"Kopalnia": Ani słowa o lewej nodze

Ukazał się trzeci tom „Kopalni". To książki, które pozwalają lepiej zrozumieć piłkę nożną.

Aktualizacja: 07.04.2016 22:40 Publikacja: 07.04.2016 19:22

Pod redakcją Piotra Żelaznego Kopalnia. Tom III

Pod redakcją Piotra Żelaznego Kopalnia. Tom III

Foto: Rzeczpospolita

Autor jednego z 23 rozdziałów – Leszek Jarosz (TVP Sport) – zwrócił uwagę na ciekawy fakt. Jaki kraj biorący bezpośredni udział w II wojnie światowej był pierwszym gospodarzem mistrzostw świata? Na pierwszy rzut oka to pytanie niezrozumiałe. Odpowiedź wiele jednak mówi o związkach piłki nożnej z polityką. Tym krajem była Anglia, a stało się to dopiero 20 lat od zakończenia wojny.

W roku 1950 gospodarzem była Brazylia. Dwa kolejne mundiale zorganizowały kraje neutralne Szwajcaria i Szwecja, a potem Chile. Dopiero w roku 1966 gospodarzem finałów została Anglia, obchodząca stulecie powstania krajowej federacji piłkarskiej.

Z czasem o miejscu zorganizowania mundiali lub Euro w takim samym stopniu co polityka zaczęły decydować pieniądze. Doprowadziło to do przyznania praw gospodarza Katarowi, co jest absurdem. A w tle tej decyzji, tak jak wielu innych, były rozgrywki z udziałem prezydentów Francji, Rosji, arabskich szejków i byłych słynnych piłkarzy, którzy dla pieniędzy poprą każdego.

Nasz redakcyjny kolega Piotr Żelazny, pomysłodawca „Kopalni", jej reżyser, wydawca i jeden z autorów, mówi, że poprzez piłkę nożną chciałby pokazać polityczną i gospodarczą historię świata. W świetnej książce „Jak futbol wyjaśnia świat" starał się już to zrobić Franklin Foer, ale „Kopalnia" poszła dalej, stając się książkowym periodykiem. W trzech tomach teksty napisało już około 30 autorów. Jedni bardzo znani (Paweł Czado, Wojciech Jagielski, Michał Kołodziejczyk, Wojciech Kuczok, Olgierd Kwiatkowski, Michał Okoński, Rafał Stec, Marek Wawrzynowski, Paweł Wilkowicz), inni mniej, bo stoją dopiero na początku swojej drogi dziennikarskiej. Ale każdy ma coś ciekawego do powiedzenia, co sprawia, że na kolejne tomy czeka się jak na wielki mecz.

Tom I wyszedł przed mistrzostwami świata w Brazylii, więc poświęcony był mundialom i drużynom z przeszłości oraz gwiazdom na fotografiach w kolorze sepii. Tom II przypominał wielkich piłkarzy i trenerów, którzy tworzyli i zmieniali grę (zaczyna się od znakomitej sylwetki Johana Cruyffa).

Tom III mówi o władzy, pieniądzach i związkach futbolu z polityką.

Nie ma w nim ani słowa o lewej nodze Roberta Lewandowskiego, więc może młodzi czytelnicy będą zawiedzeni. Ale kiedy już się z tym pogodzą, otrzymają dawkę informacji i opinii, dzięki którym inaczej spojrzą na to, co dzieje się na boisku.

Atutem serii Piotra Żelaznego jest także wyróżniająca te książki grafika. Wszak stały podtytuł „Kopalni" brzmi „Sztuka futbolu".

To obowiązkowa lektura dla myślących kibiców.

Piłka nożna
Legia Warszawa zaczęła zakupy. Pierwszym transferem Wahan Biczachczjan
Piłka nożna
Z Neapolu do Paryża. Chwicza Kwaracchelia bohaterem największego zimowego transferu
Piłka nożna
Juergen Klopp, "Doktor Futbol"
Piłka nożna
Stefan Szczepłek: PZPN gra bez piłki. Czy Cezary Kulesza przez stadion przegra wybory?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Piłka nożna
Puchar Króla. Łatwy awans Barcelony, Robert Lewandowski odpoczywał
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego