Anglicy wygrali trzy najważniejsze turnieje młodzieżowe

Angielskie kluby wydają miliony na zagranicznych piłkarzy w czasach, gdy młodzież z Wysp podbija świat.

Publikacja: 30.10.2017 17:59

Rhian Brewster z Liverpoolu został królem strzelców mistrzostw świata do lat 17

Rhian Brewster z Liverpoolu został królem strzelców mistrzostw świata do lat 17

Foto: AFP

Anglicy jako pierwsi wygrali w jednym roku trzy najważniejsze turnieje młodzieżowe. W niedzielę pokonali Hiszpanię w finale mistrzostw świata do lat 17 aż 5:2. W czerwcu drużyna do lat 20 była najlepsza w swojej kategorii wiekowej (w finale 1:0 z Wenezuelą). W lipcu zespół U-19 został mistrzem Europy, wygrywając z Portugalią 2:1. Jeśli dodamy do tego półfinał Euro U-21 i zwycięstwo w prestiżowym turnieju w Tulonie (Anglicy wysłali tam rezerwy), zaczynamy zdawać sobie sprawę, że na Wyspach dokonuje się rewolucja.

Anglia nigdy wcześniej nie zdobyła mistrzostwa świata w żadnej kategorii młodzieżowej. W zamierzchłych czasach – 1982 i 1984 – dwukrotnie triumfowała w Euro do lat 21, w nieco mniej zamierzchłych (2010 i 2014) wygrywała europejski tytuł do lat 17. Jedynym krajem, który zdobył złote medale mundiali w dwóch kategoriach wiekowych tego samego roku, była Brazylia (2003). Inna sprawa, że z tamtych obu zespołów karierę zrobiło zaledwie kilku zawodników – Dani Alves, Adriano Correia, Fernandinho. Uznany wówczas za najlepszego zawodnika MŚ do lat 20. Dudu Cearense w Europie grał w CSKA Moskwa, Olympiakosie Pireus i OFI Kreta, a filary zespołu do lat 17 – Abouda i Evandro – występują dziś w Japonii i Indiach.

Anglicy już swoich młodych piłkarzy uznali za „królów świata" (tak relację z finału zatytułowała jedna z gazet). Podwaliny pod zmianę systemu szkolenia położył Howard Wilkinson – ostatni angielski trener, który zdobył mistrzostwo kraju (w 1992 roku z Leeds United). W 1997 roku został dyrektorem technicznym federacji i opracował projekt National Football Centre.

Imponujący budynek federacji i centrum szkoleniowe w Burton-upon-Trent zostało otwarte w październiku 2012 i wzbudzało mnóstwo kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na koszty – budowa kosztowała ponad 100 milionów funtów. Na miejscu jest 12 boisk, zarówno trawiastych, jak i sztucznych, siłownie, baseny, gabinety lekarskie.

St. George's Park National Football Centre jest domem dla 24 reprezentacji Anglii – we wszystkich kategoriach wiekowych, obu płci. Trenerzy pracują w tym samym miejscu, spotykają się codziennie na obiadach i wykładach, co zapewnia przepływ informacji.

Tam też odbywa się edukacja trenerów. W ostatnich latach liczba szkoleniowców młodzieży i dzieci w Anglii znacząco wzrosła. W 2014 roku było ich około 800, dziś są ponad dwa tysiące. Związek uchwalił Narodową Strategię Gry, w ramach której w latach 2015–2019 przeznaczy ponad 250 milionów funtów na budowę boisk w całym kraju, gdzie pracować mają właśnie ci wyedukowani trenerzy (pokolenia, które zdobyły w tym roku tytuły, jeszcze nie są beneficjentami tego programu).

Kto wie jednak, czy równie ważna nie była inna decyzja Wilkinsona – zlikwidowanie szkolenia w federacji i przesunięcie całej odpowiedzialności na kluby i akademie. Wilkinson wymusił, by licencję mogły otrzymywać tylko kluby posiadające akademie. Dziś 12 tysięcy dzieciaków trenuje w młodzieżowych drużynach profesjonalnych angielskich klubów.

Do tego doszły ambicje Romana Abramowicza, właściciela Chelsea, i później szejków z Manchesteru City, którzy wymarzyli sobie produkowanie najlepszych piłkarzy. W zespole mistrzów świata do lat 17 pięciu zawodników jest z Chelsea, a trzech z City, chociaż Jadon Sancho w rubryce „klub" wpisuje już Borussia Dortmund. Król strzelców i gwiazda mundialu do lat 17 Rhian Brewster sześć lat trenował w Chelsea, zanim przeszedł do Liverpoolu.

Problemem będzie teraz przejście tych chłopców do drużyn seniorów. Premier League obcokrajowcami stoi, i to tymi ze światowej elity, młodzi Anglicy dostają bardzo mało szans na grę. Wiele było pomysłów, by to zmienić, Wilkinson chciał, aby w niższych ligach (ale tych zawodowych) rywalizowały drużyny z akademii klubów Premier League, ale nigdy nie wprowadzono tego w życie. Młodymi Anglikami na razie najbardziej interesują się Niemcy – Sancho trafił do Dortmundu, Reece Oxford już jest w Mönchengladbach, Kaylen Hinds w Wolfsburgu, a Ryan Kent we Freiburgu.

Wkrótce przekonamy się, czy Niemiec był mądrzejszy od Anglika.

Piłka nożna
Barcelona bliżej mistrzostwa Hiszpanii. Bez Roberta Lewandowskiego pokonała Mallorcę
Piłka nożna
Neymar znów kontuzjowany. Czy wróci jeszcze do wielkiej piłki?
Piłka nożna
Robert Lewandowski kontuzjowany. Czy opuści El Clasico?
Piłka nożna
Czy Carlo Ancelotti opuści Real Madryt i poprowadzi reprezentację Brazylii
Piłka nożna
Ekstraklasa czekała na taki przełom w Europie. Nie wolno tego zepsuć