Reklama
Rozwiń

Piłka nożna kobiet: Niezrównane Amerykanki przechodzą do historii sportu

Amerykanki zdobyły trzecie mistrzostwo świata i przeszły do historii stając się najbardziej utytułowaną drużyną kobiecej piłki nożnej.

Aktualizacja: 07.07.2015 09:08 Publikacja: 07.07.2015 09:00

Piłka nożna kobiet: Niezrównane Amerykanki przechodzą do historii sportu

Foto: AFP

W finale kanadyjskiego turnieju pokonały Japonki 5:2. Media w USA piszą o największej dynastii w historii futbolu, czy też raczej soccera. W siedmiu edycjach kobiecych mistrzostw – od 1991 roku, gdy po raz pierwszy rozegrano mundial pań – Amerykanki nigdy nie spadły poniżej podium. Trzy razy wygrywały (1991, 1999, 2015), raz były drugie (2011 w finale przegrały z Japonkami), trzykrotnie sięgały po brąz (1995, u siebie w 2003 i w 2007).

Podobną passą nie może pochwalić się nie tylko żadna inna żeńska drużyna, ale nawet w świecie męskiej piłki nożnej nie było aż tak dominującego zespołu. Cztery z rzędu mundiale w pierwszej trójce to najlepszy wynik jakim mogą pochwalić się Niemcy, którzy w 2002 roku byli drudzy, cztery i osiem lat później zdobywali brąz, a w zeszłym roku w Brazylii w końcu sięgnęli po puchar.

Finał był popisem Carlii Lloyd. Kapitanka reprezentacji pierwszego gola zdobyła już po 153 sekundach gry, a hat-trick skompletowała w 16. minucie lobując japońską bramkarkę Miho Fukumoto strzałem z linii środkowej. Po takim występie nie było żadnej niespodzianki, gdy to Lloyd uznano za najlepszą zawodniczkę imprezy.

Najlepszą bramkarką została inna Amerykanka Hope Solo, która należy do najbardziej kontrowersyjnych i barwnych postaci w kobiecym futbolu. 13 lipca zostanie wznowiony raz już umorzony proces Solo o pobicie swojej przyrodniej siostry i siostrzeńca. Jej mąż, były futbolista amerykański Jerramy Stevens został aresztowany i oskarżony o pobicie bramkarki dzień przed ich ślubem. Ceremonia odbyła się jednak bez przeszkód po tym jak pana młodego zwolniono z aresztu z powodu braku wystarczających dowodów.

Symboliczny moment nadszedł pod koniec finałowego meczu, gdy na boisku pojawiła się największa legenda żeńskiego soccera 35-letnia Abby Wambach – zawodniczka, która dla reprezentacji USA zdobyła 183 gole. Wambach przejęła od Lloyd kapitańską opaskę i to ona odebrała puchar. Otwarcie przyznająca się do homoseksualizmu (podobnie jak dwie inne piłkarki oraz trenerka - Jill Ellis), wspierająca ruchy LGBT, dwukrotna złota medalistka olimpijska tym samym zdobyła ostatni brakujący w karierze tytuł.

Amerykanie bardzo późno odkryli, że piłka nie musi być jajowata, a remis 0:0 – coś takiego w amerykańskich sportach nie jest możliwe – nie musi oznaczać, że widzowie umierali z nudów. W przeciwieństwie jednak do innych krajów u nich soccer kobiecy rozwijał się równolegle z męskim. Finał przeciwko Japonii oglądało w USA nieco ponad 15 milionów telewidzów. W zeszłym roku mecz fazy grupowej brazylijskiego mundialu między zespołem USA prowadzonym przez Juergena Klinsmanna a Portugalią przyciągnął 24,7 milionów widzów i ustanowił rekord oglądalności soccera.

Nie ma drugiego kraju na świecie, w którym piłka kobieca byłaby równie poważnie traktowana jak w USA. Barack Obama po finale napisał na Twitterze gratulacje dla całego zespołu, indywidualnie wyróżnił Lloyd oraz zaprosił drużynę by zaprezentowała pucharu w Białym Domu. Dla porównania angielska federacja futbolu kobiecego po wygranym przez „Lwice" meczu o trzecie miejsce (1:0 z Niemkami po dogrywce) napisała: „Teraz nasze bohaterki mogą wrócić do bycia żonami, matkami oraz partnerkami".

Piłka nożna
Cezary Kulesza nadal prezesem PZPN. Mądry król i źli dworzanie
Piłka nożna
Cezary Kulesza będzie dalej rządził polską piłką, ale traci zaufanych ludzi. Selekcjoner do połowy lipca
Piłka nożna
Cezary Kulesza pozostanie prezesem PZPN. Delegaci wybrali jedynego kandydata
Piłka nożna
Prywatny odrzutowiec i kilkunastoosobowa służba. Jak Cristiano Ronaldo stał się multimiliarderem
Piłka nożna
Futsalowy węzeł gordyjski. UEFA rozcina go Słowenią