Najlepsi szachiści świata zagrają w Warszawie

Pretendenci do tytułu mistrza świata Ding Liren i Jan Niepomniaszczij, a także najzdolniejsi szachiści młodego pokolenia Alireza Firouzja oraz Jan-Krzysztof Duda zagrają w turnieju Superbet Rapid&Blitz Poland, który odbędzie się 19-26 maja w Warszawie.

Publikacja: 07.03.2023 13:46

Jan-Krzysztof Duda będzie jedną z gwiazd turnieju Superbet Rapid&Blitz Poland w Warszawie

Jan-Krzysztof Duda będzie jedną z gwiazd turnieju Superbet Rapid&Blitz Poland w Warszawie

Foto: Rafał Oleksiewicz

Światowa czołówka po raz drugi z rzędu odwiedzi Centrum Konferencyjne POLIN. Udział w zawodach wezmą nie tylko Liren, Niepomniaszczij, Firouzja i Duda, ale także inni szachiści z czołówki Rankingu FIDE, na czele z Fabiano Caruaną oraz Wesleyem So. Wszyscy zagrają w turnieju szachów szybkich i błyskawicznych, czyli tych najbardziej widowiskowych dla kibica.

- To wielka sprawa, że po raz kolejny możemy grać z tak silnymi zawodnikami w naszym kraju - mówi Duda. - Ponownie duża impreza odbędzie się w Polsce, co z pewnością korzystnie wpłynie na dalszą popularyzację szachów w naszym kraju.

40 tys. dolarów

zarobi zwycięzca turnieju w Warszawie

Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Polska gościła mistrzostwa świata (Warszawa) oraz mistrzostwa Europy (Katowice) w szachach szybkich i błyskawicznych. Stolica rok temu była także miejscem poprzedniej edycji turnieju Superbet Rapid&Blitz. - Warszawa na stałe dołącza do tego wspaniałego cyklu - mówi sekretarz generalny Światowej Federacji Szachowej (FIDE) Łukasz Turlej.

Czytaj więcej

Magnus Carlsen ustąpił. Nowego mistrza świata w szachach poznamy w Astanie

Zawodnicy zagrają w systemie każdy z każdym. Pula nagród to 175 tys. dolarów, zwycięzca dostanie 40. Rok temu turniej wygrał sam Duda. Turniej potrwa od 19 do 26 maja. Pula nagród całego cyklu - najlepsi zagrają jeszcze w Bukareszcie, Zagrzebiu i dwukrotnie w Saint Louis - to 1,4 mln dolarów.

Sport
Rosjanie zagrają w Azji. „To haniebny dzień”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sport
Magnus Carlsen ustąpił. Nowego mistrza świata w szachach poznamy w Astanie
Inne sporty
Szachy: Będziemy walczyć o olimpiadę
Inne sporty
Kłopoty z finansowaniem żużla. Państwowa licytacja o Zmarzlika
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Inne sporty
Kolejne sukcesy pilotów. Aeroklub Polski czeka na historyczny rok