Nie wiadomo, czy 30 marca 2016 roku stanie się datą przełomową, momentem, o którym przyszłe pokolenia będą mówić, że to wtedy zreformowano polski futbol, ale PZPN wydał podręcznik dla trenerów i będzie nauczał futbolu według tych wytycznych we wszystkich podległych mu miejscach. Akademia Młodego Orła, patronackie licea i gimnazja, reprezentacje województw i młodzieżowe to jednak nie cały futbol.

Większość zawodników szkolą kluby i PZPN ze swoim systemem zunifikowanego szkolenia chce do nich dotrzeć. Podręczniki zostaną rozesłane do niemal 7 tysięcy zarejestrowanych w Polsce piłkarskich podmiotów. Każdy będzie mógł ze strony internetowej związku pobrać egzemplarz. Wiadomo jednak, że największe kluby, mające własne akademie – Legia, Lech czy Zagłębie Lubin – raczej pozostaną przy swoich metodach.

Najważniejsze, że w końcu PZPN dostrzegł problem, bo wcześniejsze ekipy lekceważyły tę sprawę. Na razie o szczegółach modelu nie wiadomo wiele, poza tym, że Polacy mają grać ustawieniem 1-4-3-3 i szybko przechodzić z obrony do ataku.

PZPN ogłosił też, że w życie wchodzi program Pro Junior System, który ma promować młodzież w ligach szczebla centralnego. Każda minuta spędzona przez młodzieżowca i wychowanka na boisku w meczach o punkty (a także w spotkaniach kadry) będzie przeliczana na punkty, a te z kolei na złotówki. W sumie w puli znajdzie się 10 mln zł, które zostaną rozdzielone wśród klubów najodważniej stawiających na młodzież.