Reklama
Rozwiń

Kolejny przystanek – Varese

Mistrzynie Europy Magda Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj nie dopłynęły do podium PŚ w Varese, ale zastąpiła je damska czwórka podwójna. Na więcej sukcesów trzeba poczekać

Publikacja: 23.06.2015 22:55

Kolejny przystanek – Varese

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Rawa

Sezon wioślarski toczy się wedle znanego scenariusza: były mistrzostwa Europy na Malcie w Poznaniu, po nich musiał być drugi Puchar Świata, tym razem we włoskim Varese, 55 km na północ od Mediolanu.

Pobliskie jezioro Varese (prawie 9 km długości, 4,5 km szerokości, wchodzi w europejski obszar chroniony Natura 2000) pamięta niejedną ważną imprezę, ostatnio gościło mistrzostwa Europy 2012, regaty mistrzostw świata Masters 2013 i mistrzostwa świata do 23 lat 2014.

Drugi Puchar Świata tego sezonu przyciągnął uczestników z 19 krajów, tak jak w ME w Poznaniu w tabeli medalowej najwyżej byli Brytyjczycy – 10 krążków, połowa złotych, wśród nich prestiżowe zwycięstwo w ósemkach – udał się rewanż na Niemcach za porażkę w Polsce. Przyjechała jednak Nowa Zelandia (cztery zwycięstwa) i Australia (trzy razy złoto), rozpoczęli sezon w Europie Amerykanie (dwa triumfy), układ sił w porównaniu z mistrzostwami na Malcie znacząco się zmienił.

Reprezentacja Polski miała więc nieco trudniejsze zadanie, ale przynajmniej w rywalizacji kobiecych czwórek podwójnych wszystko poszło jak należy – Joanna Leszczyńska, Monika Ciaciuch, Maria Springwald i Agnieszka Kobus znów popłynęły na medal, tym razem srebrny, przegrały tylko z liderkami PŚ i mistrzyniami Europy – Niemkami.

Kto liczył, że trzy tygodnie po mistrzostwach Europy złote medalistki Magda Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj będą ponownie najlepsze – musiał odłożyć te nadzieje na później. Polki zajęły czwarte miejsce, za osadami Nowej Zelandii (Zoe Stevenson i Eve MacFarlane), USA (Meghan O'Leary i Ellen Tomek) oraz Brytyjkami (Katherine Grainger – mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata oraz Victoria Thornley pływają coraz szybciej, w Poznaniu były jeszcze za Polkami i Litwinkami).

Dość blisko podium, także na czwartym miejscu oglądaliśmy męską czwórkę podwójną: Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dariusz Radosz i Wiktor Chabel. Piąta była męska ósemka i dwójka podwójna. Razem pięć finałów A i jeden medal, nieco skromniej na przystanku Varese, niż na poznańskiej Malcie, ale miały na to wpływ także decyzje trenerskie co do obsady.

Regaty w Varese warto było oglądać jeszcze z jednego powodu – jezioro i pogoda sprzyjały biciu rekordów. Wprawdzie nie nazywa się ich rekordami świata, ale trzeba odnotować: Zoe McBride (Nowa Zelandia) poprawiła w półfinale liczący 21 lat najlepszy czas na świecie w jedynkach wagi lekkiej – wynosi teraz 7.24,46 min.

Podobne osiągnięcie zapisano przy nazwiskach Francuzów – Jeremie Azou i Stany Delayre ustanowili w finale dwójek podwójnych wagi lekkiej najlepszy czas w kronikach Pucharu Świata – 6.09,26 min. Najlepszy czas na świecie ustanowiła ponadto w eliminacjach brytyjska czwórka mieszana ze sternikiem w kategorii osób niepełnosprawnych – 3.13,76 (na dystansie 1000 m).

Na rozgrywany od 1997 roku wioślarski Puchar Świata składają się w tym roku zawody w Bledzie (były w maju), Varese oraz za kilkanaście dni w Lucernie (10-12 lipca).

PŚ w Varese – wyniki reprezentacji Polski

FINAŁY A (1-6)
> Kobiety
czwórka podwójna: 2. J. Leszczyńska, M. Ciaciuch, M. Springwald, A. Kobus
dwójka podwójna: 4. M. Fularczyk-Kozłowska, N. Madaj
> Mężczyźni
czwórka podwójna: 4. M. Ziętarski, M. Biskup, D. Radosz, W. Chabel
dwójka podwójna: 5. D. Czaja, M. Zawojski
ósemka: 5. P. Juszczak, M. Szpakowski, K. Aranowski, M. Brzeziński, M. Burda, M. Wilangowski, Z. Schodowski, R. Fuchs, D. Trojanowski (sternik)

FINAŁY B (7-12)
> Kobiety
jedynka wagi lekkiej: 2. J. Dorociak
dwójka podwójna: 2. W. Deresz, M. Mikołajczak
dwójka bez sterniczki: 2. A. Wierzbowska, M. Wierzbowska
jedynka: 6. J. Michalska-Płotkowiak
> Mężczyźni
dwójka podwójna: 3. A. Mikołajczewski, M. Jankowski; 5. Ł. Siemion, M. Stańczuk
czwórka bez sternika: 6. K. Wojewodzic, R. Ablewski, W. Gutorski, P. Hojka

Inne sporty
Czy to najlepszy sportowiec 2024 roku? Dokonał rzeczy wyjątkowych
Inne sporty
Tomasz Chamera: Za wizerunek PKOl odpowiada jego prezes
pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Rekordowa impreza reprezentacji Polski
Pływanie
Mistrzostwa świata w pływaniu. Kolejne medale i polskie rekordy w Budapeszcie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Inne sporty
Kolarstwo. Zakażą stosowania tlenku węgla?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku