czechy 0:0, Wyspy Owcze – Czechy 0:3, Albania – Mołdawia 2:0, Mołdawia – Polska 3:2, Wyspy Owcze – Albania 1:3, Polska – Wyspy Owcze 2:0, Czechy – Albania 1:1, Wyspy Owcze – Mołdawia 0:1, Albania – Polska 2:0

Mecze do rozegrania

12.10 Wyspy Owcze – Polska, Albania – Czechy; 15.10 Czechy – Wyspy Owcze, Polska – Mołdawia; 17.11 Polska – Czechy, Mołdawia – Albania; 20.11 Czechy – Mołdawia, Albania – Wyspy Owcze

Naszych piłkarzy czeka wyzwanie na miarę uprawiania futbolu podczas „zimnego, środowego wieczoru w Stoke”.

Sukces będzie wymagał cierpienia. Gospodarze to wyspecjalizowana w dzielnej grze obronnej 131. drużyna rankingu FIFA, która podejmie Polaków na sztucznej trawie przy temperaturze bliskiej zera i porywistym wietrze, który rozwieje wątpliwości albo nadzieje.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Finał Copa America jak Super Bowl. Na boisku Leo Messi i James Rodriguez, na scenie Shakira
Piłka nożna
Raków Częstochowa rośnie w siłę. Marek Papszun wprowadza nowe porządki
Piłka nożna
Euro 2024. Finał Hiszpania - Anglia. Czy futbol wreszcie wróci do domu?
Piłka nożna
"Wpuśćcie wreszcie mojego syna na boisko!". Southgate posłuchał matki Olliego Watkinsa
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Piłka nożna
Szymon Marciniak czy Francuz? Wiadomo kto poprowadzi finał Euro 2024
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą