Szymon Marciniak będzie sędzią finału Ligi Mistrzów

UEFA wydała oświadczenie w sprawie sędziego Szymona Marciniaka. Organizacja zdecydowała, że Polak pozostanie głównym arbitrem finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Komunikat ma związek z zastrzeżeniami, jakie wobec występu Marciniaka na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena zgłosiło "Nigdy Więcej".

Publikacja: 02.06.2023 12:27

Sędzia Szymon Marciniak

Sędzia Szymon Marciniak

Foto: PAP/EPA

Unia Europejskich Związków Piłkarskich oświadczyła, że nie odbierze polskiemu sędziemu możliwości poprowadzenia finału LM.

"Z niecierpliwością czekamy na emocjonujący finał Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan w przyszłym tygodniu na Stadionie Olimpijskim im. Atatürka" - czytamy. "Na podstawie otrzymanych informacji UEFA potwierdza, że pan Marciniak będzie pełnił rolę sędziego podczas finału Ligi Mistrzów UEFA 2023" - zapewniła organizacja.

UEFA dodała, że zapoznała się z oświadczeniem Szymona Marciniaka i zbadała kwestię doniesień na temat jego udziału w konferencji "Everest", która odbyła się 29 maja w Katowicach.

"Nigdy Więcej" było "oburzone" występem Marciniaka na konferencji Mentzena

Oświadczenie UEFA ma związek z tym, że Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", organizacja pozarządowa stawiająca sobie za cel "przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców" poinformowało, że polski sędzia, który poprowadził finał ostatniego mundialu, a za kilka dni ma sędziować finał Ligi Mistrzów, wziął udział w konferencji organizowanej przez jednego z liderów Konfederacji, Sławomira Mentzena.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Czy sędzia Marciniak zgrzeszył

Chodzi o imprezę "Everest", która odbyła się 29 maja w Katowicach. Marciniak był jednym z prelegentów. Według organizatorów, była to konferencja biznesowa.

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" wypomniało Mentzenowi, że ten na jednym ze spotkań przed wyborami w 2019 roku mówił o tzw. "piątce Mentzena", czyli "Polsce bez Żydów, gejów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej". Konfederacja wielokrotnie, odnosząc się do tej wypowiedzi, wskazała, że nie jest to program partii, a także to, że zdanie jest wyrwane z kontekstu.

"Według doniesień Marciniak wziął udział w wydarzeniu organizowanym przez Mentzena w Katowicach, 29 maja" - pisało "Nigdy Więcej" podkreślając, że konferencja "Everest" miała na celu "promowanie politycznej agendy Mentzena przed wyborami parlamentarnymi".

Szymon Marciniak zabrał głos

Po tym jak "Nigdy Więcej" poinformowało o sprawie, oświadczenie wydał sędzia Szymon Marciniak.

"Będąc od wielu lat międzynarodowym sędzią piłkarskim, zawsze na pierwszym miejscu stawiam fair play oraz szacunek do drugiego człowieka i pragnę przekazywać te najwyższe wartości innym. Zawsze odcinam się od przejawów rasizmu, antysemityzmu i braku tolerancji, co pokazuję w meczach, na których sędziuję. Zawsze mówię stop nienawiści i będę propagować, że najważniejsze jest bycie dobrym człowiekiem" - napisał.

Czytaj więcej

Szymon Marciniak: Z dżungli na salony

Mentzen: Everest nie miał nic wspólnego z polityką

Sławomir Mentzen, lider współtworzącej zasiadającą w Sejmie Konfederację partii Nowa Nadzieja występuje na serii spotkań "Piwo z Mentzenem", na których, jak deklaruje, rozmawia się o ekonomii, polityce i podatkach. "Nie wiem jak ktoś mógłby pomylić dwie organizowane przeze mnie imprezy - biznesową konferencję Everest oraz coroczną trasę Piwa z Mentzenem" - oświadczył po tym, jak zaczęła się sprawa "Nigdy Więcej" i sędziego Marciniaka.

Donos na Szymona Marciniaka, w którym organizacja Nigdy Więcej oskarża go o wspieranie jakiejkolwiek partii politycznej jest absurdalny.

Sławomir Mentzen

"Od samego początku jasne było dla mnie i pozostałej części zespołu, że Everest nie będzie miał nic wspólnego z polityką i tego się trzymaliśmy" - zadeklarował Mentzen. Zapewnił, że na wydarzeniu, na którym wystąpił Szymon Marciniak, "nie pojawiały się żadne deklaracje czy agitacje polityczne". Everest reklamowany był jako impreza, na której ludzie biznesu, którzy "chcą zmieniać świat, zapisać się w zbiorowej świadomości, zostawić po sobie świetną historię" będą mówić o swoich doświadczeniach.

"Donos na Szymona Marciniaka, w którym organizacja Nigdy Więcej oskarża go o wspieranie jakiejkolwiek partii politycznej jest absurdalny" - ocenił Sławomir Mentzen. Podkreślił, że sędzia Marciniak nie wyraził żadnego poparcia dla jego działalności politycznej. Lider Nowej Nadziei ocenił, że wykluczenie Marciniaka z finału Ligi Mistrzów z powodu udziału sędziego w konferencji Everest "byłoby głębokim nadużyciem".

Czytaj więcej

Kamil Kołsut: Hipokryzja UEFA, ale Szymon Marciniak tej etykietki łatwo nie odklei

Rząd broni sędziego Marciniaka

Rano stanowisko popierające sędziego Marciniaka przekazało UEFA Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zdaniem ministra Kamila Bortniczuka "sprawa donosu jest wielką manipulacją".

Głos w sprawie sędziego Marciniaka zabrał przebywający z wizytą w Kanadzie premier Mateusz Morawiecki.

"Wszystkie siły polityczne w Polsce mówią jednym głosem ws. sędziego Marciniaka. To najlepszy sędzia na świecie, szanujący każdego człowieka i dbający o ten szacunek na boisku i w życiu. Nie można go oceniać na podstawie jednej i niesprawiedliwej opinii" - napisał szef rządu.

Najbardziej utytułowany polski sędzia piłkarski

Szymon Marciniak jest najbardziej utytułowanym polskim sędzią piłkarskim. Jako pierwszy w historii Polak poprowadził finał mundialu, będzie też pierwszym polskim sędzią sędziującym finał Ligi Mistrzów.

Finał LM zostanie rozegrany w sobotę 10 czerwca w Stambule. Zmierzą się w nim Manchester City i Inter Mediolan.

Unia Europejskich Związków Piłkarskich oświadczyła, że nie odbierze polskiemu sędziemu możliwości poprowadzenia finału LM.

"Z niecierpliwością czekamy na emocjonujący finał Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan w przyszłym tygodniu na Stadionie Olimpijskim im. Atatürka" - czytamy. "Na podstawie otrzymanych informacji UEFA potwierdza, że pan Marciniak będzie pełnił rolę sędziego podczas finału Ligi Mistrzów UEFA 2023" - zapewniła organizacja.

Pozostało 92% artykułu
Piłka nożna
Raków Częstochowa rośnie w siłę. Marek Papszun wprowadza nowe porządki
Piłka nożna
Euro 2024. Finał Hiszpania - Anglia. Czy futbol wreszcie wróci do domu?
Piłka nożna
"Wpuśćcie wreszcie mojego syna na boisko!". Southgate posłuchał matki Olliego Watkinsa
Piłka nożna
Szymon Marciniak czy Francuz? Wiadomo kto poprowadzi finał Euro 2024
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Piłka nożna
Euro 2024. Ollie Watkins - dżoker, który posłał Anglię do nieba
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą