Wioska luksusu

Rosjanie nie żałowali rubli na przygotowanie zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Rozmach nie ominął także wioski olimpijskiej. Organizatorzy obiecują, że sportowcy ujrzą luksus, jakiego nigdy wcześniej nie widzieli.

Publikacja: 31.12.2013 07:40

Wioska luksusu

Foto: AFP

Główną część wioski wybudowano w środku Soczi, tuż obok parku olimpijskiego. W 50 apartamentowcach urządzonych w stylu śródziemnomorskim zamieszkają trzy tysiące ludzi. 16 budynków jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Średnia wielkość pokoi to 45 metrów kwadratowych (w Londynie było 14 metrów kwadratowych). W czasie igrzysk nocować tu będą łyżwiarze szybcy, figurowi, hokeiści i zawodnicy uprawiający curling. Kompleks znajduje się w otoczeniu dość nietypowym jak na zimowe zawody. W wolnych chwilach sportowcy będą mogli spacerować wśród palm nad Morzem Czarnym. Po zakończeniu zawodów kompleks zostanie zamieniony w osiedle mieszkalne.

- Warunki są fantastyczne. To najlepsze wyposażenie i infrastruktura, jakie widziałem w wiosce olimpijskiej. A wiem, co mówię, bo brałem udział w trzech igrzyskach – stwierdził w rozmowie z portalem rsport.ru Aleksiej Jaszyn, dyrektor generalny hokejowej reprezentacji Rosji kobiet.

Organizatorzy postanowili zadbać także o spokój goszczących tu olimpijczyków. Dlatego wszystkie dodatkowe usługi będą mieścić się poza budynkami mieszkalnymi. To między innymi restauracja, w której menu będzie przygotowywane zgodnie z sugestiami sportowców i wytycznymi MKOl-u, sale fitness, centrum medyczne, centrum kultury i rozrywki, sala z automatami do gier oraz sala taneczna. Projektanci wioski zapewniają, że umieszczenie usług i atrakcji poza hotelami nie utrudni życia sportowcom. Cały kompleks zaplanowano tak, by przejście z jednego budynku do drugiego nie trwało dłużej niż dziesięć minut.

Kolejną częścią wioski olimpijskiej jest Czerwona Polana. Zamieszka w niej 2600 sportowców, a dokładniej narciarzy, snowboardzistów i ich trenerów. Położona jest w górach, 1100 m n. p. m.

- Zawodnicy zostaną umieszczeni na tej samej wysokości, na której będą rywalizować. Dzięki temu szybciej się zaaklimatyzują. Na 30 hektarach postawiono 50 budynków – można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez komitet organizacyjny.

Ostatnią część wioski wzniesiono w pobliżu grani Psjechako. W ośrodku „Laura” gościć będzie 1100 biatlonistów i narciarzy biegowych. „Laura” składa się z trzech części: hotelu, apartamentowca i kilku domków. Władze planują, by po igrzyskach kompleks stał się częścią centrum turystyki górskiej.

Wybudowanie tak luksusowej wioski olimpijskiej nie było małym wydatkiem. Ale Rosjanie nie raz już pokazali, że jeśli chodzi o igrzyska w Soczi, pieniądze nie są dla nich żadnym ograniczeniem. Przed rozpoczęciem przygotowań prezydent Władimir Putin deklarował, że wydatki nie przekroczą 12 miliardów dolarów. Potem suma niespodziewanie wzrosła do 51 miliardów. Nieoficjalnie mówi się, że stworzenie wioski, a raczej jej trzech odsłon, pochłonęło ok. 2 miliardy dolarów. W połowie grudnia zarząd państwowego banku Wnieszkonombank poinformował, że „jest gotów udzielić pożyczki w wysokości czterech miliardów rubli (ok. 122 miliony dolarów)” na dokończenie prac w wiosce olimpijskiej.

Budynki, w których zamieszkają olimpijczycy, mają kipieć luksusem. Organizatorzy chcą, by sportowcy już nigdy, w czasie żadnych zawodów, nie zamieszkali w równie komfortowych warunkach. Jednak wśród mieszkańców Soczi i okolic wioska nie będzie synonimem przepychu. Im będzie kojarzyć się przede wszystkim ze zdewastowanym krajobrazem, tonami śmieci i przymusowymi przesiedleniami. Ale na razie władze o tym nie myślą. Teraz najważniejsze jest zdobycie uznania w oczach całego świata. Innymi problemami zajmą się później.

Inne sporty
Za bardzo lewicowy. Martin Fourcade wycofuje swoją kandydaturę
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Inne sporty
Polskie kolarstwo. Nadzieja w kobietach i Stanisławie Aniołkowskim
pływanie
Bartosz Kizierowski trenerem reprezentacji Polski
Inne sporty
Mistrzostwa Europy. Damian Żurek i Kaja Ziomek-Nogal blisko podium
Szachy
Sukces polskiego arcymistrza. Jan-Krzysztof Duda z medalem mistrzostw świata